Wielkanoc tuz, scenariusze, Scenariusze


KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

Temat bloku: Wielkanoc tuż, tuż

Temat dnia: Jajka malowane

Zadania programowe: Kultywowanie tradycji Świat Wielkanocnych. Dziecko jako aktywny członek rodziny.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń będzie:

Metody:

Waloryzacja (elementy dramy),

Operatywna (praktycznego działania),

Poszukująca (dyskusja)

FORMY: indywidualna, zbiorowa, zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZE: kolorowe działania, koperty z poleceniem dotyczącym sceny, rekwizyty, ,, jajka gramatyczne”.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Edukacja polonistyczna

  1. N. Eksponuje na tablicy krzyżówkę obrazową.

Załącznik 1

1. U. Potrafi rozwiązać krzyżówkę

  1. N. Czyta tekst ,,Joasia i wielkanocne jajo”

Załącznik 2.

N. formułuje pytania na temat tekst:

  • dlaczego nazywamy jajko pisanką a nie malowanka?

  • Czym pisano po jajku?

  • Kto mógł wykonać pisanki?

  • Komu Joasia pokazywała swoje pisanki?

  1. N. Opowiada o sposobie zdobienia jaj.

Załącznik 3.

2. U. Potrafi słuchać tekst czytany przez nauczyciela.

U. potrafi odpowiadać na pytania

U. zna zwyczaje świąteczne.

U. potrafi uważnie słuchać opowiadania n-la

Edukacja plastyczna

  1. N. Zachęca do wykonania kurczaczka.

Załącznik 4.

U. potrafi ciąć papier po liniach krzyżowych.

U. umie ozdobić prace w technice wycinanki

Edukacja polonistyczna

  1. Redagowanie świątecznych życzeń:

  • zwrócenie uwagi na pisownie wyrazów wielką literą

  • gromadzenie na tablicy słownictwa i związków frazeologicznych

  • indywidualne redagowanie życzeń

U. zna słownictwo potrzebne do życzeń oraz wzbogaca słownictwo o nowe wyrażenia

U. zna zasadę pisowni wyrazów wielką literą.

U. potrafi zredagować i zapisać życzenia.

6. Przepisywanie życzeń na kartkę z liniaturą(wklejenie do karty)

U. potrafi poprawnie i kształtnie przepisać tekst.

Edukacja motoryczno- ruchowa

  1. Ćwiczenia i zabawy ruchowe z naśladownictwem zająca skoki w górę i w dal

  • skoki na jednej nodze do półmetka

  • zabawy rzutne kto dalej i celniej

  • podrzucanie piłki w górę i chwyt oburącz

  • ćwiczenia uspokajające- wyprostowane w marszu

U. skacze w górę (wyskoki), w dal (kto najdalej)

U. potrafi skakać na jednej nodze

U. potrafi rzucać piłeczką do ustawionego kosza

U. potrafi podrzucić i schwycić piłkę

U. umie panować nad koordynacją ruchową

Edukacja matematyczna

  1. N. Dokonuje podziału na 4 grupy

Załącznik 5.

U. potrafi współdziałać z zespole

Obliczanie iloczynów i ilorazów do 30

U. umie obliczyć iloczyn i iloraz w zakresie 30

9. N. Sprawdzenie poprawności wykonywania zadania

U. umie odczytać hasło

Edukacja polonistyczna

  1. N. Podaje każdemu uczniowi jajko gramatyczne,

załącznik 6

U. zna części mowy: przymiotnik, czasownik, rzeczownik

N. zachęca do estetycznego kolorowania jajka

U. potrafi pokolorować jajko gramatyczne według instrukcji

Edukacja muzyczna

  1. N. Utrwalenie piosenki ,, Pisanki, jajka malowane”

  • wspólny śpiew

  • rozmowa na temat świątecznego charakteru piosenki

  • zabawa ruchowa

Podział klasy na 4 zespoły, każdy wybiera nazwę jednego ptaka hodowlanego i naśladuje jego głos na melodię piosenki ,, Wlazł kotek na płotek” oraz naśladuje ruchem

U. zna tekst piosenki

U. potrafi wymienić elementy świąteczne

U. potrafi bawić się w grupie

Edukacja środowiskowa

  1. N. Zadaje pytanie skąd bierze się jajko

  • jakie znamy ptaki hodowlane

  • odtwarzanie taśmy magnetofonowej głosów ptaków hodowlanych

  • pokaz ilustracji ptaków hodowlanych

  • opis (kury, gęsi, kaczki, indyka)

U. zna odpowiedź

U. umie wymienić

U. potrafi rozpoznać głosy ptaków hodowlanych

U. umie opisać wygląd ptaków

13. założenie hodowli rzeżuchy

U. potrafi samodzielnie założyć hodowle rzeżuchy

  • zna sposoby wykorzystania rzeżuchy do posiłków

  • pamięta o codziennym podlewaniu

Edukacja polonistyczna

  1. N. Rozdaje każdemu pisankę z życzeniami

Załącznik 8

N. zachęca ucznia do samodzielnego odczytania życzeń wielkanocnych i włożenia jajka do kosza przypiętego do tablicy

U. potrafi odczytać życzenia

  1. Podsumowanie zajęć. Wielkanoc kojarzy mi się...............

W święta wielkanocne najbardziej lubię..........

U. potrafi docenić znaczenia Świąt Wielkanocnych.

U. zna zwyczaje i kultywuje w gronie rodzinnym


