BB, dnia 5.05.2014r.
MH
Konspekt lekcji
do przedmiotu matematyka
Temat: Odejmowanie ułamków o jednakowych mianownikach - ćwiczenia
Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut
Klasa IV
Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka wokół nas
Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:
Uczeń zna sposób odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.
Uczeń rozumie, że odejmowanie jest działaniem odwrotnym do dodawania.
Uczeń potrafi odejmować ułamki o jednakowych mianownikach.
Cele zajęć:
Cele dydaktyczne:
Uczeń potrafi odejmować ułamki zwykłe o tych samych mianownikach.
Uczeń potrafi odejmować ułamki od całości.
Uczeń potrafi odejmować liczby mieszane o tych samych mianownikach.
Uczeń rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem odejmowania ułamków zwykłych.
Cele wychowawcze:
Poszanowanie godności człowieka
kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków
Metody nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy
Formy nauczania: zespołowa (cała klasa), indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Podręcznik
Zbiór zadań
Karta pracy
Szczegółowy przebieg lekcji:
|
Tematy/podtematy |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
czas |
Uwagi |
Cz. Wstępna-sprawy organizacyjne |
Sprawdzanie porządku w klasie |
Nauczyciel sprawdza porządek w klasie, jeżeli zauważa nieprawidłowości prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności
|
Uczniowie wykonują polecenia |
1 minuta |
Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd. |
|
Przywitanie |
Nauczyciel wita się z uczniami
|
Uczniowie odpowiadają na przywitanie |
0,5 minuty |
|
|
Sprawdzanie obecności |
Nauczyciel sprawdza obecność
|
Uczniowie słuchają i odpowiadają |
2 minuty |
|
Część zasadnicza lekcji |
Cele lekcji |
Nauczyciel przedstawia cele lekcji: Na dzisiejszej lekcji będziemy doskonalić umiejętność odejmowanie ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.
|
Słuchają |
1 minuta |
|
|
Przedstawienie tematu lekcji: „Odejmowanie ułamków o jednakowych mianownikach - ćwiczenia”
|
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji, które on pisze na tablicy.
|
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. |
2 minuty |
|
|
Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji |
Np. 3/5-2/5=1/5 4/7-2/7=2/7 1-9/10=1/10 2 7/8-1 3/8=1 4/8 3 5/7-1 6/7= 1 6/7
|
. |
15 minut |
Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji. |
|
Praca z kartą pracy |
Nauczyciel wybiera ucznia i prosi go o rozdanie kart pracy. Nauczyciel mówi uczniom aby rozwiązywali zadania. Po chwili bierze wybranych uczniów do tablicy. W razie problemów pomaga uczniom.
|
Wybrany uczeń rozdaje karty pracy. Uczniowie rozwiązują. Po chwili wybrani przez nauczyciela uczniowie prezentują na tablicy. |
|
Nauczyciel wybiera uczniów do prezentacji po numerach z dziennika. |
|
Praca z podręcznikiem |
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zad. Z podręcznika str. zad 5, 6, 7 Daje chwilę na zastanowienie po chwili prosi wybranych uczniów do tablicy.
|
Uczniowie zastanawiają się i wykonują podane zadania. Osoby wybrane przez nauczyciela prezentują na tablicy. |
|
|
Część końcowa lekcji |
Ewaluacja umiejętności uczniów. |
Nauczyciel zadaje pytanie: -Czy wszystko z dzisiejszej lekcji jest zrozumiałe? -Czy ktoś ma jakieś pytania do lekcji?
|
Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne. |
1 minuta |
Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć. |
|
Podanie zadania domowego |
Nauczyciel podaje zadanie domowe: skończyć kartę pracy
|
Zapisują treść zadania domowego do zeszytu. |
1 minuta |
Nauczyciel może zadać zadanie na dwóch poziomach trudności. |
|
Pożegnanie |
Nauczyciel żegna się z uczniami
|
Uczniowie żegnają się z nauczycielem |
0,5 minuty |
|