KONSPEKT LEKCJI W KLASIE II GIMNAZJUM
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Czym byłby świat, gdyby nie napełniała go nieustanna krzątanina poety? Czesław Miłosz Który skrzywdziłeś
CELE LEKCJI
Poziom wiadomości
- uczeń zna pojęcia tyran, despota, autokrata, dyktator, antagonistyczny, ciemiężca, poplecznicy
- uczeń rozumie pojęcie liryki bezpośredniej
- uczeń zna postać Czesława Miłosza
- uczeń wie, czym jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
Poziom umiejętności
- uczeń potrafi wskazać podmiot liryczny oraz adresata utworu
- ze zrozumieniem czyta teksty kultury
- sprawnie posługuje się słownikiem języka polskiego oraz słownikiem synonimów
- potrafi wyodrębnić najważniejsze fragmenty tekstu
Poziom postaw
- kształtowanie odpowiedzialności za wybór postaw
- uświadomienie konsekwencji wyboru postaw
- poznawanie siły słowa w walce z tyranią
- rozpoznawanie i nazywanie wartości
LITERATURA NAUKOWO-DYDAKTYCZNA
Bobiński W., Orłowa K., Synowiec H., Jak uczyć języka polskiego w klasie drugiej gimnazjum, Warszawa 2000.
Elementy dramy na lekcjach języka polskiego /propozycje/, red. S. Wojciechowska, I. Wołoszyn, Przemyśl, 1994.
Horwath E., Majchrzak J., Świat w słowach i obrazach. Scenariusze lekcji. Klasa druga gimnazjum, Warszawa, 2008.
Nagajowa M., ABC metodyki języka polskiego dla początkujących nauczycieli, Warszawa, 1995
MATERIAŁ
Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturalnego dla klasy drugiej gimnazjum, Warszawa, 2005.
Słownik języka polskiego PWN, oprac. E. Sobol, Warszawa, 2005.
Słownik synonimów, Łódź, 2005.
Portret Czesława Miłosza
Kserokopie Preambuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
METODY
- wykład informacyjny
- drama
- pogadanka
FORMY PRACY
- zbiorowa
- w parach
PRZEBIEG LEKCJI
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
ZAANGAŻOWANIE |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność, informuje uczniów o celu lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, z czym kojarzy im się słowo tyran.
Nauczyciel prosi wybranego ucznia, by w Słowniku języka polskiego odszukał definicję wyrazu tyran i odczytał ją głośno Następnie prosi jednego z uczniów, by w Słowniku synonimów odszukał wyrazy bliskoznaczne słowa tyran
Nauczyciel wybiera dwóch uczniów, by gestami i mimiką ukazali postać tyrana oraz postać człowieka krzywdzonego.
Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy |
Uczeń przyjmuje zaangażowaną postawę
Odpowiada na pytania nauczyciela.
Jeden z uczniów odczytuje definicję słowa Tyran - człowiek narzucający wszystkim swoją wolę Jeden z uczniów odczytuje ze słownika wyrazy bliskoznaczne słowa, np. samowładca, dyktator, despota, okrutnik, dręczyciel.
Wybrani uczniowie odgrywają scenkę
Przepisuje temat lekcji do zeszytu |
Uważne słuchanie, komunikowanie się (nauczyciel - uczeń)
Praca ze słownikiem |
Przykładowe odpowiedzi uczniów: Tyran to: - człowiek, który rządzi - narzuca swą wolę innym, - sam podejmuje decyzje - ma nieograniczoną władzę |
BADANIE |
Nauczyciel w kilku słowach opowiada o życiu Czesława Miłosza Następnie odczytuje słowa Chrystusa z Ewangelii św. Mateusza (18, 6). Pyta uczniów, jak rozumieją te słowa. Prosi, by uczniowie podali przykłady krzywdzenia tych, którzy wierzyli (postaci historyczne i biblijne).
Nauczyciel prosi uczniów, by uważnie wysłuchali odczytania wiersza Czesława Miłosza pt. Który skrzywdziłeś i zastanowili się, kim jest osoba mówiąca w wierszu, i do kogo się ona zwraca.
Nauczyciel odczytuje utwór.
Nauczyciel pyta uczniów o wrażenia po wysłuchaniu wiersza, kto jest podmiotem lirycznym, a ko adresatem, jaki jest nastrój utworu.
Nauczyciel prosi uczniów, by indywidualnie odczytali utwór i wyodrębnili postaci, o których mowa w wierszu.
|
Uczniowie podają przykłady postaci prześladowa-nych z powodów religijnych, np. pierwszego męczennika św. Szczepana, chrześcijan rzucanych na pożarcie lwom, w czasach starożytnego Rzymu.
Uczeń indywidualnie odczytuje wiersz, wyodrębnia postaci pojawiające się w wierszu |
Uważne słuchanie
Czytanie tekstu poetyckiego ze zrozumie-niem |
|
Prezentacja |
Nauczyciel pyta, jakie postaci możemy wyodrębnić w utworze, prosi o krótką ich charakterystykę i ustalenie relacji pomiędzy nimi.
Nauczyciel zapisuje na tablicy notatkę w formie rysunku (załącznik nr 1). |
Uczeń wyodrębnia i charakteryzuje postaci z wiersza. |
Praca z tekstem kultury |
Przykładowe odpowiedzi uczniów: 1. Krzywdziciel „ten, który skrzywdził”, - zły (zadaje cierpienia innym) - okrutny (krzywdzenie drugiego człowieka daje mu satysfakcję, poczucie własnej wartości, nieograniczoności władzy) - żądny pochlebstw (otacza się gromada błaznów) - amoralny, bez zasad moralnych (wartości dobra i zła zostały przez niego przemieszane, zło stało się dobrem, dobro złem) 2. Poplecznicy „gromada błaznów” - schlebiający, służalczy, nadskakujący (kłaniają się uniżenie przed despotą, wychwalają go, ślepo podporządkowują się jego woli, płaszczą się przed nim) - bojaźliwi, tchórzliwi (owładnięci strachem nie mają odwagi przeciwstawić się tyranowi w obawie o własne życie) 3. Człowiek skrzywdzony „człowiek prosty” 4. Poeta - stwierdza groźnie, że nie ma wybaczenia dla krzywdziciela, - jest antagonistą krzywdziciela, nie zgadza się na tyranię, zbrodnie przeciw ludzkości, jest groźny dla tyrana, - potępia klakierów, dzięki którym krzywdziciel może sprawować władzę, gdyż oni sławiąc tyrana dodają mu siły - współczuje człowiekowi prostemu, bierze go w obronę, spisuje nieprawości krzywdziciela, przypomina wszystkim o nich, - przyjmuje rolę sprawiedliwego i obiektywnego sędziego, zapisującego wszelkie akty terroru i przemocy |
PRZEKSZTAŁCANIE |
Nauczyciel rozmawia z uczniami o krzywdzicielu, starając się ustalić, z jakich czasów pochodzi. Zwraca uwagę na ponadczasowość poetyckiego portretu tyrana. Pyta uczniów o przykłady reżimów rządzonych przez despotycznych i amoralnych władców.
Pyta uczniów, czy wiedzą, czym jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka Rozdaje uczniom kopie Preambuły tegoż dokumentu, poleca pracę w parach - uczniowie mają odczytać tekst i zaznaczyć najważniejsze, według nich fragmenty. |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Odczytuje fragmenty Preambuły i zaznacza najważniejsze jego zdaniem artykuły. |
Umiejętność prowadzenia dyskusji Czytanie ze zrozumie-niem Wyodrębnia-nie najważniej-szych fragmentów |
|
PODSUMOWANIE |
Nauczyciel pyta uczniów, które artykuły są według nich najważniejsze. Prosi uczniów, by porównali oba poznane teksty. Pyta, który według nich ma większą moc oddziaływania. |
Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela.
Porównuje teksty - poetycki (ton podniosły) i prawny (suchy, konkretny) Zastanawia się, który tekst ma większą moc oddziaływania. |
|
|
REFLEKSJA I EWALUACJA |
|
|
|
|
Załącznik nr 1