24.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z EDUKACJĄ KULTURALNĄ W KLASIE IV „a” i IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Kiedy zapominamy, że możemy urazić…
L.M. Montgomery „Rozżalenie”.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń wyszukuje w tekście fragmenty dotyczące się wyglądu Ani..
Uczeń potrafi opowiedzieć fragment.
Uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu.
Uczeń posługując się wyobraźnią maluje Anię.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń zna fragment tekstu L.M. Montgomery.
Uczeń zna postać autorki.
Uczeń wie jak mówić, by nikogo nie urazić.
Uczeń przypomina sobie, co to jest akapit i kim jest narrator.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
Uczeń używa zwrotów grzecznościowych.
MATERIAŁY: Podręcznik do języka polskiego (klasa IV, „Między nami”), krzyżówka.
METODA: pogadanka heurystyczna, krzyżówka.
FORMA PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą
- Nauczyciel prosi uczniów, - Nauczyciel mówi kilka słów na temat Lucy Maud Montgomery. - Nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówki. - Wspólne sprawdzenie krzyżówki; nauczyciel pyta: Jakie jest hasło? |
- Uczniowie fragmentami opowiadają tekst.
- Uczniowie indywidualnie rozwiązują krzyżówkę. - Uczeń odpowiada: Hasłem krzyżówki jest Zielone Wzgórze. |
- komunikacja uczeń- nauczyciel - rozumowanie - mówienie - umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia. - pisanie |
Badanie |
- Nauczyciel prosi uczniów, aby zapisali temat lekcji:
KIEDY ZAPOMINAMY,
- Nauczyciel mówi: wiecie już,
- Czy powinno się tak czynić, - W jaki sposób Pani Linde mówiła o Ani? - Czy reakcja Ani była słuszna?
- Jak Pani Linde powinna była się zachować?
- Jak myślicie, czy Ania po tym zdarzeniu przeprosiła Panią Linde?
- Nauczyciel mówi: Otwórzcie teraz podręczniki na stronie 21 i przeczytajcie polecenie do ćwiczenia 1.
- Nauczyciel prosi, by uczniowie przeczytali, czym jest akapit i kim jest narrator. - Nauczyciel prosi, by uczniowie podkreślili w tekście fragmenty dotyczące się wyglądu Ani. |
- Uczniowie otwierają zeszyty
- Proponowane odpowiedzi: Oczywiście, że się spotykamy nieraz też w ten sposób oceniamy innych.
- Nie powinno się tak robić. Gdy ktoś kogoś obraża to jest to przykre. - Pani Linde mówiła o Ani ironicznie i obrażała ją. - Ania się zdenerwowała, gdyż Pani Linde nie powinna była tak o niej mówić, ale bohaterka niepotrzebnie uniosła się gniewem. - Pani Linde powinna przyglądnąć się Ani i nawet, jeśli miałaby jakieś uwagi to mogła je powiedzieć tylko Maryli, a nie w obecności Ani. - Tak, bo zapewne Maryla ją przekonała, że mimo tego, że Pani Linde zachowała się nie tak jak powinna należy jej się szacunek, gdyż jest starszą osobą. - Uczniowie otwierają podręczniki i czytają polecenie do ćwiczenia 1: W odpowiednich akapitach wskaż fragmenty odnoszące się do wyglądu Ani, a następnie wpisz cytaty do tabelki. - Uczniowie odczytują informacje z ramek.
- Uczniowie zaznaczają fragmenty. |
- komunikacja uczeń- nauczyciel - mówienie - rozumowanie |
Prezentacja |
- Nauczyciel prosi uczniów, by uczniowie przerysowali tabelkę do zeszytów. -Nauczyciel wspólnie z uczniami wypełnia tabelkę. (tabelka w załączniku |
- Uczniowie przerysowują tabelkę.
- Uczniowie przepisują tabelkę z tablicy. |
- czytanie -przetwarzanie informacji - pisanie |
Przekształcanie |
- Nauczyciel pyta: Zastanówcie się, co wy byście zrobili będąc na miejscu Ani? (ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE!!!)
- Nauczyciel prosi o odczytanie polecenia do ćwiczenia 2. |
- Proponowane odpowiedzi: np. Proszę wybaczyć, ale nie zna mnie Pani na tyle, żeby mnie oceniać. / Dzień dobry, nazywam się Ania. To, że mam rude włosy i piegi nie znaczy, że jestem złą dziewczynką. Proszę mnie nie oceniać powierzchownie, bo jest to dla mnie bardzo przykre. Itp. - Uczeń odczytuje polecenie: Powiedz, jakie uczucia żywiła pani Linde do Ani po tym wydarzeniu. Proponowane odpowiedzi: Pani Linde była zniesmaczona zachowaniem Ani, uważała, że jest ona niewychowana i niegrzeczna. Była na nią zła, a wręcz wściekła. |
- rozumowanie - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce - komunikacja nauczyciel- uczeń
|
Podsumowanie |
- Nauczyciel pyta: Jak Ty wyobrażasz sobie Anie, jak byś ją opisał? - Zapiszcie sobie zadanie domowe: Podr. str. 21, ćw. 3. - Proszę o przeczytanie polecenia do zadania domowego.
JEŚLI WYSTARCZY CZASU UCZNIOWIE NA LEKCJI ZACZYNAJĄ RYSOWAĆ ANIĘ.
|
- Uczniowie starają się wyobrazić sobie Anie i opisać ją.
- Uczniowie zapisują zadanie domowe. - Uczeń odczytuje polecenie: a) Na podstawie informacji z zadania 1. narysuj Anię widzianą oczyma pani Linde, a następnie widzianą oczyma narratora. b) Jak myślisz, co wpłynęło na to, że powstały dwie różne postaci? |
-komunikacja nauczyciel- uczeń -samokształcenie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utkany z grubej przędzy lnianej i konopnej.
Ania miała je na twarzy.
Nazwisko Maryli.
Gość opiekunki Ani.
Złośliwość w wypowiedzi.
Niepasujący do reszty.
Tam mieszkała wcześniej Ania.
Pani Linde zaproponowała ukarać Anię ……. rózgą.
Podbródek Ani był …… .
Nazwisko autorki „Ani z Zielonego Wzgórza”.
Pokój Ani znajdował się na ….. .
Imię opiekunki Ani.
Tytuł fragmentu „Ani z Zielonego…” w podręczniku.
Ania miała ……… włosy.