KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
w grupie 3-4 latków
Monika Mazurek 02.12.2009
Wioleta Małyszko
Temat: Wizyta św. Mikołaja
Cel główny: wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajkami
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- utrwala kolejne etapy mycia rąk;
- bierze udział w zabawach ruchowych;
- odpowiednio reaguje na sygnał dźwiękowy;
- potrafi zgodnie współpracować w grupie;
- stosuje się do zaleceń nauczyciela;
- rozwiązuje zagadkę słowną;
- rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku;
- naśladuje czynności związane ze św. Mikołajem w rytm muzyki;
- zna i nazywa instrumenty perkusyjne;
-potrafi naśladować odgłosy instrumentów;
- potrafi zachować ciszę podczas zabawy;
- wyrabia sprawność manualną poprzez wykonanie pracy plastycznej;
Metody:
czynne: ćwiczeń,
słowne: rozmowy, opowiadania,
percepcyjne: obserwacji i pokazu,
Środki dydaktyczne: list od św. Mikołaja, worek, zabawki, instrumenty: tamburyn, trójkat, dzwonek, kołatka, grzechotka, bębenek, płyta CD z piosenkami
Formy:
indywidualna
grupowa
Przebieg zajęć
„Znajdź swoja parę” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci dobierają się parami i mają zapamiętać kto z kim stoi. Na znak zaczynają biegać swobodnie po sali w rytm muzyki. W momencie wyłączenia muzyki chwytają się za ręce w parach.
Ćwiczenie słuchowe „Wirujące śnieżynki”.
Nauczyciel gra na tamburynie, gdy muzyka jest głośna dzieci wirują po sali jak płatki śniegu. Gdy muzyka robi się coraz bardziej cicha - opadają na ziemię; podczas pauzy w muzyce leżą nieruchomo na ziemi.
Przygotowanie do śniadania - mycie rąk - czynności samoobsługowe
Śniadanie
„Kto to taki?”- Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel zadaje zagadkę: co to za kochany święty, co przynosi dzieciom prezenty?
Odczytanie listu od św. Mikołaja
„Kochane dzieci,
Dzisiaj będę niedaleko Waszego przedszkola. Jeśli wykonacie wszystkie zadania i będziecie grzeczne na pewno Was odwiedzę z workiem niespodzianek.
Święty Mikołaj”
Zabawa dydaktyczna „Co kryje worek?”
Dzieci za pomocą dotyku odgadują prezenty ukryte w worku ( piłka, lalka, samochód, maskotka, książka, klocek, itp.)
Zabawa przy muzyce
Tańczące dzieci naśladują czynności związane z Mikołajem ( pokazywane przez nauczyciela )
Tańczymy jak wesołe Mikołaje
Tańczymy jak Mikołaj odganiający się od much
Tańczymy jak Mikołaj niosący bardzo ciężki worek
Tańczymy jak Mikołaj przechodzący przez komin
Tańczymy jak Mikołaj powożacy reniferami
Ćwiczenia słuchowe i dźwiękonaśladowcze
Nauczyciel demonstruje dźwięki różnych instrumentów perkusyjnych i dzwoneczka. Prosi by dzieci naśladowały głosem te dźwięki, np. trójkąta lub dzwoneczka - dzyń, dzyń, bębenka - bum, bum, kołatki - pam, pam, grzechotki - szuuu, szuuu,
Lekcja ciszy według Montessori
Dzieci siedzą w kręgu i przekazują sobie z ręki do ręki dzwoneczek św. Mikołaja tak, aby nie zadzwonił .
Praca plastyczna „Mikołaj” - naklejanie gotowych elementów.
Zabawa ruchowa „Zaprzęgi” (akompaniament - piosenki „Sanna”)
Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje z nich tworzy zaprzęg, podając sobie ręce. Do środka koła wchodzi trzecia osoba, która jest Mikołajem. Przy akompaniamecie do piosenki, dzieci poruszają się po obwodzie koła. Na przerwę w muzyce zamieniają się parami. (powtórzyć 3 razy)