Scenariusz nr 1
Temat: „Przez opłotek, przez ogródek idzie sobie krasnoludek…” - ćwiczenia percepcji wzrokowej, słuchowej oraz pamięci na bazie materiału zdaniowo-wyrazowo-sylabowym z elementami muzykoterapii.
Czas trwania zajęć: 90 min.
Cele ogólne:
usprawnianie percepcji wzrokowej i pamięci,
usprawnianie słuchu fonemowego,
ćwiczenie sprawności manualnej,
doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
utrwalenie wiadomości na temat podstawowych terminów fonetyki (głoska, litera, samogłoski, spółgłoski).
Cele szczegółowe: uczeń:
potrafi dopasować elementy układanki („Mandarynka”) tak, by powstały definicje głoski, litery, spółgłoski, samogłoski,
potrafi wymienić samogłoski i spółgłoski,
potrafi dzielić wyrazy na sylaby, litery,
wyodrębnia słowa, które pojawiły się na początku i na końcu powtarzanego wielokrotnie zdania,
rozwija zdania pod względem liczby wyrazów na materiale obrazkowym,
dzieli wyrazy na sylaby w piosence „Krasnoludek”,
odgaduje wyrazy z piosenki, bazując na liczbie klaśnięć,
wyodrębnia sylaby na początku i na końcu wypowiadanego wyrazu,
rozpoznaje w wyrazie określoną sylabę i ustala jej miejsce w wyrazie,
uzupełnia tekst brakującymi sylabami,
rozpoznaje daną sylabę w czytanym przez nauczyciela tekście
i zasygnalizuje ją klaśnięciem,
dzieli dłuższy tekst na wyrazy i zdania,
układa wyrazy z sylab (gra „Domino sylabowe”).
Metody:
działań praktycznych,
z elementami muzykoterapii.
Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
M. Szypska, Od diagnozy do sukcesu edukacyjnego. Jak pracować z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Gdańsk 2010.,
domino sylabowe.
Przebieg zajęć:
Powitanie z uczniami.
Krótkie wyjaśnienie celów i zadań dzisiejszych zajęć.
Rozpoczęcie lekcji od wycinanki „Mandarynka” - nauczyciel rozdaje uczniom po jednym egzemplarzu „mandarynki”; prosi, by wycieli jej elementy; następnie dopasowali je do siebie tak, by dany termin pasował do jego wyjaśnienia. Tam, gdzie znajdują się luki, należy uzupełnić je odpowiednimi samogłoskami i spółgłoskami. Owe miejsca będą wyznaczać liczba pustych miejsc.
(zał. 1).
Analiza zdania (podział na wyrazy, sylaby, litery) - nauczyciel wypowiada zdanie, w tym samym czasie uczniowie określają jego długość czasową, rysując ciągła linię; nauczyciel wypowiada to samo zdanie, polecając uczniom wyznaczenie w nim wyrazów poprzez rysowanie dłuższych bądź krótszych linii; zdanie jest wypowiadane po raz trzeci, uczniowie mają za zadanie zaznaczyć w nim ilość sylab za pomocą krótszych kresek; zdanie odczytuje się po raz ostatni - tym razem uczniowie mają zaznaczyć kropkami litery występujące w tym zdaniu. Po wykonaniu tego zapisu, nauczyciel prosi uczniów, by policzyli
i zapisali obok liczbę wyrazów, sylab i liter w zdaniu.
Np. Dzisiaj jest piękna pogoda.
4 wyrazy
8 syl.
……. … …… …… 22 litery
5.Wyodrębnienie słów na początku, w środku i na końcu zdania - nauczyciel czyta głośno zdania, składające się
z dwóch i więcej wyrazów. Uczeń powtarza je kilka razy
i odpowiada na pytanie - jakie słowo znajduje się na początku ( w środku, na końcu) zdania?.
6. Rozwijanie zdań na bazie obrazkowym - nauczyciel pokazuje uczniowi obrazek, do którego tworzy krótkie zdanie. Uczeń rozwija je, dokładając kolejne wyrazy
i jednocześnie opisując obrazek. Zapisuje te zdania. Następnie liczy wyrazy w każdym z utworzonych zdań.
7. Nauka piosenki „Krasnoludek” - nauczyciel zapisuje tekst piosenki na tablicy. Uczniowie przyswajają siebie jej treść. Następnie wszyscy ustawiają się w formie okręgu, wysłuchują melodii i uczą się gestów, które są niezbędne do odśpiewania tego przerywnika. Wodzirejem jest nauczyciel. Odśpiewanie i pokazanie piosenki. Potem uczniowie dzielą wszystkie wyrazy tego tekstu na sylaby.
8. Odgadywanie wyrazów poprzez ilość klaśnięć - nauczyciel klaszcze w dłonie i poleca, by dany uczeń powtórzył owe klaśnięcia i odgadł wyraz z piosenki „Krasnoludek”, który odpowiada ilości klaśnięć.
9. Wyodrębnianie sylab na początku, w środku i na końcu wyrazów - nauczyciel wypowiada kilkusylabowe słowa, prosi uczniów, by wskazali sylabę początkową, środkową
i końcową. Następnie uczniowie grają w domino sylabowe.
10. Rozpoznawanie w wyrazie określonej sylaby i ustalenie jej miejsca - uczniowie odczytują wyrazy z tabeli
i kolorową kredką zaznaczają właściwą sylabę, określając jej miejsce w danym wyrazie. (zał. 2.)
11. Uzupełnianie tekstu brakującymi sylabami - (zał. 3.)
12. Dzielenie tekstu na wyrazy i zdania - (zał. 4)
42