BB, dnia 14.04.2014r.
MH
Konspekt lekcji
do przedmiotu matematyka
Temat: Dodawanie liczb całkowitych
Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut
Klasa VI
Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka z plusem
Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:
Uczeń zna pojęcie liczby całkowitej, liczby przeciwnej
Cele zajęć:
Cele dydaktyczne:
Uczeń dodaje liczby całkowite o jednakowych i różnych znakach.
Cele wychowawcze:
Poszanowanie godności człowieka
Metody nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy
Formy nauczania: zespołowa (cała klasa), indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Podręcznik
Zbiór zadań
Karta pracy (historyjki)
Szczegółowy przebieg lekcji:
|
Tematy/podtematy |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
czas |
Uwagi |
Cz. Wstępna-sprawy organizacyjne |
Sprawdzanie porządku w klasie |
Nauczyciel sprawdza porządek w klasie, jeżeli zauważa nieprawidłowości prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności
|
Uczniowie wykonują polecenia |
1 minuta |
Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd. |
|
Przywitanie |
Nauczyciel wita się z uczniami
|
Uczniowie odpowiadają na przywitanie |
0,5 minuty |
|
|
Sprawdzanie obecności |
Nauczyciel sprawdza obecność
|
Uczniowie słuchają i odpowiadają |
2 minuty |
|
Część zasadnicza lekcji |
Cele lekcji |
Nauczyciel przedstawia cele lekcji: Na dzisiejszej lekcji dowiemy się jak dodawać liczby całkowite.
|
Słuchają |
1 minuta |
|
|
Przedstawienie tematu lekcji: „Dodawanie liczb całkowitych. |
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji, które on pisze na tablicy.
|
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. |
2 minuty |
|
|
Praca z kartą pracy (historyjki) |
Nauczyciel wybiera ucznia i prosi go o rozdanie kart pracy. Nauczyciel mówi uczniom aby rozwiązywali zadania. Po chwili bierze wybranych uczniów do tablicy. W razie problemów pomaga uczniom.
|
Wybrany uczeń rozdaje karty pracy. Uczniowie rozwiązują. Po chwili wybrani przez nauczyciela uczniowie prezentują na tablicy. |
15 minut |
Nauczyciel wybiera uczniów do prezentacji po numerach z dziennika. Do jednej historyjki 1 osoba. W razie problemów nauczyciel tłumaczy na + jako zysk, - jako dług. |
|
Wprowadzenie do dodawania liczb całkowitych |
Nauczyciel zadaję pytania: -czy macie jakieś wnioski?
-Jaka jest suma dwóch liczb ujemnych? (-34)+(-24)=(-58) (-8)+(-46)=(-54) -Jaka jest suma dwóch liczb dodatnich? 24+37=61 -Jeśli jeden ze składników jest dodatni, a drugi ujemny, to suma ma znak………. 24+(-37)=(-13) (-8)+17=9 -co jest wynikiem dodawania liczby przeciwnej? 8+(-8)=0 (-237)+237=0 -Co robimy gdy dodajemy kilka liczb całkowitych? Nauczyciel naprowadza w razie konieczności (zwykle warto dodać do siebie najpierw składniki dodatnie, potem składniki ujemne i na koniec obliczyć sumę otrzymanych wyników) (-4)+11+ (-9)+17= (-13)+28=15 6+(-14)+ (-18)+15=21+ (-32)=(-11)
|
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. -Suma dwóch liczb ujemnych jest liczbą ujemną. -liczbą dodatnią -tego składnika, który na osi liczbowej znajduje się dalej od zera. -Wynikiem dodawania liczby przeciwnej jest liczba zero - dodać do siebie najpierw składniki dodatnie, potem składniki ujemne i na koniec obliczyć sumę otrzymanych wyników |
|
Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji. |
|
Dodawanie liczb całkowitych na osi liczbowej |
Nauczyciel rysuje oś i pokazuje jak można dodawać liczby całkowite na osi. Zadaje pytanie: -W którą stronę trzeba iść, aby dodać do liczby liczbę dodatnią, a w którą żeby dodać liczbę ujemną? |
Słuchają Odpowiadają: -w lewo jak dodają do liczby liczbę ujemną -w prawo jak dodają do liczby liczbę dodatnią. |
|
|
|
|
Nauczyciel prosi o przepisanie przykładów z tablicy |
Uczniowie przepisują przykłady do zeszytu |
|
|
|
Praca z podręcznikiem |
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zad. Z podręcznika str. 174 zad 2. Przykład a) b) c) f) j). Daje chwilę na zastanowienie po chwili prosi wybranych uczniów do tablicy.
|
Uczniowie zastanawiają się i wykonują podane zadania. Osoby wybrane przez nauczyciela prezentują na tablicy. |
|
|
Część końcowa lekcji |
Ewaluacja umiejętności uczniów. |
Nauczyciel zadaje pytanie: -Czy wszystko z dzisiejszej lekcji jest zrozumiałe? -Czy ktoś ma jakieś pytania do lekcji?
|
Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne. |
1 minuta |
Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć. |
|
Podanie zadania domowego |
Nauczyciel podaje zadanie domowe: Str. 174 zad 4 a)
|
Zapisują treść zadania domowego do zeszytu. |
1 minuta |
Nauczyciel może zadać zadanie na dwóch poziomach trudności. |
|
Pożegnanie |
Nauczyciel żegna się z uczniami
|
Uczniowie żegnają się z nauczycielem |
0,5 minuty |
|