Przygotowały:
Alicja Biskup, Anna Mantaj, Marzena Skrzypek, Julianna Urban
Pedagogika rok II Wągrowiec
PZ Gr. 11
Temat:
Scenariusz zajęć pt. ,,Jak mądrze wypoczywać ?
Scenariusz zajęć
Prowadzący: Marzena Skrzypek
Temat zajęć: ,, Jak mądrze wypoczywać ?”.
Cele zajęć:
Główny:
Uświadomienie uczniom ważnej roli odpoczynku.
Wskazanie możliwości korzystnego spędzania czasu.
Promowanie bezpiecznego i aktywnego wypoczynku.
Rozwijanie umiejętności przewidywania skutków zdarzeń związanych ze spędzaniem czasu wolnego.
Operacyjny:
Uczeń umie wymienić dobre dla zdrowia sposoby spędzania czasu wolnego.
Uczeń potrafi zdefiniować słowo ,,relaks” i ,,odpoczynek”.
Uczeń umie bezpiecznie zaplanować swój wolny czas.
Adresat: Uczniowie V klasy szkoły podstawowej.
Czas realizacji zajęć: 1-2 godziny lekcyjne.
Metody zajęć:
Słowna ( pogadanka, dyskusja)
Problemowa ( ,,burza mózgów” )
Formy organizacyjne:
Grupowe
Indywidualne
Środki dydaktyczne:
Kartki formatu A4,
Flamastry,
Tablica,
Kreda,
,,Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych,”
Kartki z niedokończonymi zdaniami i pytaniami. ( zał. nr .1 )
Literatura:
Władysław Kopaliński, ,,Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, Warszawa 1985 r.
Martin Herbert, ,,Rozwój społeczny ucznia”, Gdańsk 2004 r.
Pięta Jan, ,, Pedagogika czasu wolnego”, Warszawa 2004 r.
David Fontana, ,, Psychologia dla nauczycieli”, Poznań 1988 r.
Stanisław Pilicz, ,,Gdzie sprawność- tam zdrowie”, Warszawa 1984 r.
Julian Aleksandrowicz, Stanisław Cwynar, Andrzej Szyszko Bohusz,
,,Relaks wskazówki dla lekarzy i pedagogów”, Warszawa 1976 r.
,,Koncepcja czasu wolnego Aleksandra Kamińskiego”, pod red. Mieczysława Walczaka, Zielona Góra 1996 r.
,, Sztuka nauczania, czynności nauczyciela”, pod red. Krzysztofa Kruszewskiego, Warszawa 1995 r.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjne ( sprawdzenie obecności, wpisanie tematu zajęć do dziennika).
Przedstawienie tematu uczniom.
Podczas dzisiejszych zajęć będziemy rozmawiać na temat związany z mądrym spędzaniem wolnego czasu. Zastanowimy się, na co należy zwrócić szczególną uwagę, co może być dla nas zagrożeniem i w jaki sposób warto spędzać swój wolny czas.
Pogadanka na temat form spędzania wolnego czasu. Nauczyciel pyta, jakie formy, rodzaje odpoczynku znamy, w razie potrzeby pomaga przy odpowiedzi.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4-5 osobowe. Ich zadaniem będzie stworzenie definicji słów : , , odpoczynek” i ,, relaks”. Następnie prosi przedstawicieli grup o zaprezentowanie zadania.
Nauczyciel odczytuje i objaśnia definicje słów ze słownika wyrazów obcych.
Uczniowie podają przykłady odpoczynku czynnego i biernego.
Nauczyciel zapisuje je na tablicy w formie tabelki.
Dyskusja na temat:
Jaka forma wypoczynku jest dla nas korzystniejsza ?
Kiedy powinno się odpoczywać biernie, a kiedy czynnie?
Do czego może doprowadzić ciągły bierny odpoczynek, czyli brak ruchu?
,, Burza mózgów”
Dzieci podają zagrożenia, jakie mogą na nie czekać oraz formy zabaw w następujących środowiskach: woda, góry, las, wieś, miasto. Zadaniem nauczyciela jest uzupełnienie brakujących informacji.
Sformułowanie wraz z uczniami haseł ostrzegawczych np. ,, Korzystam z basenu tyko pod nadzorem ratownika” itp.
Uczniowie otrzymują na kartce zdania, które mają tylko początek oraz pytania. ( załącznik nr. 1). Zadaniem uczniów jest dokończenie zdań i odpowiedź na zadane pytania ( praca samodzielna). Następnie kilkoro uczniów prezentuje uzupełnione przez siebie ćwiczenie.
Nauczyciel podsumowując spotkanie akcentuje wszystkie elementy, które mają najistotniejsze walory profilaktyczne, które są istotne dla bezpiecznego i mądrego wypoczynku.