Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym, Przedszkole, Scenariusze


Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 11.04.2011

Temat dnia: Kolorowe motyle.


Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: wiersz Hanny Łochockiej „Ile ich”, obrazki (zdjęcia) do wiersza, karty pracy, nalepki, wiersz „Gąsienica - tajemnica”, historyjka obrazkowa, motyl z kolorowego brystolu dla każdego dziecka, płyta CD „Razem w przedszkolu” cz. 2

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana, grupowa

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci iskierką przyjaźni.

Wprowadzenie przyjaznej atmosfery. Nauczycielka mówi „Iskiereczkę puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk. Kiedy iskierka powróci „iskiereczka powróciła i nas wszystkich połączyła”.

  1. Zaśpiewanie przez całą grupę piosenki „Kwietniowe psoty”.

  2. Słuchanie wiersza Hanny Łochockiej „Ile ich?”

Dzieci uważnie słuchają treści wiersza i obserwują demonstrowane przez nauczyciela zdjęcia wymienianych motyli.

  1. Liczenie motyli i określenie ich liczby za pomocą liczebnika porządkowego.

Uczniowie ćwiczą poprawne przeliczanie.

  1. Dopasowanie do cieni nalepek motyli. (karty pracy Razem w przedszkolu cz.4)

Ćwiczenie spostrzegawczości.

  1. Słuchanie wiersza „Gąsienica - tajemnica”.

  2. Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza

Kto szedł ścieżką?
Jak wyglądała gąsienica?
Co zrobiła przed zimą gąsienica?
W czym przespała zimę?
Co się stało na wiosnę?

  1. Opowieść ruchowa.

Mała gąsieniczka spacerowała po lesie. Rozglądała się dookoła i zauważyła że z drzew spadają już liście, ptaki odlatują a powietrze jest coraz chłodniejsze. Postanowiła schować się przez mrozem w ciepłym kokonie na drzewie. Ułożyła się wygodnie i zapadła w zimowy sen. Spała bardzo długo. Kiedy się obudziła poczuła milutkie ciepło. To wiosna połaskotała ją promykiem słońca po nosku. Zrobiło się jej niewygodnie, za ciasno. Zaczęła przeciągać się coraz mocniej i mocniej i wtedy kokon którym była owinięta pękł. Gąsienniczka była bardzo zdziwiona, kiedy okazało się, że wyrosły jej piękne kolorowe skrzydła. Przeobraziła się w przepięknego motyla. Był on bardzo szczęśliwy. Postanowił polecieć na wycieczkę. Leciał wśród wielu drzew, aż dotarł na łąkę. Tam okazało się, że nie jest sam. Wśród kwiatów latało mnóstwo przepięknych, kolorowych motyli. Piękny motyl bardzo się ucieszył, że ma tylu przyjaciół i serdecznie się z nimi przywitał.

  1. „Gąsienica - tajemnica” - historyjka obrazkowa. Podział dzieci na grupy.

Opowiadanie na podstawie obrazków umieszczonych na tablicy w różnej kolejności. Układanie historyjki według kolejności wydarzeń. Opowiadanie historyjki z użyciem zwrotów: najpierw, potem, na końcu (czterolatki omawiają wersję z trzema obrazkami, a starsze dzieci z sześcioma).

  1. „Motyl” - praca plastyczna. Dzieci czteroletnie: naklejanie elementów ozdobnych.

Wyjaśnienie pojęcia symetryczny wzór. Wypychanie motyla i elementów ozdobnych. Naklejanie ozdób na skrzydłach motyla - symetryczny wzór. Malowanie farbami jednego skrzydła motyla w dowolne wzory i tworzenie symetrycznego wzoru poprzez złożenie motyla i odbicie farby na drugim skrzydle.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 12.04.2011

Temat dnia: Spotkanie z wiosną

Cele operacyjne:


Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania, napisy do globalnego czytania, papierowe kukiełki na patyku, utwór P. Czajkowskiego pt.„ Walc kwiatów”, magnetofon, ilustracje do piosenki, kartki z zadaniem indywidualnym ( postać pani Wiosny), kredki, wizytówki do przyklejenia, klej.

Formy pracy: zajęcie z całą grupą i indywidualne.

Przebieg zajęć:

  1. Zapoznanie dzieci z opowiadaniem M. Galica pt.„ Chomik szuka wiosny”, na

podstawie ilustracji, przedstawienie jego treści za pomocą papierowych kukiełek.

  1. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania. Udzielanie odpowiedzi na zadawane

pytania.

  1. Wymyślanie zakończenia do opowiadania.

  2. Przyporządkowywanie podpisów pod obrazki: chomik, wierzbowe kotki, słońce,

chmura, przebiśniegi, ptaki, bocian ( czytanie nieznanycwyrazów, globalne rozpoznawanie wyrazów już poznanych).

  1. Improwizacje teatralne- odgrywanie przez dzieci scenek z udziałem postaci z

opowiadania.

  1. Zabawa ruchowa- taniec przy muzyce („Walc kwiatów” — P. Czajkowskiego)

inspiracje ruchowe.

  1. Śpiewanie piosenki pt.„ Wiosna tuż, tuż”,m. L. Miklaszewski, sł. B. Lewandowska

(„Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu”).

  1. Wybieranie ilustracji, o których opowiada piosenka ( rozumienie tekstu).

  2. Przypinanie ilustracji w określonych miejscach tablicy, np. na dole, na, pod, z prawej

strony, z lewej strony ciała, itp.).

  1. Praca indywidualna- każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowaną postacią pani

Wiosny. Zadaniem dzieci jest ozdobienie jej sukni poznanymi liniami literopodobnymi ( ćwiczenie płynności ruchów ręki) oraz pokolorowanie ilustracji i przyklejenie swojej wizytówki.

  1. Sprawdzenie i omówienie wykonanych przez dzieci zadań.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 13.04.2011

Temat dnia: Wiosna w ogrodzie

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: Pomoce: ilustracja „ Wiosenne prace w ogrodzie”, obrazki przedstawiające narzędzia ogrodnicze (konewka, łopata, grabie), wiersz W. Badalskiej „Wiosenne porządki”, zagadki słowne, książka ABC pięciolatka, puzzle z kwiatami.

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Przebieg zajęć:

  1. Prezentacja wiersza pt . „Wiosenne porządki” W.Badalskiej

Zapukał w okienko
Promyczek swawolny
- czy zrobiono już porządki
w ogródeczku przedszkolnym?
-czy listki zgrabione
na waszych zagonkach?
- Czy posiane kwiatków
Malutkie nasionka?
Spojrzał Grześ na Ewę
A Ewa na Zdzisia,
Zawstydzili się-
i patrzcie
Jak pracują dzisiaj

  1. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza oraz ilustracji

- Jakie prace wykonuje się w ogrodzie wiosną?
- Jakimi narzędziami posługuje się ogrodnik? (łopata, grabie, konewka)
- Co potrzebne jest roślinom, aby pięknie rosły?(słońce, woda)
- Jak dbamy o rośliny w naszym ogrodzie? (wyrywamy chwasty, podlewamy)
- Ile drzew owocowych jest w ogrodzie?(przeliczanie)

  1. Zabawa naśladowcza „W naszym ogrodzie” - Kopanie - Grabienie - Sadzenie - Podlewanie

  2. Zagadki utrwalające omawiany temat

- Nie gryzą choć zęby mają, ogrodnikom pomagają (grabie)
- wybranie ilustracji z prawidłową odpowiedzią i przypięcie obok ilustracji ogrodu.
- wyróżnienie głoski w na początku wyrazu
- Jakie to naczynie dziurawe z przodu, gdy tylko przyniesiesz do ogrodu, zaraz nad kwiatami zalewa się łzami. (konewka)

-podział wyrazu na sylaby i wystukanie ilości sylab (3)
- Zrobię dołek, zrobię rów To usypię kopczyk znów Chwyć mnie mocno, oprzyj nogę, cały ogród skopać mogę (łopata) podział wyrazu na sylaby -klaśniecie w dłonie tyle razy ile jest sylab (3)

  1. Omówienie sposobu wykonania pracy indywidualnej

- Naklejanie brakujących elementów
- układanie puzzli z kwiatami( pocztówki rozcięte na 4 części po linii prostej)

  1. Zakończenie zajęcia- podziękowanie dzieciom za aktywny udział.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 14.04.2011

Temat dnia: Nadchodzi Wielkanoc

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: kalka, kartki świąteczne, wiersza E. Bełczewskiej „Koteczki”, gałąź bazi, palma.

Formy pracy: grupowa, indywidualna


Przebieg zajęć:

  1. Oglądanie świątecznych pocztówek - zapoznanie z charakterystycznymi elementami

związanymi ze świętami wielkanocnymi (palemki, pisanki, zajączek, kurczak, baranek)

  1. „Wielkanoc”- praca z obrazkiem tematycznie związanym z Wielkanocą. Opowiadanie

treści obrazka. Zgłaszanie chęci wypowiedzenia się. Rozmowa na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

  1. „Świąteczne pocztówki”- kalkowanie. Odrysowywanie przez kalkę wyraźnych

Pocztówek wielkanocnych. Kolorowanie.

  1. „Palmy wielkanocne”- określanie różnic po między palmą wilkanocną, palmą

doniczkowa, palmą kokosową. Zwracanie uwagi na różnorodność palm wielkanocnych (rodzaj, kolorystyka) Czytanie podpisu do obrazka palemki. Rysowanie i kolorowanie wazonu i palemek.

  1. Oglądanie i dotykanie prawdziwych bazi. Opowiadanie o swoich wrażeniach,

opisywanie doznań za pomocą słów: miękkie, gładkie, delikatne, jedwabiste, milutkie, mięciutkie. Próby policzenia bazi na gałązce.

  1. Słuchanie wiersza E. Bełczewskiej „Koteczki”. Rozmowa na temat wiersza i

wieloznaczności słowa kotki (kotki na wierzbie, kotki-zwierzęta)

  1. „Koty i płoty” zabawa z elementem czworakowania. Dzieci podzielone na dwie grupy.

Jedne są kotkami, a drugie robią klęk podparty są płotkami. Koty chodzą na czworakach pomiędzy płotkami, przechodzą pod nimi. Zamiana ról

  1. „Wazon z baziami”- praca plastyczna. Kolorowanie wazonu. Naklejanie na gałązkach

bazi.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 15.04.2011

Temat dnia: Wielkanocne zwyczaje

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: opowiadania A. Galicy „Bajeczka wielkanocna”, blok, kredki, wiersza D. Gellner „pisanki”, jaja kurze i przepiórcze.

Formy pracy: indywidualna


Przebieg zajęć:

  1. Wyszukiwanie w czasopismach dziecięcych i książeczkach ilustracji związanych z

Wielkanocą. Wypowiedzi dzieci na temat ich treści. Odwołanie się do doświadczeń dzieci wyniesionych z domu.

  1. Słuchanie opowiadania A. Galicy „Bajeczka wielkanocna”.

Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Kogo Słońce zapraszało na Wielkanoc? Wspólne umieszczenie w koszyczku wielkanocnym elementów związanych ze świętami: bazi, kurczaka, zajączka, baranka.

  1. Rysowanie ilustracji do utworu. Układanie prac według chronologii wydarzeń.

Samodzielne opowiadanie treści utworu na podstawie rysunków.

  1. Słuchanie wiersza D. Gellner „pisanki”.

Oglądanie prawdziwych pisanek, kraszanek, oraz pisanek na obrazkach. Wyjaśnienie pojęć pisanka (jajka ozdobione wzorami) kraszanka ( jednokolorowe jajka). Rozmowa na temat zwyczajów wielkanocnych: ozdabianie jajek, przygotowanie święconki, wspólne śniadanie dzielenie się jajkiem.

  1. Oglądanie jajek kurzych i przepiórczych. Określenie kształtu koloru, porównywanie

wielkości, powierzchni skorupki.

  1. Rozmowa na temat budowy jaja. Rozbicie jajek do miseczek i obserwowanie jajek z

czego się składają (żółtko, białko). Nauczyciel opowiada, że z jaja wykluwają się kurczaki.

  1. „Kura i kurczątka”- zabawa orientacyjno porządkowa

dzieci chodzą, biegają na paluszkach przy dźwiękach trójkąta Są kurczętami, które chodzą po podwórku i wołają pi, pi, pi. Gdy usłyszą tamburyno uciekają do rodziców, gdyż grozi im niebezpieczeństwo, skrada się lis. Rodzice wołają ko, ko, ko... Dźwięki trójkąta zachęcają kurczęta do ponownego wyjścia na spacer po podwórku.

  1. Kolorowanie pisanek według kodu barw, łączenie ze sobą par jednakowych pisanek.

Czytanie podpisu do obrazka pisanki. Rysowanie szlaczka.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 18.04.2011

Temat dnia: Pisanki - jajka malowane

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: wiersz M. Platy „Pisanki”, kredki, piosenka „Bajkowe pisanki”, jaja, farby plakatowe, odtwarzacz CD, płyta CD.

Formy pracy: indywidualna


Przebieg zajęć:

  1. Wspólne urządzenie kącika wielkanocnego. Umieszczenie w nim palemek, pisanek,

chleba, soli, baranka, zajączka, kurczaka.

  1. Słuchanie wiersza M. Platy „Pisanki”. Liczenie pisanek od strony lewej do prawej i

odwrotnie. Określenie ile ich jest

  1. Wykonywanie zadania- karty. Nalepienie pierwszej pisanki. Kolorowanie wzorów na

pozostałych 4 pisankach. Czytanie podpisu do obrazka 5 pisanek.

  1. „Pisanki”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci dostają małe obrazki pisanek z

obrazkami. Biegają na sygnał dzwonka, ustawiają się w kolejności: kogucik, słoneczko, laleczki, kwiatki, gwiazdki.

  1. Słuchanie piosenki- „Bajkowe pisanki” Rozmowa na temat piosenki

  2. „Kolorowa pisanka”- praca plastyczna. Malowanie ugotowanych na twardo jaj farbą

plakatową.

  1. „Wielkanoc”- kolorowanie obrazka. Czytanie wyrazu Wielkanoc. Liczenie, nalepianie

kurczaków w okienku. Określanie, które kurczaki są na górze na dole, z prawej strony z lewej strony.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 19.04.2011

Temat dnia: Wielkanocny stół

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: opaski, obrazek z wielkanocnym stołem, kredki, balon, obrazki z babkami, rzeżucha, pokrywka, wata.

Formy pracy: indywidualna, grupowa


Przebieg zajęć:

  1. Zabawa „Echo”. Ćwiczenia rytmiczne

Czworo dzieci otrzymuje opaski na głowę do roli Grzesia, Marty, Mruczka, Burka i

staje w różnych miejscach sali. Pozostałe dzieci -to echo.
Pierwsza Marta głośno woła Grzesia, potem kolejno Mruczka, Burka.
Dzieci - echo powtarzają za Martą. Potem Grzesio woła tak samo.
Na końcu kot i pies wydają głosy - miau, miau, hau, hau, a echo im odpowiada.

  1. „Wielkanocny stół”- wypowiedzi na temat obrazka przygotowanego przez

nauczyciela. Domyślanie się treści obrazka odsłanianego fragmentami. Wypowiedzi na temat zawartości wielkanocnego stołu. Odnajdowanie na obrazku przedmiotów, których nazwy nauczyciel wypowiada głoskami.

  1. Wykonanie zadania- karty. Wprowadzenie do globalnego czytania podpisu do obrazka

mazurek. Ozdabianie i kolorowanie mazurka wielkanocnego.

  1. Wędrujące jajo- zabawa z elementami równowagi

Pomiędzy stopy pierwszej pary nauczyciel wkłada nadmuchany balon - „jajo” (ponieważ balon w zabawie to „jajo”, dzieci muszą być ostrożne i umiejętnie, lekko dotykać go stopami). Balon wędruje przez cały szereg, nie może upaść przy tym na podłogę, ani pęknąć. Jeżeli wypadnie którejś parze spomiędzy stóp, zaczynamy wędrówkę balonu od początku. Zabawa będzie o wiele lepsza, kiedy wszyscy będą boso.

  1. „Baby i babeczki”- oglądnie bab wielkanocnych dużych i małych. Zwrócenie uwagi

na ich wygląd: jasna, ciemna, na górze lukier rodzynki. Przyporządkowanie określeń: baba i babeczka. Zwracanie uwagi na różne kolory babek, co wiąże się z różnymi smakami.

  1. „Wysiewanie rzeżuchy”- działanie dzieci.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 20.04.2011

Temat dnia: Zwyczaje wielkanocne

Cele operacyjne:

Forma: indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik, płyta CD, kredki, blok, farby itp.

Przebieg zajęć:

  1. Wysłuchanie piosenki pt. „Wieziemy tu kogucika”.

  2. Zapoznanie dzieci z ludowymi zwyczajami wielkanocnymi na podstawie wysłuchanej piosenki.

  1. Wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów wielkanocnych na podstawie własnych doświadczeń.

  1. Zabawa ruchowa „Kto zapiał”.

Dzieci stoją w kole w środku dziecko z zawiązanymi oczami , przy piosence „Wieziemy kogucika” dzieci podskakują w prawą stronę, na znak n-la jedno z dzieci woła kukuryku , stojące dziecko w środku powinno poznać głos kolegi i powiedzieć jego imię ,gdy odgadnie wychodzi z środka , jego miejsce zajmuje kolega ,który został rozpoznany.

  1. Układanie wyrazów: pisanka baranek z liter alfabetu ruchomego.

  2. Kolorowanie pisanki wielkanocnej.

  3. Wysłuchanie i nauka piosenki pt. „Wieziemy tu kogucika”.

  4. Wysłuchanie wiersza D. Gellner pt. „Wydmuszki”.

Przed owalnym lustrem tłoczą się wydmuszki.

Przymierzają przed nim pisankowe ciuszki.

Już w lustrze różowo, zielono i biało, a wydmuszkom

kolorów za mało!

Zajrzały do szuflad, szafy otworzyły, kropeczki, paseczki

Na siebie włożyły. Gdy tyle kolorów w lustrze się odbiło,

To w końcu się lustro w pisankę zmieniło!

  1. Rozmowa na temat wiersza

  1. Wprowadzenie nowej figury płaskiej - elipsy.(praca z książką)

  1. Zabawa Stonoga

Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Osoba znajdująca się z przodu prowadzi kolegów po całej sali, improwizując dowolny ruch do muzyki granej przez nauczyciela. Pozostałe dzieci poruszają się, naśladując sposób przemieszczania się osoby stojącej przed nimi. Muzyka składa się z fragmentów o zróżnicowanym charakterze. Po zakończeniu każdego z tych fragmentów osoba improwizująca przechodzi na koniec i dziecko stojące do tej pory za nią staje się osobą prowadzącą.

Inna wersja tej zabawy polega na tym, że osoba prowadząca zaczyna improwizację ruchu w ciszy, bez muzyki. Nauczyciel zaczyna akompaniować po pewnej chwili, dostosowując swoją muzykę do charakteru obserwowanego ruchu. 

  1. Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 27.04.2011

Temat dnia: Na łące

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: książki, farby, blok, obrazki z zwierzętami,

  1. „W kąciku książek”- wyeksponowanie pozycji związanych z tematem. Układanie ich

na półkach okładką zwróconą w kierunku sali.

  1. „Na łące”- praca z obrazkiem. Opowiadanie treści obrazka, posługiwanie się nazwami

zwierząt żyjących n łące. Wyodrębnianie pierwszego i drugiego planu na obrazku.

  1. Rozwiązywanie zagadek. losowanie zagadek o poszczególnych zwierzętach i

wskazywanie je na obrazku.

W czerwonych butach po łące chodzę

Czasem przystanę na jednej nodze

Łypnę okiem, przekrzywię głowę

Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)                            

Tu cytrynek, tam paź królowej

Wszędzie piękne, kolorowe

Lekko unoszą się nad łąką

Gdy tylko zaświeci słonko. (motyl)                                 

Skaczą po łące, pływają w wodzie.

Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)                                  

W kropki mam spódnicę,

chętnie zjadam mszyce. (biedronka)                                         

Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,

Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret). 

             

Ma żółte i czarne paseczki,

lata nad łąką i głośno bzyczy

kiedy grzeje słonko. (pszczoła)                                 

  1. Wykonanie zadania - karty. Wskazywanie na obrazku zwierząt, których nazwy

nauczyciel wypowiada głoskami. Dopasowanie do pustych miejsc i nalepianie zwierząt, które wiosną można spotkać na łące.

  1. „Bocian i żaby”- zabawa

Jedno z dzieci jest bocianem, pozostałe- żabami. W rytm muzyki poruszają się po całej sali. Na przerwę w muzyce żaby zastygają w bezruchu, a bocian wyrusza na łowy. Żabka, która w tym czasie się poruszy- wędruje do gniazda bociana.

  1. „Na łące”- malowanie farbami. Malowanie wspólnej pracy w zespołach.

  2. „Biedronki, motyle i kurczaki”- ćwiczenia graficzne- wyprawka. Rysowanie i

kolorowanie biedronki dwu-kropki i siedmio-kropki. Niżej rysowanie kurczaków i motyli. Liczenie biedronek, kurczaków, motyli oraz wszystkich zwierząt. Określanie ich liczby za pomocą liczebnika.

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 28.04.2011

Temat dnia: Zabawy na łące

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: Nagrana na płycie muzyka Edwarda Griega : „Motyl, Ptaszek, Wiosna”, kolorowe pieczątki, karty pracy przedstawiające łąkę, klej, pastele olejne, puzzle, kartoniki z obrazkami mieszkańców łąki, tablica tematyczna: „Wiosenna łąka”.

Formy pracy: praca z całą grupą, zespołowa.


Przebieg zajęć:

  1. Opowieść ruchowa: „Spacer na łąkę"- zaproszenie do zabawy przy muzyce.

Jest piękny słoneczny dzień. Słońce mocno grzeje, wieje lekki wiatr. Co robić w taki dzień? Wyciągamy z górnej półki plecak (wspięcie na palce, wyciąganie ramion w górę). Zakładamy plecak i wędrujemy na łąkę (spokojny marsz przy muzyce). Na łące nie ma jeszcze ludzi. Rozglądamy się, szukając miejsca dla siebie. O, tam jest! Jest przyjemnie, słońce ogrzewa naszą skórę. Wiatr delikatnie chłodzi rozgrzaną skórę. Obserwujemy płynące na niebie obłoczki, które przesuwają się leniwie. Jest pięknie i kolorowo wokół nas, przyglądamy się kwiatom, wdychamy ich wspaniałe zapachy (wciąganie powietrza nosem). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Bawimy się w zabawę pt. „Mrówki idą w rzędzie jedna za drugą” „Latają motylki po łące" „Biedroneczki chodzą i liczą kropeczki” „Ptaszki fruwają wysoko” „Pszczółki latają i zbierają nektar”... Dalszy ciąg zabaw według kolejności zamieszczonej w scenariuszu.

  1. „Motylek, żabka a może biedronka” - kolorowe puzzle.

Zadanie dzieci polega na ułożeniu w zespołach puzzli przedstawiających zwierzęta, owady a następnie określeniu gdzie żyją zwierzęta ( żaba, biedronka itd.). Zespoły po ułożeniu puzzli zamieniają się nimi. Następnie próbują ułożyć zdanie na temat obrazka.

  1. „Zagadki biedronki Agatki”- zadaniem dzieci jest dokończenie zdań

-Żaby mieszkają na...
-Dziób bociana jest koloru...
-Mak jest koloru...
-Konik polny mieszka na...
-Biedronki mają ubranko w ...
-Stokrotki rosną na...
-Bocian ma długie...
-Motyl ma kolorowe...
-Żaby są koloru...
-Biedronki mieszkają na...
-Bociany polują na...
-Bociany mieszkają w...
-Kończyna rośnie na...
-Na łące rośnie dużo...
-Gąsienica przeobraża się w...

  1. „Wiosna na łące” - zabawa dydaktyczna.

Dzieci mają dopasować do środowiska, odpowiednie obrazki przedstawiające zwierzęta łąk. Z przygotowanych sylwet uzupełniają na tablicy wiosenny obrazek o mieszkańców łąki: żabki, motyle, bociany, biedronki. Na każdej postaci narysowana jest inna figura geometryczna. Poprawne rozpoznanie figur geometrycznych pozwoli na prawidłowe rozmieszczenie zwierząt na łące.
- żabka - trójkąt;
- biedronka - koło;
- motyl - kwadrat;
- bocian - prostokąt;
Ilość figur będzie wskazywała, ile zwierząt danego gatunku ma być przypiętych w danym miejscu na łące, np.:
- 3 trójkąty w stawie - 3 żabki w stawie;
- 4 koła rozmieszczone na łące - 4 biedronki; itp.
Po uzupełnieniu obrazka dzieci przeliczają ilość zwierząt, porównują, których jest mniej, których więcej, tyle samo.

  1. „Mieszkańcy łąki” - działalność plastyczna dzieci inspirowana muzyką, materiałem

plastycznym
-wypełnianie sylwet zwierząt pastelami olejnymi,
-dorysowywanie brakujących elementów środowiska przyrodniczego,

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 29.04.2011

Temat dnia: Flaga i barwy narodowe

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: kaseta z nagraniami, mapa Polski, flaga Polski, biała i czerwona róża, białe i czerwone szarfy, puzzle "Flaga Polski" w kopertach dla każdego dziecka, Karta Pracy, kredki, teksty wierszy.

Formy pracy: praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna


Przebieg zajęć:

  1. Zagadka słuchowa- wysłuchanie fragmentu Hymnu Polskiego.

  2. Wysłuchanie I zwrotki i refrenu hymnu z zachowaniem prawidłowej postawy ciała.

  3. Pogadanka na temat naszej ojczyzny- wykorzystanie mapy Polski

- zapoznanie z pojęciami: hymn, Polska, Polacy.

  1. Wspólna recytacja wiersza "Kto ty jesteś?" W. Bełzy (nauczyciel zadaje pytania,

dzieci odpowiadają)
Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.

  1. Marsz przy piosence z kasety "Maszerują żołnierzyki"

  2. Słuchanie wiersza "Róże Agaty" T. Kubiaka- wykorzystanie białej i czerwonej róży

oraz flagi Polski.
Posadziła Agata w ogrodzie dwie róże.
Róże rosły i rosły, dziś obie są duże.
Obie
pięknie zakwitły ze słońcem w koronkach.
Jedna róża jest biała, a druga czerwona.
Nim Agata dwie róże do bukietu zerwie -
zapytajcie, co znaczy biel róży i czerwień.

  1. Omówienie treści wiersza:

- Co posadziła Agata?
- wyraźne wymawianie głosek ż, cz, r- ćwiczenie ortofoniczne
- wyjaśnienie pojęcia: flaga polska, jako symbol wszystkich Polaków (barwy flagi)

  1. Zabawa ruchowa "Taniec kolorów" z wykorzystaniem szarf Białych i czerwonych:

- ustawienie się w kołach wg kolorów
- tworzenie par: biały- czerwony
- zataczanie wspólnego wielkiego koła.

  1. Układanie puzzli "Flaga Polski" (pocięte obrazki na 4 części).

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym

Data zajęć: 04.05.2011

Temat dnia: Zwierzęta na wsi

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne: pudełka, papier kolorowy, słowa piosenki „Śniadanko baranka”, wiersza E. Skorek „Zagroda”, książka, płyta Cd, odtwarzacz CD, arkusz papieru.

Formy pracy: indywidualna, zespołowa.


Przebieg zajęć:

  1. „Ciepło-Zimno”- zabawa dydaktyczna. Należy pokazać dziecku co zamierzamy

schować, po czym poprosić, aby zamknęło oczy i ukryć daną zabawkę. Kiedy dziecko zbliża się do przedmiotu mówimy ciepło, cieplej a gdy już jest przy przedmiocie mówimy gorąco, parzy. I odwrotnie, gdy się oddala mówimy chłodno, zimno lodowato.

  1. „Na wiejskim podwórku”- praca z obrazkiem przygotowanym przez nauczyciela.

Odwołanie się do wiedzy dzieci na temat zwierząt hodowlanych. Rozmowa o zwierzętach, spożywanym pokarmie, miejscu, w którym mieszkają.

  1. „Śniadanko baranka” słuchanie piosenki. Zapoznanie ze słowami i melodią. Zabawa

ruchowo rytmiczna ze śpiewem.

Królik chrupie marchew,

myszka zjada serek.

Kotek pije mleko,

kości je Azorek.

Teraz spytam:

Czy ktoś wie, co baranek je?

Bas, Baś baranku, chodź na śniadanko.

Mam tu dla ciebie trawę i sianko.

Baś, Baś baranku, pachnące sianko

Nie mów mee, nie mów bee, tylko jedz!

Misie lubią miodek,

ziarna kurka dziobie.

Dzieci kaszkę   z mlekiem

zajadają sobie.

  1. Zwierzęta na wsi”- wykonanie makiety. Wykonanie domów zwierząt np. stajnia

kurnik, lepienie zwierząt, wycinanie np. stawu dla kaczek.

  1. „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”- zabawa dydaktyczna. Wybieranie zwierząt na

obrazkach, tych które mieszkają na wiejskim podwórku, Opowiadanie, gdzie żyją i czym się odżywiają.

  1. Naśladowanie głosów wydawanych przez zwierzęta. Umieszczanie napisanych w

chmurkach odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Czytanie napisów: ko, ko; kukuryku; pi, pi, pi; gul, gul; kra, kra; kle, kle; miau, miau.

  1. „Berek” zabawa z elementem biegu.

  2. Wykonanie zadania- karty. Liczenie zwierząt po lewej i po prawej stronie kartki.

Określanie, po której stronie jest ich więcej. Próby odczytywania odgłosów, które wydaje każde z nich.

  1. Słuchanie wiersza E. Skorek „Zagroda”

Narysuję dzisiaj wiejskie podwórko.
Tu będzie kogut z kurką Czupurką.
W kałuży obok pływa kaczuszka
I stoi gąska na cienkich nóżkach.
W kącie pod płotem chowa się myszka,
Wkłada ziarenko do swego pyszczka.
Dalej za płotem widać konika,
W oborze krowę, świnkę, królika
Brakuje dwóch gospodarzy podwórka-
Kotka Mruczka i psa Burka.

  1. Rozmowa na temat wiersza. Udzielanie odpowiedzi na zadane pytania dotyczące

wiersza.

  1. Recytacja wiersza połączona z pokazem rysowania na dużym arkuszu papieru. Dzieci

rysują ilustrację do wiersza. W czasie rysownia nauczyciel powtarza tekst wiersza kilka razy.


