Ćwiczenia ruchowe - konspekt


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH

Temat: Ćwiczenia ruchowe, rytmiczne z towarzyszeniem muzyki.

Cele ogólne:

- kształtowanie spontaniczności, pewności siebie

- rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej

- rozwijanie wyobraźni i fantazji

- kształtowanie poczucia rytmu

- doskonalenie pamięci muzycznej

Cele operacyjne:

- poruszać się w rytm muzyki

- śpiewać znane piosenki

- odtwarzać proste rytmy głosem, ruchem i na instrumentach

- improwizować z muzyką

- rozbudzać wyobraźnię muzyczną

- aktywnie uczestniczyć w zajęciach

- przestrzegać reguł i zasad zabawy

- współpracować z rówieśnikami

Metody pracy:

- zabawa dydaktyczna

Formy pracy:

- zbiorowa

- w grupach

Pomoce dydaktyczne:

- instrumenty perkusyjne

- chmurki z kolorowego papieru

- słoneczka z kolorowego papieru

- krople deszczu z kolorowego papieru

- szarfy z bibułki kolorowej

- karteczki z rysunkami zawodów, zwierząt, przedmiotów

- płyta z muzyką relaksacyjną

- płyta z muzyką W. A. Mozarta

- płyta z muzyką P. Czajkowskiego

- piosenka „Na cztery i na sześć”

- kolorowe samoprzylepne karteczki z imionami dzieci

Miejsce ćwiczeń:

- sala zabaw

Przebieg zajęć:

1. Zajęcia wstępne:

- usadzenie dzieci w rzędzie. Rozdanie wizytówek z imionami dzieci.

- prezentacja grupy prowadzącej zajęcia „Kolorowe stópki”. Śpiewanie rymowanego tekstu na melodię piosenki zespołu Queen „We will rock you”.

2. Powitanie:

- zwrócenie się do uczestników zabawy w taki sposób, aby wszyscy poczuli się powitani indywidualnie.

Witamy wszystkich uczestników zabawy, którzy razem z nami chcą pobawić się z muzyką.”

3. Ćwiczenia orientacyjno - porządkowe:

- marsz po obwodzie koła w rytm muzyki P. Czajkowskiego „Marsz” z suity „Dziadek do orzechów”, na całych stopach, na palcach, piętach, unosząc jednocześnie ręce do góry, w bok, na biodra.

4. Zabawa w „Mimy” z towarzyszeniem muzyki:

- w grupach 5 - 6 osobowych dzieci opracowują pantomimy na następujące tematy: (zwierzęta, zawody, przedmioty, elementy przyrody)

- każda grupa przedstawia swój temat, pozostałe grupy starają się odgadnąć, co to jest. Chęć udzielenia odpowiedzi zgłaszają poprzez podniesienie ręki.

5. Zabawa przy piosence „Na cztery i na sześć”:

- rozdane dzieciom wcześniej przygotowanych instrumentów, kropel deszczu, chmurek, liści, gwiazdek, patyczków ze wstążkami. Nauczycielka gra piosenkę na gitarze, śpiewając razem z dziećmi. Dzieci pokazują w odpowiednich fragmentach piosenki rozdane wcześniej listki, gwiazdki, chmurki, krople deszczu i wstążki. Dzieci, które otrzymały instrumenty w refrenie piosenki grają nimi odpowiedni rytm.

6. Wyczucie płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i czasie:

- dzieci dobierają się w pary. Muszą zapamiętać swojego partnera. Rozproszone po sali biegają w rytm muzyki omijając rozproszone krążki, Na przerwę w muzyce muszą odnaleźć swojego partnera, wskoczyć i przyjąć razem różne ciekawe pozycje stojąc w bez ruchu. Po każdym zatrzymaniu muzyki zabierany jest jeden krążek, para, która nie zdąży wskoczyć do krążka odpada z zabawy.

- zabawa wykonywana jest z towarzyszeniem instrumentu np. gitara.

7. Ćwiczenia relaksacyjne:

- dzieci leżą na plecach, zamykają oczy, oddychają głęboko (wdech nosem, wydech ustami) przy spokojnej muzyce.


