W krainie instrumentów
Scenariusz zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym
z zakresu percepcji i ekspresji muzycznej
Treści programowe: Poznawanie i rozpoznawanie instrumentów w szerszym zakresie.
Temat:
„W krainie instrumentów”- zabawy doskonalące umiejętność rozpoznawania i nazywania instrumentów muzycznych.
Cele ogólne:
Uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach mających na celu rozpoznawanie i nazywanie instrumentów muzycznych.
Wykorzystanie symboli graficznych w zabawach muzyczno-ruchowych.
Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje dźwięki instrumentów muzycznych min: perkusyjnych,
nazywa instrumenty muzyczne,
gra na wybranych instrumentach,
potrafi połączyć dźwięk ze znakiem graficznym,
naśladuje grę na instrumentach niedostępnych w szkole np.: skrzypce, flet, gitara itp.
umie reagować własnym ciałem na grany rytm.
Metody:
czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń.
oglądowa: pokaz
słowna: rozmowa, objaśnienia
Forma: praca z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: instrumenty, nagranie na kasecie magnetofonowej dźwięków instrumentów, kartki z symbolami oznaczającymi instrumenty, ilustracje przedstawiające instrumenty.
PRZEBIEG
Ćwiczenia rytmiczne: -marsz,- bieg,- podskoki,
zabawa „Ptaszki”,
zabawa „ Niedźwiedzie”.
Zagadki słuchowe:
rozpoznawanie dźwięków instrumentów perkusyjnych granych przez nauczyciela za parawanem. Granie na rozpoznanym przez dziecko instrumencie.
rozpoznawanie dźwięków instrumentów nagranych na kasecie magnetofonowej oraz wskazywanie ich na ilustracjach.
Zbiorowy śpiew piosenki
pt. „ Zaraz siądę sobie w kącie” z zaznaczeniem dynamiki: głośno- cicho.
W czasie śpiewania refrenu 2 dzieci gra na trójkątach.
Zabawy rytmiczne
W sali rozmieszczone są znaki graficzne oznaczające instrumenty. Na przerwę w muzyce dzieci podbiegają do symbolu oznaczającego dany instrument.
Nauczyciel może grać za parawanem również na instrumentach, których nie ma wśród znaków graficznych.
Zabawa naśladowcza połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi pt. „ „Orkiestra”
dzieci naśladują grę na wybranych instrumentach wg własnych pomysłów,
wydają dźwięki zbliżone do podanych przykładów instrumentów,
Podsumowanie zajęcia:
Czy podobała ci się wspólna gra na instrumentach?
Czy znasz te instrumenty, o których dzisiaj rozmawialiśmy?
Na którym chciałbyś grać w przyszłości?
Opracował mgr Grzegorz Nowotniak