Konspekt lekcji z unihokeja
TEMAT: Gry i zabawy ruchowe w unihokeju.
Zadanie główne: Aktywizacja ucznia poprzez gry i zabawy w unihokeju.
CELE LEKCJI:
Umiejętności: oswajanie się ze sprzętem w czasie zabaw
Motoryka: kształtowanie szybkości i zwinności
Wiadomości: podstawowe wiadomości o grze w unihokeja, grach i zabawach
Akcent wychowawczy: dyscyplina, aktywna współpraca w zespole
Klasa: V
Płeć: dziewczynki
IL. Uczniów: 20
Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 23 w Rzeszowie
Czas: 45 min
Przybory: kije do unihokeja, piłeczki do unihokeja, pachołki - 4, bramki do unihoka - 2, kreda, szarfy
Metody realizacji zadań:
- zadaniowa- ścisła,
- zabawowa.
Formy organizacji pracy:
- indywidualna,
- zespołowa.
Metody przekazywania wiadomości:
- pokaz i objaśnienie,
- pogadanka.
TOK: |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOWANIE |
UWAGI organizacyjno-metodyczne |
I. Część wstępna I.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. |
|
3 min |
Ustawienie w szeregu |
II. Motywacja do zajęć. |
|
2 min |
|
III. Rozgrzewka. |
- krążenia prawej ręki do przodu, - krążenia lewej ręki do przodu, - krążenia oburącz do przodu, - krążenia oburącz do tyłu, - krążenia nadgarstków i głowy, - krok odstawno - dostawny przodem do środka koła, - krok odstawno - dostawny tyłem do środka koła, - przeplatanka przodem do środka koła, - przeplatanka tyłem do środka koła, - skip A, - skip C. 2. W marszu po okręgu - wspięcie na palce z uniesionymi rękami nad głową, - co trzy kroki wypad na prawą a następnie lewą nogę, - co trzeci krok „zbieranie grzybków”.
|
5 min |
Ustawienie jeden za drugim po okręgu
Ćwiczenia wykonywane w marszu |
II. Część główna |
Ustawienie w dwóch rzędach:
1. Liczba uczestników parzysta. Przekazywanie kija nad głową od pierwszego ucznia w rzędzie aż do ostatniego a następnie pod nogami tak aby kij wrócił do pierwszej osoby w rzędzie. Wygrywa ten rząd który jako pierwszy wykona ćwiczenie. 2. To samo ćwiczenie tyle że ćwiczący trzymając oburącz za końce kija przekładają kij do tyłu przechodząc nad nim obiema nogami i podając kolejnemu ćwiczącemu w rzędzie. Gdy kij znajdzie się u ostatniego z ćwiczących w rzędzie zaczyna przekładać kij do przodu przechodząc nad nim obiema nogami i podając tak aż do pierwszego w rzędzie. Wygrywa ten rząd który jako pierwszy wykona ćwiczenie.
3. W dwóch rzędach, w odległości około 5 metrów od każdego ustawiony jeden pachołek. Wyścigi rzędów z prowadzeniem piłeczki do unihokeja za pachołek z prawej strony i powrót do swojego rzędu (na koniec) z przekazaniem piłeczki i kolejnej osobie. Wygrywa rząd w którym wszyscy uczniowie wykonają ćwiczenie a ich ustawienie wróci do formy wyjściowej. 4. To samo ćwiczenie tyle że prowadzenie piłeczki z lewej strony pachołka.
5. W dwóch rzędach, w odległości około 2,5 metra ustawiony pierwszy pachołek, a w odległości 5 metrów drugi. Wyścigi rzędów z prowadzeniem piłki slalomem między pachołkami i powrót do swojego rzędu z przekazaniem piłeczki i kija kolejnej osobie. Wygrywa rząd w którym wszyscy uczniowie wykonają ćwiczenie a ich ustawienie wróci do formy wyjściowej. 6. W odległości około 6 metrów od każdego rzędu ustawiona bramka. Każdy ćwiczący wykonuje strzał z linii wyznaczonej kredą tak aby trafić do bramki. Wygrywa ta drużyna której członkowie więcej razy trafią do bramki. Za trafienie do bramki przyznaje się 1 punkt. 7. Gra zespołowa z podziałem na drużyny.
|
30 min |
2 rzędy, liczba ćwiczących parzysta Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń.
Pachołek ustawiony w odległości około 5 metrów od każdego z rzędów. Każdy posiada kij. Jedna piłeczka na cały rząd. Linia startu wyznaczona kredą. Pierwszy każdego z rzędów otrzymuje szarfę.
Dwa pachołki. Każdy posiada kij. Jedna piłeczka na cały rząd. Linia startu wyznaczona kredą.
2 bramki, linia strzału wyznaczona kredą
|
III. Część końcowa V. Uspokojenie organizmu. |
W miejscu: - skłony tułowia w przód do lewej nogi, do środka, do prawej nogi i wyprost - skręty tułowia w prawą i lewą stronę - obszerne krążenia tułowia w lewą i prawą stronę
|
3 min |
Ustawienie po okręgu |
VI. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
|
2 min |
Ustawienie w szeregu |
VII. Nastawienie do samodzielnej pracy. |
|
|
|