Konspekt lekcji wychowania fizycznego w klasie III
Temat: Prowadzenie piłki nogą. Gra w „Piłkę chińską”.
Zadania: Umiejętność prowadzenia piłki nogą, omijając przeszkody. Zgodna współpraca w zespole i przestrzeganie zasad sportowej walki.
Psychomotoryka:
Uczeń:
rozwija szybkość i zwinność w połączeniu z dobrą zabawą
wzmacnia mięśnie nóg i ramion
doskonali koordynację wzrokowo - ruchową
Umiejętności:
Uczeń umie:
poprawnie prowadzić piłkę w marszu i w biegu omijając przeszkody
prawidłowo poruszać się w podporze tyłem
uczestniczyć w grze przestrzegając jej reguł
zgodnie współpracować z partnerem
Wiadomości:
Uczeń:
zna celowość przeprowadzenia ćwiczeń kształtujących
pozna formy aktywności, które można stosować w czasie wolnym
wie, w jaki sposób prawidłowo prowadzić piłkę nogą
Prowadząca: Magdalena Lerka
słuchaczka III roku EWiP w KN w Wieluniu
Cel zajęcia: Wzbogacenie wiadomości i umiejętności o nowe formy aktywności ruchowej, sprawne organizowanie procesu intensyfikacji lekcji wychowania fizycznego dzieci klas młodszych.
Część toku |
L.p. |
Rodzaj ćwiczenia |
Nazwa i opis zabawy lub ćwiczenia |
Czas |
Metody |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I część wstępna |
1. |
Czynności porządkowo - dyscyplinujące |
Zbiórka w dwuszeregu. Powitanie uczniów. Sprawdzenie strojów sportowych. Przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych.; krótka informacja na temat zasad, jakie będą panowały na lekcji. Rytmiczny marsz po obwodzie koła i rozdanie szarf co drugiemu dziecku, dobierają się w pary - uczeń z szarfą z uczniem bez szarfy. |
3` |
|
szarfy |
|
2. |
Zabawa orientacyjno - porządkowa |
„Wagoniki” Dzieci poruszają się truchtem w parach - jedno za drugim z chwytem za barki. Dwoje wybranych uczniów goni się między „wagonikami”. Uciekający może dołączyć do każdego z wagoników, doczepiając się z tyłu, wtedy nowym uciekającym staje się ćwiczący prowadzący wagonik - dziecko stojące z przodu. Jeżeli zareaguje ono zbyt wolno i zostanie złapane przez goniącego, następuje zmiana ról. Goniący ucieka, a odłączony wagonik goni. |
4` |
Zabawowa klasyczna |
|
II część główna |
3. |
Ćwiczenia kształtujące z piłką |
|
8` |
|
Dzieci pozostają w parach. Maszerują po kole, studentka rozdaje jedną piłkę na parę. |
|
|
głowy i szyi |
Stanie rozkroczne naprzeciw siebie w niewielkiej odległości. Jedno z dzieci trzyma piłkę oburącz wykonując szerokie krążenia ramion. Współćwiczący naśladuje te ruchy głową - krążenia głowy w lewo, następnie w prawo. Zmiana ćwiczących. |
|
Bezpośredniej celowości ruchu |
|
|
|
RR |
Zwiększenie odległości między ćwiczącymi. Podanie piłki zza głowy do współćwiczącego ( z mocnym wymachem ramion, jedna noga w wypadzie). |
|
j.w. |
Piłkę podajemy dokładnie do partnera |
|
|
NN |
Każda osoba z pary staje jednonóż na prawej nodze (chwyt w parach za ręce), lewa noga ugięta w kolanie, dzieci trzymają piłkę między kolanami lewych nóg. Wykonują podskoki w miejscu starając się utrzymać piłkę. Zmiana nóg. |
|
j.w. |
|
|
|
tułowia w płaszczyźnie strzałkowej - skłony |
Stanie rozkroczne tyłem do siebie. Podawanie piłki między nogami do współćwiczącego - skłon do przodu, następnie odebranie jej za głową - skłon do tyłu. |
|
j.w. |
Współćwiczący stoją w odległości 0,5 m od siebie |
|
|
tułowia w płaszczyźnie poprzecznej - skręty |
Pozycja j.w. Ćwiczący wykonują skręty w prawą i w lewą stronę podając sobie piłkę po ukosie za plecami (wszyscy odwracają się w lewą stronę, później w prawą). |
|
j.w. |
j.w. |
|
|
mięśni brzucha |
Leżenie tyłem, ćwiczący dotykają się głowami. Jeden z nich układa piłkę między stopami i podnosząc nogi, proste w kolanach, nad głowę, podaje piłkę współćwiczącemu, który odbiera ją rękoma. Następnie wykonuje to samo. |
|
j.w. |
|
|
|
mięśnie grzbietu |
Leżenie przodem naprzeciw siebie. Podanie piłki z uniesieniem klatki piersiowej przy jej odbiorze (stopy złączone, leżą na podłodze). |
|
j.w. |
Współćwiczący leżą w odległości 2 m od siebie |
|
|
wyprostne |
Siad klęczny tyłem, dotykając się plecami. Podawanie piłki nad głową, ręce wyprostowane. Głęboki wdech i wydech. |
|
j.w. |
|
|
5. |
Krótkie objaśnienie i pokaz prowadzenia piłki nogą |
Piłka powinna być toczona po podłożu blisko przy nodze. Nie uderzamy, ale toczymy. Używamy prostego, wewnętrznego lub zewnętrznego podbicia stopy. Należy ćwiczyć prowadzenie piłki zarówno prawą, jak i lewą nogą.
|
25` |
|
|
|
6. |
Ćwiczenie prowadzenia piłki nogą (w parach) |
Prowadzenie piłki w marszu raz prawa, raz lewa nogą do partnera i po jej przekazaniu powrót biegiem na swoje miejsce. (każdy po 3 razy) |
|
Naśladowcza ścisła |
j.w. |
|
|
|
Prowadzenie piłki truchtem, obiegnięcie partnera i powrót z piłką na miejsce. Przekazanie piłki współćwiczącemu nogą. (każdy po 2 razy) |
|
j.w. |
jw. Studentka przechodzi z workiem wzdłuż szeregów i zbiera piłki. |
|
7. |
Wyścig rzędów |
Dwie grupy - szarfy i bez szarf - dzielą się na połowy i ustawiają w dwóch końcach sali. Na sygnał: pierwsi z rzędów prowadzą piłki w kierunku partnerów, przekazują piłkę i ustawiają się na końcu przeciwnego rzędu. Zwycięża zespół, który pierwszy ukończy wyścig. |
|
|
|
|
8. |
Wyścig z obiegnięciem przeszkody |
Na sygnał: pierwsi z rzędów prowadzą piłki do pachołka, obiegają go i wracają do swojej grupy nadal tocząc piłkę. Przekazują następnemu zawodnikowi. Zwycięża zespół, który pierwszy ukończy wyścig. |
|
|
|
|
9. |
Wyścig na czworakach z piłką |
Na sygnał: pierwsi z rzędów przyjmują pozycję na czworakach i starają się toczyć piłkę rękoma do pachołka, obiegają ją i wracają do swojego rzędu,tocząc ją nogami w pozycji prostej. Przekazują następnemu zawodnikowi. Zwycięża zespół, który pierwszy ukończy wyścig. |
|
|
j.w. |
|
10. |
Wyścig z okrążeniem przeszkody |
Na sygnał: Pierwsi z rzędów prowadzą piłki do pachołka, okrążają go i toczą piłkę do następnego zawodnika w swoim rzędzie. Zwycięża zespół, który pierwszy ukończy wyścig. |
|
|
|
|
11. |
Gra w „Piłkę chińską” |
Dzieci podzielone są na dwie drużyny. Na boisku są wyznaczone dwie bramki. Zadaniem drużyn jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika, przy czym uczestnicy poruszają się w podporze tyłem z biodrami uniesionymi nad podłożem. Reguły gry: 1. Piłkę można podawać, prowadzić i oddawać strzały tylko nogami. 2. Piłka, która opuściła pole gry, jest wprowadzana przez prowadzącego rzutem na środek sali. 3. Piłki nie wolno wyrywać ani przetrzymywać. |
|
Zabawowa klasyczna |
pachołki - bramki |
III część końcowa |
12 |
Ćwiczenie uspokajające |
Dwoje wyznaczonych uczniów sprząta sprzęt. Marsz po kole, głęboki wdech - ręce wyprostowane do góry, idziemy na palcach, wydech - luźna postawa. |
5` |
|
|
|
13 |
Ćwiczenia porządkowo - wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za wspólne zajęcia. Pożegnanie grupy. |
|
|
|