Cykl konspektów zajęć integracyjnych1, PRACA, godzina wychowawcza, konspekty


Konspekt lekcji wychowawczej nr 1.

Blok tematyczny: Uczymy się pracować w grupie.

Temat lekcji: Co wiemy o sobie nawzajem.

Cel główny: Integracja zespołu klasowego

Cele operacyjne:

Metody pracy: krąg uczuć, gry i zabawy.

Formy pracy: w parach, z całą klasą.

Pomoce: kartki z napisanym rzeczownikiem.

Przebieg zajęć.

  1. Zabawa integrująca grupę - „Powitanie różnymi częściami ciała”.

Dzieci siedzą w dwóch kręgach zewnętrznym i wewnętrznym, zwrócone do siebie twarzami.

Powitanie różnymi częściami ciała według instrukcji nauczyciela.

Na hasło: „Witają się palce” dzieci dotykają się palcami rąk, na hasło: „Witają się ręce” dzieci dotykają się rękami itd.: nogi, kolana, uszy, czoła.

  1. „Przyjazny krąg” wszyscy siedzą w kręgu.

Grupa liczy 20 uczniów. Odliczamy do 10. Jedynki łączą się z jedynkami, dwójki
z dwójkami itd. Powstają pary. Osoby w parach zadają sobie pytania, by zdobyć przez
5 minut jak najwięcej informacji o osobie z pary. Przykładowe pytania:

- Jak masz na imię?

- Co lubisz robić?

- Twój ulubiony kolor?

- Jakie lubisz zwierzęta? Itd.

Po 5 minutach uczniowie dzielą się z grupą zdobytymi informacjami na temat partnera.

  1. Zabawa integrująca grupę - „Znajdź swoją parę”.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z napisanym rzeczownikiem np. wędka, ryba, samochód, koło, buty, sznurówka. Jedno dziecko wychodzi na środek sali i gestem, mimiką, oraz ruchem, opowiada czego mu brakuje do pary.

  1. Zabawa muzyczno ruchowa „Tańczymy labada”. Dzieci stoją w kole, nauczyciel określa sposób trzymania się:

- za ręce,

- za ramiona,

- za kolana,

- za biodra.

Nauczyciel rozpoczyna zabawę śpiewem:

„Tańczymy labada, labada, labada.

Tańczymy labada, małego walczyka.

Tańczą go krasnale, krasnale, krasnale.

Tańczą go krasnale i leśne duszki też.

Konspekt lekcji wychowawczej nr 2.

Blok tematyczny: Uczymy się pracować w grupie.

Temat lekcji: Poznajemy się wzajemnie.

Cel główny: Integrowanie grupy.

Cele operacyjne:

Metody pracy: projekt, gry i zabawy, krąg uczuć.

Formy pracy: z całą klasą, w grupach.

Pomoce: karton, kredki.

Przebieg zajęć.

  1. Powitanie - „Uścisk przyjaźni”.

Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzony mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna i ciepła wróci do mych rąk” i delikatnie ściska rękę dziecka np. z prawej strony. Dziecko przekazuje uścisk dalej.

  1. Wykonanie własnych wizytówek.

Na kartonie obrysuj ołówkiem trzy razy swoją dłoń. W pierwszej dłoni namaluj swój ulubiony kolor. W drugiej dłoni narysuj co lubisz robić. W trzeciej dłoni co ci się
w sobie podoba.

- Prezentowanie wizytówek,

- Zawieszenie ich w sali,

- Utworzenie grup dzieci o wspólnych upodobaniach.

  1. Tworzenie w grupach projektu „Najpiękniejsza sala”.

  2. Zabawa integrująca (muzyczno-ruchowa) - „Misie”.

Dzieci tworzą dwa koła jedno w drugim. Stają naprzeciw siebie i śpiewają piosenkę
z pokazywaniem. Na słowa: „Misie dwa, misie dwa, misie dwa” - dzieci podają sobie dłonie i przyklaskują.

Na słowa: „Misie szare, misie bure obydwa” obracają się z uniesionymi rękoma do góry.

Na słowa: „I kochają się te misie, przytulają sobie pysie” - przytulają się.

Na słowa: „Misie dwa, misie dwa” przyklaskują.

Po zaśpiewaniu piosenki dzieci w środku koła przesuwają się o jedno miejsce
i ponownie śpiewają piosenkę. Tak więc każde dziecko występuje z każdym dzieckiem.

Konspekt lekcji wychowawczej nr 3.

Blok tematyczny: Uczymy się pracować w grupie.

Temat lekcji: Wśród rówieśników.

Cel główny: Integracja zespołu klasowego.

Cele operacyjne:

Metody pracy: gry i zabawy, krąg uczuć.

Formy pracy: z całą klasą, indywidualna.

Pomoce: kartka, długopis.

Przebieg zajęć.

  1. Powitanie.

Siadamy w kółku, pierwsza osoba mówi swoje imię, następna mówi imię osoby poprzedniej i swoje itd.

  1. Zabawa integracyjna.

Siadamy w kręgu i śpiewając piosenkę podajemy jednocześnie czystą kartkę i długopis
z ręki do ręki. Kiedy skończy się piosenka osoba na której zatrzymała się kartka
z długopisem podchodzi do 3 osób i prosi o napisanie na kartce pozytywnej informacji na swój temat. Zabawa toczy się dalej - rusza następna czysta kartka. Na koniec uczniowie odczytują treści ze swoich kartek.

Prowadzący zadaje pytania:

- Jak czułeś się mówiąc o sobie pozytywnie?

- Czy napisanie czegoś miłego drugiej osobie sprawiło ci kłopot?

- Czy miałeś kłopoty z zebraniem informacji na swój temat?

  1. Tworzenie krzyżówki z imienia.

Uczniowie zapisują swoje imię pionowo, następnie poziomo dopisują swoje pozytywne cechy wplatając w litery imienia.

  1. Konkurs.

Nauczyciel zaprasza do wzięcia udziału w klasowym konkursie na opisanie jednego ucznia z klasy godnego do naśladowania. Zapowiedź wyborów do samorządu klasowego.

  1. Pożegnanie - „Iskierka”

Uczniowie stojąc w kręgu przekazują sobie kolejno „iskierkę” - uścisk dłoni.

Konspekt lekcji wychowawczej nr 4.

Blok tematyczny: Uczymy się pracować w grupie.

Temat lekcji: Wybór samorządu klasowego.

Cel główny:

- Integracja zespołu klasowego,

- Wybranie przewodniczącego klasy.

Cele operacyjne:

Metody pracy: burza mózgów, projekt.

Formy pracy: w grupach, z całą klasą.

Pomoce: szary papier, farby.

Przebieg zajęć.

  1. Przywitanie

Każdy jednocześnie wykrzykuje swoje imię.

  1. Odczytanie prac konkursowych na temat: „Osoba godna do naśladowania”.

  2. Wyodrębnienie czterech osób najczęściej się powtarzających.

Zapisanie ich imion na czterech arkuszach szarego papieru (na każdym jedno imię).

Każdy uczeń może podejść do arkusza papieru i napisać coś dobrego o tych osobach.

Osoba, która uzyska najwięcej pozytywnych cech zostaje liderem zaufania, a tym samym ma szansę zostać przewodniczącym klasy.

  1. Obrysowanie przewodniczącego klasy położonego na szarym papierze. Projektowanie dla niego stroju z papieru pasującego do jego osobowości - praca w grupach.

  2. Pożegnanie się uściskiem dłoni i wypowiedzeniem zdania: „Dobrze, że jesteś”.

Konspekt lekcji wychowawczej nr 5.

Blok tematyczny: Mikołajki klasowe.

Temat lekcji: I ty możesz zostać Świętym Mikołajem.

Cel główny: Integracja zespołu klasowego

Cele operacyjne:

Metody pracy: burza mózgów, krąg uczuć.

Formy pracy: praca w grupach i z całą klasą.

Przebieg zajęć.

  1. Przywitanie - „Iskierka” - uścisk przyjaźni.

  2. Zabawa „Jestem dumny”

Podaję początek zdania: Jestem dumny z tego, że...

Potem wskazuję na ucznia, który kończy zdanie mówiąc np. „..., że potrafię jeździć na nartach”, „..., że potrafię samodzielnie zrobić zakupy” itd.

Następnie powtarzam początek zdania i wskazuję na inne dziecko, które też zakończy zdanie odpowiednią informacją. Komu nic nie przyjdzie do głowy ten powie „pasuję”,
a ja wywołuję kolejne dziecko.

Podsumowując zabawę prowadzący powinien podkreślić, że możemy być dumni nie tylko z wielkich sukcesów lecz także z małych postępów, jeżeli jesteśmy zadowoleni
z tego co zrobiliśmy i co potrafimy. Zabawa ta wzmacnia poczucie u dzieci, że są
w „porządku”.

  1. Wypisywanie w grupach skojarzeń ze słowem „Mikołaj”.

  2. Losowanie paczek.

Każde dziecko wyjmuje paczkę z imieniem i nazwiskiem, ale go nie ujawnia. Wypowiada zdanie charakteryzujące tę osobę dla której jest ta paczka przeznaczona.

  1. Pożegnanie.

Konspekt lekcji wychowawczej nr 6.

Blok tematyczny: Święta tuż, tuż.

Temat lekcji: Przygotowujemy się do Wigilii klasowej. Ubieramy choinkę.

Cel główny: Integracja zespołu klasowego

Cele operacyjne:

Metody pracy: przedstawienia, krąg uczuć.

Formy pracy: w grupach, z całą klasą.

Pomoce: karton, nożyczki, mazaki, kredki.

Przebieg zajęć.

  1. Przywitanie.

Podanie sobie ręki z wypowiedzeniem słów „Dobrze, że jesteś”.

  1. Wypowiedzi uczniów na temat: „Dlaczego lubimy święta?”

  2. Zapoznanie ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia - praca w grupach.

Grupy przedstawiają za pomocą gestów, ruchów i mimiki zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, pozostali odgadują.

  1. Wspólne ubieranie choinki w klasie.

  2. Wykonanie prezentów - bombek.

Każde dziecko wykonuje bombkę dla każdego dziecka. Na jednej stronie pisze imię dziecka dla którego jest przeznaczona ta bombka, a na drugiej coś miłego.

  1. Zawieszenie bombek na choince.

  2. Pożegnanie.

Słuchanie kolęd.

Konspekt lekcji wychowawczej nr 7.

Blok tematyczny: Święta tuż, tuż.

Temat lekcji: Wigilia klasowa.

Cel główny: Integracja zespołu klasowego.

Cele operacyjne:

Metody pracy: krąg uczuć.

Formy pracy: z całą klasą, w grupach.

Przebieg zajęć.

  1. Powitanie - „Iskierka” - uścisk dłoni.

Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzący mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna i ciepła wróci do mych rąk” i delikatnie ściska rękę dziecka np. z prawej strony. Dziecko przekazuje uścisk dalej.

  1. Uczniowie wspólnie przygotowują wigilię.

  2. Dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

  3. Wspólne spożywanie wigilii.

  4. Wychowawczyni rozdaje bombki z choinki wykonane przez uczniów, jako prezent dla koleżanki/kolegi. Bombki te na jednej stronie mają imię dla kogo są przeznaczone, a na drugiej coś miłego.

Po rozdaniu prezentów (bombek) uczniowie wspólnie śpiewają kolędy.

  1. Pożegnanie z klasą w kręgu.

Uczniowie mówią co wynieśli z zajęć oraz jak się czuli w trakcie ich trwania.

13


