Konspekt(3), scenariusze zajęć, scenariusz zajęć, konspekt


0x08 graphic

Blok tematyczny : PRZYRODA WOKÓŁ NAS.

Temat dnia : UCZYMY SIĘ DOSTRZEGAĆ PIĘKNO

PRZYRODY W LESIE.

Cel główny : DZIECKO UJAWNI POSTAWĘ

SZACUNKU DO ŻYCIA PRZYRODY

W LESIE I DOSTRZEŻE JEJ PIĘKNO.

Cele pośrednie :

Cele szczegółowe :

Uczeń potrafi:

METODY WSPIERANIA EDUKACYJNEGO

FORMY AKTYWNOŚCI UCZNIA:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Schemat drzewka do zaznaczania aktywności uczniów, kolorowe karteczki oznaczające daną aktywność dzieci;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Wytworzenie sytuacji inspirującej określony rodzaj aktywności uczniów:

1.Rozmowa w kręgu: Jak się dziś czujesz ? (określenie swojego nastroju )

2.Rozdanie każdemu dziecku schematu drzewka (załącznik nr.1), na którym zaznaczona będzie aktywność dzieci

3.Zabawa dydaktyczna: „Co to za dźwięk ?”(uczniowie z zawiązanymi oczami rozpoznają i nazywają usłyszane dźwięki: np. uderzanie gałązki o gałązkę, pocieranie kamienia o kamień)

4.Słuchanie nagranych na taśmę odgłosów przyrody:

II.OKREŚLENIE PRZEDMIOTU AKTYWNOŚCI:

1.Ułożenie hasła :”Przyroda w lesie”(obliczanie działań matematycznych na mnożenie i dzielenie sposobem pisemnym - załącznik nr.2)

2.Wyjaśnienie celu zajęć:

Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiali o tym, co zobaczyliście i zapamiętaliście podczas wczorajszej wycieczki do lasu.. Będziecie mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

  1. DZIAŁALNOŚĆ UMYSŁOWA, SPOŁECZNA, PRAKTYCZNA:

1.Wysłuchanie wiersza pt. „Może zobaczymy” H. Bechlerowej, (załącznik nr3)

2.Dokonanie analizy wiersza:

3.Nawiązanie do odbytej wycieczki, przypomnienie zadań dla poszczególnych grup;

4.Tworzenie schematu warstwowej budowy lasu za pomocą kolorowych ilustracji zwierząt i roślin wyróżnianie i nazywanie warstw lasu (mapa mentalna)

5.Wchodzenie w rolę wybranych roślin i zwierząt - gra dramowa „ Jestem cząstką przyrody”

6.Praca indywidualna z kartą pracy (załącznik nr4)

7.Zabawa ruchowa „ dzięcioł”(dzieci skłonami głowy i skrętami głowy naśladują ruchy dzięcioła kującego w pień drzewa).

8.Przerwa rekreacyjna.

9.Ilustrowanie ruchem treści piosenki pt.:”Orzeszki laskowe”.

10.Zabawa dydaktyczna :”Po omacku” (uczniowie z zawiązanymi oczami za pomocą dotyku rozpoznają wylosowane ze skrzyni skarbów okazy przyrodnicze;np.szyszkę, korę, mech, kasztany).

11.”Burza mózgów” - „Co daje człowiekowi las?”

12.Omówienie ilustracji przedstawiających negatywne i pozytywne zachowania dzieci w lesie: układanie do nich haseł przez poszczególne grupy;

13.Zaproszenie do „Leśnej szkółki” - wspólne rozwiązywanie złożonego zadania tekstowego o treści ekologicznej (załącznik nr 6)

  1. EWALUACJA ZAJĘĆ:

  1. OCENIANIE EFEKTÓW PRACY UCZNIÓW PRZEZ NAUCZYCIELA:

!.Nawiązywanie do wcześniej rozdanego drzewka.

2.Policzenie listków i nagrodzenie tych uczniów, którzy mają największą ich ilość ( napisanie oceny bardzo dobrej ).

3.W nagrodę za aktywny udział w zajęciach uczniowie otrzymują plakietkę „Przyjaciel lasu” (załącznik nr 7 ).

4.Wspólne zasadzenie drzewka przed szkołą.


