W krainie instrumentów
Scenariusz zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym
z zakresu percepcji i ekspresji muzycznej
w klasie IV- V B
Data: 30.X.2007r.
Osoba prowadząca: Grzegorz Nowotniak
Treści programowe: Poznawanie i rozpoznawanie instrumentów w szerszym zakresie.
Temat:
„W krainie instrumentów”- zabawy doskonalące umiejętność rozpoznawania i nazywania instrumentów muzycznych.
Cele ogólne:
Uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach mających na celu rozpoznawanie i nazywanie instrumentów muzycznych.
Wykorzystanie symboli graficznych w zabawach muzyczno-ruchowych.
Doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej.
Doskonalenie percepcji wzrokowej i umiejętności różnicowania przedmiotów
Wydłużenie czasu koncentracji uwagi
6. Ćwiczenia spostrzegawczości i orientacji w schemacie własnego ciała.
7. Doskonalenie motoryki małej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje dźwięki instrumentów muzycznych min: perkusyjnych,
nazywa instrumenty muzyczne,
gra na wybranych instrumentach,
potrafi połączyć dźwięk ze znakiem graficznym,
naśladuje grę na instrumentach niedostępnych w szkole np.: skrzypce, flet, gitara itp.
umie reagować własnym ciałem na grany rytm.
Metody:
czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń.
oglądowa: pokaz
słowna: rozmowa, objaśnienia
Forma organizacyjna: zajęcia muzyczne jednostka dwugodzinna.
Formy pracy: praca z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: instrumenty, nagranie na kasecie magnetofonowej dźwięków instrumentów, kartki z symbolami oznaczającymi instrumenty, ilustracje przedstawiające instrumenty.
PRZEBIEG
Ćwiczenia rytmiczne:
Wyklaskiwanie nazw instrumentów
Wyklaskiwanie rytmu piosenki
Akompaniament na instrumentach perkusyjnych
Zagadki słuchowe:
rozpoznawanie dźwięków instrumentów granych przez nauczyciela za parawanem. Granie na rozpoznanym przez dziecko instrumencie.
rozpoznawanie dźwięków instrumentów nagranych na kasecie magnetofonowej oraz wskazywanie ich na ilustracjach.
Praca indywidualna z kartami pracy
Poziom I
Dobieranie par instrumentów.
Poziom II
Dobieranie pasujących do siebie elementów.
Poziom III
Dopasowywanie nazw do instrumentów.
Zabawa naśladowcza połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi pt. „ „Orkiestra”
dzieci naśladują grę na wybranych instrumentach wg własnych pomysłów,
wydają dźwięki zbliżone do podanych przykładów instrumentów,
Podsumowanie zajęcia:
Czy podobała ci się wspólna gra na instrumentach?
Czy znasz te instrumenty, o których dzisiaj rozmawialiśmy?
Na którym chciałbyś grać w przyszłości?
Opracował mgr Grzegorz Nowotniak