Scenariusz - klasy 5-6, Chrzest966, MAP


Podstawówka (5-6 klasa)

„Dziejowa moc Chrztu Polski”

Czas trwania: 60 min + 30 min

kształtowanie umiejętności współpracy i rozumienia ról społecznych

Podział zajęć:

25 min - prezentacja

35 min - warsztaty plastyczne

30 min - zwiedzanie wystawy

Temat:  chrzest Polski, Mieszko I, zmiany dziejowe, struktura społeczna, postaci historyczne i legendarne, pozytywne i negatywne cechy charakteru,

Cel: kształcenie umiejętności słuchania i łączenia wątków, uwrażliwienie na dziedzictwo narodowe, kształtowanie umiejętności współpracy, rozumienia ról społecznych oraz zmian dziejowych, kształtowanie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego, rozpoznawanie podstawowych wartości, dialog z historycznymi postaciami

Metody i formy: 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie

  2. Zarysowanie tematu lekcji

  3. Krótkie omówienie pogaństwa

  4. Kilka słów o Słowianach

  5. Omówienie budowy grodów i domów.

  6. Przedstawienie strojów codziennych oraz strojów i oręża wojów.

  7. Drzewo genealogiczne Mieszka I

  8. Przedstawienie osoby Mieszka I - legenda o odzyskaniu wzroku

  9. Mieszko jako władca Polan

  10. Przedstawienie osoby Dobrawy

  11. Ślub z Dobrawą - powód i skutki

  12. Chrzest Polski - powód, przebieg

  13. Skutki Chrztu

  14. Krótki opis podbojów Mieszka I po chrzcie Polski (wspomnieć o bitwie pod Cedynią).

  15. Budowa grodu (uwzględniając budowle sakralne w planie grodu) na podstawie grodu w Gnieźnie i Ostrowie Tumskim

  16. Palatium jako siedziba władcy

  17. Ostrów Tumski - katedra

  18. Zmiana w obrządku pogrzebowym

  19. Złota kaplica - grób Mieszka I i Bolesława Chrobrego

  20. Warsztaty:

    1. na gotowych planszach (zarys postaci kobiety i mężczyzny) dzieci mają przedstawić Mieszka i Dobrawę w wymyślonych przez siebie strojach ślubnych - technika dowolna

    2. na gotowej mapie dzieci mają stworzyć kolaż (techniką dowolną) dotyczący państwa polskiego w czasach panowania Mieszka I - zapisać datę chrztu, zaznaczyć państwo Mieszka przed chrztem oraz ziemie przyłączone do Polski po Chrzcie (według legendy z wybranych przez siebie kolorów); zaznaczyć na mapie w odpowiednich miejscach i podpisać najważniejsze grody (min. 5); zapisać najważniejsze wydarzenia z życia Mieszka I; zaprojektować w prawym dolnym rogu własny gród (muszą wyodrębnić część grodu z palatium, katedrą oraz część podgrodzia)


