konspekt zapisywanie wyrażeń algebraicznych


BB, dnia 12.05.2014r.

MH

Konspekt lekcji

do przedmiotu matematyka

Temat: Zapisywanie wyrażeń algebraicznych

Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut

Klasa VI

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka z plusem

  1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:

  1. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

• Uczeń rozumie pojęcie wyrażenia algebraicznego,

• Uczeń dopasowuje wyrażenia algebraiczne do określeń słownych,

• Uczeń buduje proste wyrażenia algebraiczne,

• Uczeń podaje w postaci wyrażenia algebraicznego odpowiedź do zadania tekstowego.

Cele wychowawcze:

  1. Metody nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy

  2. Formy nauczania: zespołowa (cała klasa), indywidualna

  3. Pomoce dydaktyczne:

  1. Szczegółowy przebieg lekcji:

  2. Tematy/podtematy

    Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    czas

    Uwagi

    Cz. Wstępna-sprawy organizacyjne

    Sprawdzanie porządku w klasie

    Nauczyciel sprawdza porządek w klasie, jeżeli zauważa nieprawidłowości prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

    Uczniowie wykonują polecenia

    1 minuta

    Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.

    Przywitanie

    Nauczyciel wita się z uczniami

    Uczniowie odpowiadają na przywitanie

    0,5 minuty

    Sprawdzanie obecności

    Nauczyciel sprawdza obecność

    Uczniowie słuchają i odpowiadają

    2 minuty

    Część zasadnicza lekcji

    Cele lekcji

    Nauczyciel przedstawia cele lekcji: Na dzisiejszej lekcji dowiemy się jak zapisać wyrażenia algebraiczne.

    Słuchają

    1 minuta

    Przedstawienie tematu lekcji: „Zapisywanie wyrażeń algebraicznych”.

    Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji, które on pisze na tablicy.

    Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

    Wprowadzenie do zapisywania wyrażeń algebraicznych

    Nauczyciel przytwierdza magnesami figury a i b do tablicy.

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    Prosi uczniów jak można przedstawić taki zapis w postaci sumy.

    Nauczyciel zadaję pytanie a jak można przedstawić zapis:

    • 2k+2t

    • k+4t

    Prosi wybranych uczniów o przytwierdzenie odpowiednich figur do tablicy.

    Uczniowie odpowiadają:

    • 2k+t

    Zastanawiają się ja ten zapis można przestawić w postaci figury. Wybrani uczniowie prezentują na tablicy.

    Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji.

    Odpowiadają:

    • 4xa czyli

    a+a+a+a

    • obwód kwadratu o boku a

    (kształtowanie pojęcia zmiennej)

    Nauczyciel zadaje pytania:

    • Co może oznaczać takie wyrażenie 4a?

    • Po co tworzy się takie wzór?

    • Jak można go wykorzystać?

    • Ile wynosi obwód kwadratu o boku 4 cm, 10 cm, 2 i 1/2 cm , 0,6 m?

    • Jaką liczbę można wstawić do tego wzoru za "a"?

    Podanie definicji wyrażenia algebraicznego

    Nauczyciel pisze definicję na tablicy: Wyrażeniem algebraicznym nazywamy wyrażenie zbudowane z liczb, liter, znaków działań i nawiasów

    I podaje przykłady m+2, 3xm, XxY, X-7. Zapisując wyrażenia typu 3xm, możemy pominąć kropkę, czyli znak mnożenia.

    Uczniowie przepisują definicje i przykłady z tablicy

    0x08 graphic
    Zapisywanie wyrażeń algebraicznych w różny sposób

    Nauczyciel przytwierdza do tablicy pociąg składający się z figur c i z.

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    Nauczyciel mówi:

    „Ten pociąg zbudowany jest z czterech czerwonych wagonów o długości c i trzech zielonych o długości z”.

    Zadaje pytania:

    • Jaka jest łączna długość tego pociągu?

    • Jak można najkrócej zapisać długość pociągu zestawionego z 4 czerwonych wagonów c i 3 zielonych z.

    Słuchają

    Odpowiadają:

    • Z+Z+C+C+Z+C+C

    • 4C+3Z

    Nauczyciel pisze na tablicy:

    Wyrażenia algebraiczne możemy zapisać w różny sposób, np. n+c+z+z+n znaczy to samo co 2n+c+2z

    Notują

    Praca z kartą pracy

    Nauczyciel wybiera ucznia i prosi go o rozdanie kart pracy. Nauczyciel mówi uczniom aby rozwiązywali zadania. Po chwili bierze wybranych uczniów do tablicy. W razie problemów pomaga uczniom.

    Wybrany uczeń rozdaje karty pracy. Uczniowie rozwiązują. Po chwili wybrani przez nauczyciela uczniowie prezentują na tablicy.

    Nauczyciel wybiera uczniów do prezentacji po numerach z dziennika.

    Praca z podręcznikiem

    Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zad. Z podręcznika str. 183 zad 1. Daje chwilę na zastanowienie po chwili prosi wybranych uczniów do tablicy.

    Uczniowie zastanawiają się i wykonują podane zadania. Osoby wybrane przez nauczyciela prezentują na tablicy.

    Podsumowanie

    Nauczyciel zadaje pytania:

    • Co się "kryje" pod literkami w wyrażeniu algebraicznym?

    • Podaj przykład kilu wyrażeń algebraicznych?

    • Ola mieszka na ul. Cieszyńskiej 4a. Czy w domu 4a jest wyrażeniem alg. Dlaczego?

    Prosi uczniów o podanie po 1 przykładzie.

    Odpowiadają

    Część końcowa lekcji

    Ewaluacja umiejętności uczniów.

    Nauczyciel zadaje pytanie:

    -Czy wszystko z dzisiejszej lekcji jest zrozumiałe?

    -Czy ktoś ma jakieś pytania do lekcji?

    Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne.

    1 minuta

    Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć.

    Podanie zadania domowego

    Nauczyciel podaje zadanie domowe: skończyć kartę pracy

    Zapisują treść zadania domowego do zeszytu.

    1 minuta

    Nauczyciel może zadać zadanie na dwóch poziomach trudności.

    Pożegnanie

    Nauczyciel żegna się z uczniami

    Uczniowie żegnają się z nauczycielem

    0,5 minuty


