SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH.
TEMAT : ,,Wyrażanie uczuć za pomocą barw”.
Cele poznawcze :
Uświadomienie dzieciom, co to są uczucia, rozpoznawanie i nazywanie uczuć.
Nabywanie umiejętności wyrażania uczuć za pomocą barw.
Cel wychowawczy: przestrzeganie zasady czekania na swoją kolej
Realizator : Beata Sosnowska.
Miejsce : Miejskie Przedszkole Nr 72 o Profilu Terapeutycznym w Gdańsku.
Czas trwania : 30 min.
Grupa : średniaki
Metody :
słowna,
poglądowa - pokaz,
zabawa ruchowa
Pomoce dydaktyczne : tamburyno, kartki z narysowanym kołem, wycinanki, klej.
Forma zajęć : praca grupowa
Przebieg zajęć :
Część wstępna :
Powitanie. Dzieci ustawiają się w kole i chwytają się za ręce. Następnie poprzez uścisk dłoni przekazujemy osobie stojącej obok tzw. ,,iskierkę przyjaźni” rundka w kole ).
Zajęcia właściwe :
Rozmowa w kręgu na temat co to są uczucia, emocje ?
( przekazanie dzieciom informacji na temat emocji : radości, smutku, złości, strachu ).
Zabawa ruchowa ,, Na spacerze” - dzieci chodzą po sali i wykonują polecenia osoby prowadzącej np.
Widzę bardzo radosne dzieci,
Zauważyłam dzieci, które z jakiegoś powodu są smutne,
Widzę zezłoszczone dzieci,
Spostrzegłam też dzieci, które przestraszyły się czegoś,
Widzę dzieci, które jedzą lody.
Zabawa ,, Pokaż mi swoje uczucie”. Dzieci po kolei odgrywają przeżywane w tej chwili uczucie. Zadaniem grupy jest odgadnąć, jakie to uczucie.
Rundka - dzieci kończą wypowiadane przez osobę prowadzącą zdanie : ,,Moje uczucie kojarzy mi się ...” dzieci wymieniają kolor lub kolory z przeżywanym przez nie uczuciem.
Zajęcia plastyczne - ,,wylepianie nastroju”. Każde z dzieci otrzymuje kartkę z narysowanym kołem, które wykleja, wybranymi przez siebie kolorowymi wydzierankami.
Prezentacja prac.
Część końcowa.
Dzieci stają w kole, chwytają się za ręce i wyskakują w górę na hasło ,,start” wykrzykując ,,cześć”.
Opracowała : B. Sosnowska.