KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
WADA: Skolioza.
TEMAT: Elongacja Kręgosłupa.
CEL: Wydłużanie kręgosłupa w różnych pozycjach.
WIEK: 10 lat
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 8
MIEJSCE ĆWICZEŃ : sala gimnastyczna
CZAS TRWANIA: 45 min.
POMOCE: laski, woreczki, ławeczki, skrzynia, książki, numerki, muzyka, drabinki.
Tok lekcji |
Cel ćwiczenia |
Opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Uwagi metodyczno-organizacyjne |
I.Część wstępna : 1.Zorganizowa- nie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Motywacja do udziału w zajęciach.
3. Zabawa ożywiająca „Berek-most”.
4. Ćw. oddechowe. |
Czynności organizacyjno-porządkowe.
Nastawienie do ćwiczeń.
Ożywienie grupy. Rozciąganie mm prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.
Wzmocnienie mm oddechowych, zwiększanie ruchomości kl.piersiowej. Rozciąganie kręgosłupa. |
Zbiórka. Powitanie i sprawdzenie obecności. Pobranie przyborów, rozmieszczenie ich na sali.
Podanie zadań lekcji.
Uczestnicy zabawy uciekają przed goniącym ich „berkiem”. Osoba złapana, np. przez dotknięcie, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi). Osoby chcące uratować mosty muszą przejść pod nimi.
P.w.- siad klęczny, RR wzdłuż ciała. Ruch- wdech-ręce do góry; Wydech- rr w dół za siebie (dłonie stykają się). Ruch dodatkowy-skłon w przód przy wydechu. /pozycja Bali-Yoga/
|
2 min.
1 min.
3-4x
1 min. |
Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.
Zmiana „berka”.
Wdech-nosem, wydech-ustami, dwa razy dłuższy od wdechu. |
II. Część główna :
1.Ćw. ramion i nóg.
2. Ćw. mm grzbietu .
3.Ćw. rozciągające mm klatki piersiowej.
4. Ćw. mm grzbietu .
5. Ćw. mm pośladkowych.
6. Ćw. oddechowe.
7. Ćw. mm brzucha .
8. Ćw. oddechowe .
9. Ćw. antygrawita- cyjne .
10. Ćw. mm brzucha na przyrządach.
11. Rozciąganie mm grzbietu na przyrządach.
12. Zwis czynny .
13. Ćw. mm pośladkowych . |
Ćw. elongacyjne zwiększające ruchomość obręczy barkowej i nóg. Ćw. korekcyjne połączone z zabawą przy muzyce.
Wzmocnienie mm grzbietu.
Elongacja kręgosłupa. Rozciąganie mm piersiowych.
Wzmocnienie mm prostownika grzbietu i mm karku, mm pośladkowych oraz mm ściągających łopatki.
Wzmocnienie mm pośladkowych.
Wzmocnienie mm oddechowych.
Wzmocnienie mm brzucha, rozciąganie mm piersiowych.
Wzmocnienie mm oddechowych, mm prostownika grzbietu.
Utrzymanie prawidłowej postawy (skorygowanego kręgosłupa i głowy) w warunkach dodatkowego obciążenia osiowego.
Elongacja kręgosłupa. Wzmacnianie mm brzucha, mm grzbietu, ściągających łopatki.
Rozciąganie mm grzbietu. Wzmacnianie mm ściągających łopatki, mm pośladkowych.
Elongacja kręgosłupa.
Wzmocnienie mm pośladkowych . |
Dzieci wykonują ćwiczenia przy rytmicznej muzyce, naśladując ruchy n-la : 1.P.w.- stanie w postawie skorygowanej. Ruch - krążenia RR oburącz oburącz w przód.
2.P.w.-j.w. Ruch - krążenia RR oburącz oburącz w tył.
3.P.w. - j.w. Ruch - rytmiczny ruch NN(bioder) bioder jednoczesnym ćwiczeniem RR w rytmie: 1,2 - „skrzydełka” 3,4 - wyrzut RR w górę 5,6 - „skrzydełka” 7,8 - wyprost RR w dół.
P.w. - leżenie przodem, ręce wyprostowane trzymają laskę, pod brodą woreczek. Ruch - unoszenie rąk z laską w górę, broda przytrzymuje woreczek, nogi lekko uniesione w górę, wzrok skierowany na podłogę.
P.w. - siad klęczny (pozycja niska Klappa). Ruch - maksymalne wyciągnięcie rąk po podłodze w przód („ukłon japoński”),wytrzymać ok.3 sek.
P.w. - siad prosty, ręce wzdłuż tułowia. Ruch - skręty T w tył przez ramię, przejście do podporu przodem. Ciało wsparte na prostych rękach. Przejście i powrót do pozycji wyjściowej.
P.w. - leżenie przodem, RR na pośladkach, czoło przylega do podłogi. Ruch - oderwanie prostych NN od podłoża na wysokość 5cm.
P.w. - klęk- prawa noga odwiedziona w bok na niej ułożona RR prawa, druga RR wzdłuż T. Ruch - uniesienie ręki wyprostowanej wzdłuż T - wdech, wytrzymanie. Wydech - opuszczenie. Zmiana.
P.w. - siad prosty tyłem do drabinek, RR chwyt za dosiężny szczebel, woreczek między stopami. Ruch - unoszenie NN z woreczkiem, wytrzymać.
P.w. - klęk podparty. Ruch - wdech-wygięcie kręgosłupa (poz. Kota), wydech-kręgosłup opuszczamy ( do środka).
P.w.- stanie Ruch- marsz z książką na głowie (wspięcie na palcach).
ĆWICZENIA W PARACH W OBWODZIE :
STACJA 1
P.w.-stanie tyłem do drabinek, rękoma chwyt za szczebelek na wysokości głowy(łokcie zgięte pod kątem 90 ). Ruch- unoszenie NN do pozycji krzesełka w zwisie, wytrzymanie jak najdłużej w tej pozycji.
STACJA 2
P.w.- leżenie przodem na skrzyni po kolce biodrowe, tułów poza skrzynią, stabilizacja NN. Ruch- unoszenie T do poziomu z jednoczesnym ułożeniem RR do pozycji „skrzydełek”, wytrzymanie 3 sek.
STACJA 3
P.w.- leżenie tyłem głową w dół na skośnie ustawionej ławeczce (zaczepionej o szczebel drabinki), nogi ugięte, stopy zaczepione o szczebel drabinki, RR wyprostowane leżą na ławeczce przy głowie. Ruch- wytrzymać 3 sek., rozluźnić mięśnie grzbietu.
STACJA 4
P.w.- leżenie przodem na ławeczce ustawionej poprzecznie (kolce biodrowe na brzegu ławeczki), RR wyciągnięte w przód, dłońmi chwyt za szczebel na wysokości ławeczki. Ruch- unoszenie NN w górę do poziomu, wytrzymać.
Przy przejściu do kolejnej stacji ćw. oddechowe.
|
2 min.
6-8x
6x
6x
6x
6x
6x
6x
1 min.
1.5 min.
|
Podczas wyrzutu RR w górę wydłużyć jak najbardziej kręgosłup. Zwrócenie uwagi , aby podczas wykonywania „skrzydełek” ściągnąć łopatki.
Pobranie lasek, woreczków. Kocyk pod brzuch.
Głowa w przedłużeniu tułowia.
Kocyk pod brzuchem.
Kot-głowa w dół, broda do kl. Piersiowej. -głowa w górę.
Podczas ćwiczenia dzieci kontrolują swoją postawę.
Zwrócenie uwagi na utrzymanie pozycji w zwisie na ugiętych rękach.
Współćwiczą-cy pomaga w stabilizacji NN. Głowa wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę.
Współćwiczą-ca pomaga w stabilizacji stóp.
NN wyprostowane i złączone. Głowa w przedłużeniu T, wzrok skierowany w dół. |
III. Część końcowa :
1.Ćw. utrwalające nawyk prawidłowej postawy.
2. Ćw. przeciw płaskostopiu.
3. Ćw. uspokajające .
4. Omówienie lekcji, nastawienie dzieci do samodzielnych zadań. |
Kontrola poprawności wykonywanego ruchu przez współćwiczącego.
Usprawnienie mm podeszwowych stóp.
Relaksacja .
Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Zabawa „Pamięciowe ćwiczenia” - zawodnicy ustawiają się w szeregu obok siebie na linii startu. Sędziowie stoją obok zawodników drużyn. Prowadzący pokazuje ćwiczenia, które numeruje: 1,2,3,4, np.: 1 - siad skrzyżny ze „skrzydełkami” 2 - podpór tyłem z biodrami uniesionymi do linii poziomej 3 - leżenie tyłem, NN uniesione pod kątem większym niż 45 , nożyce. 4 - leżenie przodem ze skrzydełkami 5 - pozycja niska Klappa z rękoma wyciągniętymi jak najdalej najdalej przód.
N-l podaje numer ćw. i komendę „START”.Ci którzy się pomylili lub wykonali je za późno - przesuwają się krok do przodu.
Zabawa „Mycie się” - uczestnicy zabawy po ciężkiej pracy - dbając o higienę, przystępują do mycia całego ciała za pomocą stóp ( stopy to mydło).
Zabawa „Magiczna liczba 7”.
Sprzątanie sprzętu, omówienie realizacji zadań lekcji. Przypomnienie o konieczności wykonywania zadań w domu. Polecenie do wykonania w domu : wykonaj ćwiczenia, które poznałeś dzisiaj na zajęciach. Poproś o pomoc osobę dorosłą. Pożegnanie.
|
3 min.
1 min.
1 min.
1 min. |
Podział na 2 drużyny - wyznaczyć sędziów.
Sędziowie określają poprawność oraz szybkość wykonanego zadania. Za prawidłowe ćwiczenia zawodnik otrzymuje punkt.
Zwrócenie uwagi na „dokładne mycie całego ciała”. |