Wzór konspektu lekcyjnego
Dla potrzeb metodyki nauczania ruchu - ćwiczenia semestr drugi
Nazwisko i imię prowadzących: Kamil Krekora
Grupa studencka: grupa A2 (grupa 4)
Temat konspektu - rodzaj zajęć: Otyłość cukrzycowa
Liczba ćwiczących: 6 osób
Miejsce i czas ćwiczeń: sala ćwiczeń/30 min
Przyrządy i przybory: ławka, piłki,
Cele i zadania ćwiczeń: Dążenie do normalizacji masy ciała, zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę, zwiększenie aktywności fizycznej, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych (normo-glikemii), zmniejszenie ryzyka rozwoju powikłań choroby, poprawa stanu psychicznego, zwiększenie wiary w sens leczenia, motywacji i własnej kreatywności chorego do dalszego leczenia.
Wskazania i przeciwwskazania:
Wskazania:
* Osoby z cukrzycą typu 2 (insulinozależna), w szczególności skojarzoną z otyłością i leczoną dietą, środkami doustnymi lub w połączeniu z insuliną
* Chorujący na oba typy cukrzycy, u których powstają powikłania ze strony układu naczyniowego i nerwów obwodowych, co się objawia zmniejszeniem wydolności kończyn dolnych (bóle, drętwienia, pieczenia, parestezje itp.)
* Chorujący, u których występują zaburzenia natury czynnościowej, np. nerwice
Przeciwwskazania:
* Niewydolność krążeniowa z obrzękami, dusznością, dużym nadciśnieniem
* Niewydolność metaboliczna z kwasicą, stanami przed śpiączkowymi, ogólnym osłabieniem
* Duże zmiany w siatkówce, ze skłonnością do wystąpienia krwawień w dnie oka
* Znacznie zaawansowane powikłania naczyniowe kończyn dolnych, z wystąpieniem bólów spoczynkowych
* Powikłania ze strony nerek
* W przebiegu innych chorób towarzyszących cukrzycy, gdzie ruch o własnych siłach stanowi przeciwwskazanie
Krótki opis tematu zajęć
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Zasadniczo dzieli się ona na 2 rodzaje:
* cukrzyca typu I - jest spowodowana rzeczywistym brakiem insuliny na skutek uszkodzenia komórek trzustki. Uszkodzenie to wynika najczęściej z reakcji autoimmunologicznej organizmu dlatego też osoby chore w wyniku osłabienia organizmu i bariery odpornościowej są narażone znacznie częściej na infekcje i choroby innego rodzaju. Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej u dzieci i osób młodych, choć może się rozpocząć nawet po 80. roku życia. Leczenie wymaga stałego podawania insuliny.
* cukrzyca typu II - zaburzone jest zarówno działanie, jak i wydzielanie insuliny, przy czym dominującą rolę może odgrywać jedna lub druga nieprawidłowość. Chorzy są mało wrażliwi na działanie insuliny. Leczenie polega zazwyczaj na redukcji masy ciała, stosowaniu diety cukrzycowej, wysiłku fizycznego oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych, u części chorych po pewnym czasie trwania choroby konieczna jest insulinoterapia. Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej u osób starszych, z otyłością lub innymi zaburzeniami metabolicznymi.
Część lekcji |
Tok lekcji., rodzaj ćwiczeń |
Liczba porządkowa numer ćwiczenia |
Treść lekcji, pozycja wyjściowa, opis ruchu i jego faz |
Dozowanie liczby powtórzeń lub czas |
Uwagi metodyczne dla prowadzącego |
Wstęp |
|
1.
2.
3.
4. |
PW - stojąc swobodnie Ruch - szybki marsz wokół sali
(ćwiczenia w ciągłym marszu) Ruch - naprzemienne wymachy RR
Ruch - wznos na palcach z jednoczesnym wznosem RR w górę
Ruch - zatrzymanie marszu, głębokie wdechy i wydechy |
1min.
30 sekund
30 sekund
30 sekund |
|
Główna |
|
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15. |
PW - stojąc rozkrocznie, lekko na palcach, Ruch - naprzemienny wznos NN bokiem ku górze
PW - pozycja zasadnicza, ćwiczący opiera jedną rękę o ścianę dla stabilizacji postawy Ruch - zgięcie NN naprzemiennie w kolanach z dotknięciem pięty o pośladki.
PW - stojąc rozkrocznie, RR oparte o ścianę, Ruch - ugięcie RR przy wyprostowanej sylwetce bez odrywania pięt od podłoża
PW - stojąc rozkrocznie bokiem do ściany, jedna R oparta o ścianę, N oparta o piłkę Ruch - naciskanie naprzemiennie NN na piłkę
Pw - stojąc swobodnie, Ruch - marsz w miejscu bez odrywania palców stóp od podłoża z naprzemienną pracą ramion
Pw - stojąc swobodnie, Ruch - klasnięcie rękoma z przodu tułowia, za plecami, po czym nad głową Pw - siedząc na ławeczce, piłka trzymana w RR na wysokości klatki piersiowej, łokcie zgięte Ruch - ściskanie piłki
Pw - siedząc na ławeczce, piłka trzymana w RR na wysokości klatki piersiowej, Ruch - przenos piłki w prawo z wdechem, następnie przenoś piłki nad głowę z wydechem, kolejno przenos piłki w lewo z wdechem i powrót do PW z wydechem
PW - siedząc na ławeczce, NN pewnie oparte o podłoże, pośladki oparte o kraniec ławeczki Ruch - skon T w przód, wytrzymanie pozycji przez 5 sekund i powrót do PW
Pw - siad podparty, kolana lekko zgięte Ruch - naprzemienne zgięcie i wyprost stóp obu NN,
Pw - leżenie tyłem, RR leżą wzdłuż T, NN są ugięte do kąta 90 stopni, stopy oparte są o podłoże Ruch - wznos bioder w górę z utrzymaniem pozycji przez 5 sekund i powrót do PW
|
10 powtórzeń na stronę
10 powtórzeń na stronę
10 powtórzeń
10 powtórzeń
30 sekund
10 powtórzeń
10 powtórzeń
5 powtórzeń
5 powtórzeń
5 powtórzeń na stronę
10 powtórzeń
|
W trakcie wykonywania ćw. Należy głęboko oddychać
Ruch wykonywany szybko i rytmcznie
Po każdym powtórzeniu głęboko odetchnąć
po serii ruchów zgięcia w wyprostu należy wyprostować kolano dla rozluźnienia mm
|
Zakończenie |
|
16.
17. |
PW - siad prosty, Ruch: wznos RR w górę z jednoczesnym wdechem i opust RR z wydechem
PW - stojąc swobodnie, Ruch - skłon T w przód z wydechem i wznos T z wdechem.
|
1 min.
1min. |
|