II.DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE W EUROPIE, 13.Faszyzm we Włoszech, Marek Biesiada


Marek Biesiada 26. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Faszyzm we Włoszech

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaki nastąpiły trudności gospodarcze w Europie po I wojnie światowej?

    • Jakie państwa zawarły układ w Rapallo?

    • Jakie były przyczyny układu w Rapallo?

    • Jakie ustalenia zawarli Niemcy i Rosjanie w Rapallo?

    • Przeciw jakiemu państwu był wymierzony układ w Rapallo?

    • Kiedy i gdzie zawarto układ w Locarno?

    • Jakie państwa zawarły układ w Locarno?

    • Jakie były postanowienia układu w Locarno?

    • Jak układ w Locarno wpłynął na sojusz polsko-francuski?

    • Co dał układ lokareński Niemcom?

    • Kiedy rozpoczęła działalność Liga Narodów?

    • Jakie było zadanie Ligi Narodów?

    • Gdzie była siedziba Ligi Narodów?

    • Jakie instytucje wchodziły w skład Ligi Narodów?

    • Dlaczego Liga Narodów była organizacją nieskuteczną?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Faszyzm we Włoszech

    1. Sytuacja we Włoszech po I wojnie światowej

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna we Włoszech po I wojnie światowej?

    • Kto najbardziej był niezadowolony z sytuacji we Włoszech?

    • Kto utworzył Narodową Partię Faszystowską?

    • Kto popierał faszystów?

    2. Podstawy włoskiego faszyzmu

    • Jakie były podstawy ideologii faszystowskiej?

    3. Zdobycie władzy przez Benito Mussoliniego

    • Jakich środków używali faszyści w polityce?

    • W jaki sposób Mussolini zdobył władzę w Włoszech?

    • Kiedy Mussolini objął stanowisko premiera we Włoszech?

    4. Włochy państwem totalitarnym

    • Jakie działania podjęli faszyści po przejęciu władzy?

    • Czym charakteryzowało się totalitaryzm we Włoszech?

    • Jak społeczeństwo odnosiło się do rządów faszystowskich?

    5. Agresja Włoch na Etiopię w 1935 r.

    • Które państwo było ofiarą agresji Włoch?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 63. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Sytuacja we Włoszech po I wojnie światowej

    • kryzys gospodarczy

    • faszyzm - związek kombatantów

    • utworzenie przez Benito Mussoliniego w 1921 r. Narodowej Partii Faszystowskiej

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 63. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Podstawy włoskiego faszyzmu

    Faszyzm był ideologią przeciwną zasadzie suwerenności narodu, idei rządów parlamentarnych i wolności politycznej oraz pluralizmowi politycznemu. W ideologii faszystowskiej najważniejszy był interes państwa, natomiast jednostka i grupy społeczne miały podporządkować się tym interesom. Na czele państwa stał wódz (we Włoszech Duce), który sprawował władzę dyktatora. Jego władza oraz rozkazy były ostateczne i niepodważalne, natomiast obywatele byli mu ślepo posłuszni.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 64. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Zdobycie władzy przez Benito Mussoliniego

    • marsz faszystów we Włoszech - październik 1922 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 64. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Włochy państwem totalitarnym

    • likwidacja partii opozycyjnych lata 1922-1926

    • przejęcie władzy wykonawczej i ustawodawczej przez duce Mussoliniego i Wielką Radę Faszystowską

    • działalność tajnej policji wymierzona przeciw przeciwnikom politycznym i kontrolująca społeczeństwo

    • likwidacja swobód obywatelskich

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 65. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Agresja Włoch na Etiopię w 1935 r.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna we Włoszech po I wojnie światowej?

    • Kto najbardziej był niezadowolony z sytuacji we Włoszech?

    • Kto utworzył Narodową Partię Faszystowską?

    • Kto popierał faszystów?

    • Jakie były podstawy ideologii faszystowskiej?

    • Jakich środków używali faszyści w polityce?

    • W jaki sposób Mussolini zdobył władzę w Włoszech?

    • Kiedy Mussolini objął stanowisko premiera we Włoszech?

    • Jakie działania podjęli faszyści po przejęciu władzy?

    • Czym charakteryzowało się totalitaryzm we Włoszech?

    • Jak społeczeństwo odnosiło się do rządów faszystowskich?

    • Które państwo było ofiarą agresji Włoch?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,3,4/s. 39-40. Z Podręcznika uczniowie mają wykonać Zadanie 1,/s. 65.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


