SCENARIUSZ ZAJĘĆ GRUPOWYCH
- STYMULACJA POLISENSORYCZNA -
Stymulacja kolorem żółtym połączona z aktywizacją wzrokowo-czuciową.
Imię i nazwisko prowadzącego - Dorota Błażkowska-Barć
Data - 29.11.2006
Przeznaczenie - Zespół rewalidacyjno-terapeutyczny, grupa V.
Uczestnicy zajęć - Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.
Rodzaj zajęć - Stymulacja polisensoryczna.
Cele główne zajęć:
rozwijanie możliwości percepcyjnych po przez dostarczanie różnorodnych bodźców wzrokowych, dotykowych, słuchowych.
wzmacnianie koncentracji uwagi,
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
rozwijanie kompetencji społecznych: wyodrębniania siebie z otoczenia, bycia w grupie, nawiązywania interakcji i komunikowania się z innymi.
Cele operacyjne zajęć w zakresie umiejętności i postaw:
uczeń utrwala kolor żółty
uczeń wodzi wzrokiem za przedmiotami
uczeń skupia wzrok na przedmiotach
uczeń dotyka przedmioty z pomocą nauczyciela
uczeń czuje się bezpiecznie i ma zaufanie do otoczenia
uczeń skupia uwagę na podejmowanych działaniach
uczeń wchodzi w relacje z innymi
Metody:
elementy chromoterapii, terapia polisensoryczna, terapia zabawą.
Formy organizacyjne:
praca z całą grupą, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
piłeczki, balony, chusta, bibuła w kolorze żółtym, butelki z żółtą wodą, miska, lampa, materace, magnetofon, nagranie z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęć
1.Powitanie uczniów:
- nauczyciel wita uczniów: „wszyscy pięknie się witamy i do zabaw zapraszamy”
- witanie się poszczególnych części ciała (np. noga wita się z nogą, ręka wita się z nogą)
2.Zabawa żółtymi piłeczkami:
- pokazanie piłek, przesuwanie przed oczyma dziecka w prawo, w lewo
- wkładanie piłek w dłonie dziecka
- masowanie piłkami rąk, nóg, brzucha
- wkładanie piłek pod ubranie ucznia i próby wyciągania ich przez uczniów z pomocą nauczyciela
- obrzucanie się piłkami ( nauczyciel ręką dziecka rzuca piłkę w stronę drugiego dziecka)
3.Zabawa foliowymi torebkami wypełnionymi piłeczkami:
- potrząsanie i szeleszczenie torebkami przed dzieckiem
- wkładanie torebek w dłonie dziecka, wspólne pocieranie i potrząsanie torebkami
4.Zabawa butelkami wypełnionymi żółtą wodą:
- pokazanie dziecku butelki
- potrząsanie butelką przed oczyma dziecka
- dotykanie butelek przez dziecko z pomocą nauczyciela
- turlanie butelek po ciele dziecka ( brzuch, nogi)
- wspólne odkręcanie butelek i wylewanie wody do miski
- uderzanie dłońmi dziecka a następnie palcami o powierzchnię wody
5. Zabawa z bibułą:
- nakładanie bibuły na twarz dziecka
- ściąganie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
- zabawa „a ku -ku”
7. Zabawa żółtymi balonami:
- uderzanie dłonią dziecka w balon
- podrzucanie balonów do góry
- wzajemna zabawa - próby rzucania balonów do sąsiedniego dziecka
8. Pokaz żółtego światła:
- zapalenie żółtej lampki, zbliżanie dłoni dziecka do żarówki, odczuwanie ciepła
- przybliżanie i oddalanie źródła światła, wodzenie wzrokiem za źródłem światła
9.Relaksacja przy muzyce:
- dzieci leżą w kole w wygodnej pozycji,
- rozłożenie chusty i wachlowanie nad głowami dzieci
- przykrywanie dzieci chustą
- słuchanie muzyki
11.Zakończenie zajęć:
- podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach
- zaproszenie uczniów na następne zajęcia.