Scenariusz zajęć dotyczących praw dziecka "Potyczki małego Pinokia"
mgr Agnieszka Buczak, nauczyciel kontraktowy, Gminne Przedszkole w Tworogu
Temat: „Potyczki małego Pinokio”
Dzieci: 3-4-latki
Miejsce: sala zabaw
Obszar: edukacja społeczno-moralna
Założenia:
W tej jednostce dydaktycznej pragnę przybliżyć i zapoznać dzieci z wiadomościami wynikającymi z praw danych każdemu dziecku w kontekście ich obowiązków jednocześnie wykorzystując w tym celu słynną postać bajkową o imieniu Pinokio.
Pragnę przybliżyć dzieciom 3 i 4-letnim tematykę wynikającą z mimiki:
Prawa do niewiedzy, przez cierpliwe i wytrwałe niesienie dzieciom pomocy w chwili, gdy potrzebują oni „przewodnika” , by wybrać i zdecydować kim być, co robić, jaką postawę przyjąć w społeczeństwie i na jakich wartościach budować swoją przyszłość.
Prawa do upadków, gdzie w codziennym postępowaniu powinniśmy pozwolić im błądzić i radośnie dążyć do poprawy. Szukanie przyczyn , diagnoza złego zachowania oraz wyrozumiała cierpliwość to jedyny sposób promowania tego prawa współcześnie.
Cele główne:
wprowadzanie dzieci w świat wartości moralnych, uniwersalnych
rozwijanie i pogłębianie wrażliwości na literaturę dziecięcą
doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi wyjaśnić powody, dla których należy:
mówić prawdę o zaistniałej sytuacji
szanować pracę innych ludzi
pomagać sobie wzajemnie w różnych sytuacjach
wywiązywać się ze swoich obowiązków
ocenia jednoznacznie zachowania i postawy przeciwne: dobro - zło
porównuje i mówi o swoich przeżyciach (nastroje i emocje)
cenia postępowanie Pinokio i uzasadnia je
pracuje z kartą pracy pt. „Pinokio”
Formy pracy:
w grupach, całą grupą, indywidualnie
Metody pracy:
werbalne
pozawerbalne
aktywizujące twórcze działanie dziecka z elementami : biblioterapii, muzykoterapii, ludoterapii, kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona
Pomoce dydaktyczne:
Klasyczne opowiadanie „Ponokio” w wersji Edgardo Ariel Epherra wraz z 8 ilustracjami (źródło: "Nauczycielka Przedszkola" nr 22, 2008 r.), kolorowe kredki, indywidualne karty pracy pt. „Pinokio”, płyta z zabawą muzyczno-rytmiczną, cukierki czekoladowe w papierku, dwa wiklinowe koszyczki z minkami „smutną”, i „wesołą”, kubek z wodą niegazowaną dla każdego, stempelek Kubusia Puchatka.
Przebieg zajęć
Przywitanie z dziećmi piosenką powitalną pt. „Kaczor Donald”
Kaczor Donald fermę miał ija, ija o!
Do niej maluchy zapraszał ija, ija o! (2 x )
Przedstawienie celu zajęć dydaktyczno-wychowawczych z wykorzystaniem elementów biblioterapii opowiadania pt. „Pinokio” wraz z 8 ilustracjami oraz z elementem kinezjologii edukacyjnej „Kapturek Myśliciela”.
Siedząc w kole w siadzie skrzyżnym „Kapturek Myśliciela”
Zapoznanie się z historią i perypetiami słynnej postaci bajkowej Pinokio. Nauczycielka z wykorzystaniem 8 ilustracji opowiada dzieciom historię słynnej kukiełki.
Analiza wysłuchanego opowiadania:
Przedstawienie głównych postaci występujących w opowiadaniu.
Wyłonienie najciekawszych przygód z punktu widzenia dzieci.
Ocena postępowania głównego bohatera z uzasadnieniem.
Konsekwencje postępowania Pinokio.
Argumentacja konieczności czynienia dobra, mówienia prawdy oraz przeciwstawiania się kłamstwu, złu - bycia złym i nieposłusznym.
Zabawa ruchowa z wykorzystaniem muzyki pt. „Smutny i wesoły Pinokio”.
Dzieci stoją naprzeciw siebie w dwóch rzędach. Jeden rząd to dzieci, które przyjmują postać „Smutnego Pinokio” zachowując się zgodnie z przypisaną im postacią. Drugi rząd to „Wesoły Pinokio” i te dzieci zachowują się również zgodnie z przypisaną im postacią. W czasie, kiedy z płyty CD płynie muzyka o charakterze smutnym tylko te dzieci, które są „Smutnym Pinokio” idą w kierunku rzędu dzieci będących „Wesołym Pinokio” zaś wtedy, kiedy muzyka zmienia się na wesołą dochodzi do zmiany ról.
Praca indywidualna przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy pt. „Pinokio”.
Dzieci otrzymują imiennie podpisane karty pracy. Karta pracy zawiera dwie buzie „Pinokio” - jedna z nich jest smutna a druga wesoła.
Twarz Pinokio jest niekompletna ponieważ Pinokio brakuje nosa.
Zadaniem dziecka jest dorysowanie Pinokio nosa w zależności od jego miny.
Nagrodą za wykonaną kartę pracy jest stempelek.
Zakończenie zajęcia i ewaluacja z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnej.
„Picie wody” w wyznaczonym miejscu w sali
Ewaluacja zajęcia pt. „Smutna i wesoła buźka”
Na dywanie stoją dwa wiklinowe kosze:
jeden z uśmiechniętą buźką TAK podobało mi się;
drugi ze smutną buźką NIE podobało mi się.
Nauczycielka częstuje dzieci na zakończenie zajęć, w nagrodę dzieci czekoladowymi cukierkami w papierkach jednocześnie informując ich, aby po zjedzeniu wyrzuciły swoje papierki do odpowiednio oznaczonego kosza zgodnie z ich nastrojem i „oceną” po zakończonych zajęciach. Na zakończenie wspólnie oceniamy/przeliczamy, w którym koszu jest więcej papierków.
2