KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ
PROWADZĄCY: PURCHLA NATALIA
DATA: 31.03.98
PRZEDMIOT: Elementy informatyki
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 11 W RZESZOWIE
KLASA: 8
TEMAT: RYSOWANIE W PAINTBRUSH.
CELE LEKCJI:
omówienie wybranych funkcji Paintbrush,
doskonalenie zdolności manualnych uczniów,
wyrabianie u uczniów zdolności projektowania rysunków, doboru kolorów, kształtów,
malowanie pisanki świątecznej z wykorzystaniem jak najwięcej funkcji Paintbrush.
Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Nauczyciel wprowadza uczniów do klasy, przydziela im miejsce pracy. Sprawdza obecność.
Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się edytorem graficznym. Edytory graficzne są to programy przeznaczone do tworzenia rysunków. Jednim z nich jest Paintbrush - program należący do zbioru aplikacji wewnętrznych Windows. Aplikacja Paintbrush jest reprezentowana przez ikonę, która jest umieszczona w grupie Akcesoria. Proszę uruchomić ten program.
Po uruchomieniu aplikacji pojawia się okno. Tutaj znajdują się funkcje typowe dla wszystkich edytorów graficznych. Waszym dzisiejszym zadaniem będzie zaprojektowanie pisanki świątecznej, wykorzystując przy tym jak najwięcej funkcji. Proszę opisać okno programu.
Do tworzenia rysunków wykorzystuje się narzędzia, które znajdują się po lewej stronie ekranu. Rozdam wam teraz karteczki opisujące narzędzia Paintbrush, które macie wkleić do zeszytu. Aby wybrać dowolne narzędzie wystarczy kliknąć na ikonę je reprezentującą. Wraz ze zmianą ikony zmienia się kursor w obszarze rysowania. Proszę, aby osoba siedząca po lewej stronie kliknęła na ikonę przedstawiającą okrąg. Wskaźnik myszy zmienia kształt na krzyż. Ustawiamy go na środku po prawej stronie obszaru rysowania. Trzymając naciśnięty lewy przycisk myszy ciągniemy wskaźnik jednocześnie w prawo i górę. Puszczamy lewy przycisk, gdy otrzymamy elipsę. Osoba siedząca po prawej stronie narysuje drugą elipsę w prawym górnym rogu.
W ten sam sposób rysujemy okręgi. Osoba siedząca po lewej narysuje okrąg w środku jednej elipsy, a druga w środku drugiej elipsy.
Narysujcie także okrąg poza elipsą. (Rysuję na tablicy). Wybieramy narzędzie oznaczone ikoną pędzla, obrysowujemy elipsę i okrąg po stronie prawej i lewej. Zakreślone przez was obszary niech będą skrzydłami motyla. Wykorzystując narzędzie do rysowania linii prostych połączcie oba skrzydła.
Motyl będzie wyglądał ładniej jeżeli dorysujecie np. czułka, a także go pokolorujecie. Wyboru koloru rysowania dokonujemy przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy w polu wyboru koloru. Następnie korzystamy z narzędzia do zamalowywania obszarów zamkniętych klikając na ikonę przedstawiającą wałek malarski. Zamalowanie odbywa się po kliknięciu wewnątrz obszaru.
Osoba siedząca z prawej strony zmaże kawałek skrzydła, które rysowała koleżanka przy pomocy narzędzia „gumka”.
Druga osoba wybiera opcję Cofnij z menu Edycja. Co stało się po uruchomieniu tej opcji?
Opcja Cofnij powoduje cofnięcie ostatniej dokonanej zmiany. Proszę wejść do Pliku i wybrać opcję Nowy, po pojawieniu się napisu „Zapisać zmiany w: Rysunek1?” - wybieramy „Nie”.
Wykorzystując jak najwięcej narzędzi do malowania proszę zaprojektować pisankę świąteczną. W tym celu rysujemy jajko na całe pole rysunku i przedzielamy je w dowolny sposób na połowę. Jedna osoba maluje pierwszą połowę pisanki, a druga drugą.
W razie problemów podchodzę indywidualnie do ucznia i staram się pomóc.
Proszę uczniów o zapisanie swoich prac na dysku, wykorzystując polecenie Zapisz znajdujące się w menu Plik. |
Uczniowie przygotowują się do lekcji.
Uczniowie uruchamiają program Paintbrush.
Okno składa się z Menu górnego, obszaru rysowania, pola wyboru narzędzi, pola wyboru kolorów, pola wyboru grubości linii.
Uczniowie wykonują polecenie.
Uczniowie rysują okręgi.
Uczniowie wykonują polecenie.
Uczniowie kolorują motyla.
Po uruchomieniu opcji Cofnij zostało cofnięte mazanie.
Wykonują polecenie.
Uczniowie rysują pisanki.
Uczniowie zapisują. |