Konspekt lekcji muzyki dla klasy IV szkoły podstawowej lub na zajęcia pozalekcyjne dla zespołu muzycznego dla klas IV-VI..
„Potęga kultury bierze się z ducha człowieczego” Jan Paweł II.
„Pieśni ludowe oprócz tego, że są arcydziełami sztuki są również przypomnieniem dzieciństwa ludów. I szczęśliwy jest naród , który nie zapomniał swojego dzieciństwa. A biada narodowi który zapomniał o nim” Zoltan Kodóly
.
Te słowa przyświecają mi w mojej pracy pedagogicznej.
Temat: Na krakowską nutę.
Treści programowe:
- słuchanie muzyki
- wiedza niezbędna do rozumienia muzyki
- muzyka ludowa
- muzyka artystyczna
- śpiew, działania muzyczno - ruchowe
Cele lekcji:
a. wiadomości
UCZEŃ:
- zna cechy i charakter krakowiaka
- wie co to jest rytm - rozpoznaje rytmy synkopowe
- wie kto to był Oskar Kolberg
- zna znaczenie słów folklor, etnograf
b. umiejętności
UCZEŃ:
- rozpoznaje krakowiaka
- rozpoznaje strój krakowski spośród innych strojów
- potrafi samodzielnie zrealizować rytm krakowiaka
- określa nastrój i charakter utworów muzycznych
- opanował słowa i melodie piosenki „Lajkoniku prowadź nas”
c. postawy
UCZEŃ:
- współpracuje w zespole
- jest zainteresowany polską kulturą ludową
Metody:
- pogadanka
- dyskusja
- praca z tekstem
- słuchanie muzyki
- recytacja i śpiew
- zabawa muzyczno - ruchowa
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- zapis nutowy do piosenki „Lajkoniku prowadź nas”
- odtwarzacz płyt kompaktowych
- organy elektryczne
- dzwonki chromatyczne, tarki, drewienka akustyczne, trójkąty
- plansze i gazetki z zabytkami Krakowa i strojami ludowymi
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne : powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji
Ćwiczenia emisyjne: rozśpiewanie. Przypomnienie poznanych melodii ludowych - śpiew z fonogestyką i zagranie na dzwonkach piosenek na zasadzie echa: Zielony mosteczek, Siedzi sobie zając, Laboga dziewuszki, Czyjeż to konisie?
Faza realizacyjna:
Podanie przez nauczyciela celu zajęć: „Dzisiaj będziemy się uczyć o folklorze ziemi krakowskiej”. Zadanie przez nauczyciela następujących pytań:
- Na jakiej ziemi leży Kraków ?
- W jakim województwie ?
- Jak nazywa się lud Krakowa ? (Krakowianie)
- Co znajduje się na wzgórzu w Krakowie ?
- Jaki taniec z okolic Krakowa tańczy się w całej Polsce ?
- Kto opisze jak wygląda strój krakowski ?
- Co było wizytówką Krakowa i przetrwało w tradycji do dnia dzisiejszego ?
- Czy znacie zespoły które tańczą tańce narodowe i śpiewają polskie pieśni ludowe ?
2. Nauka piosenki: nauczyciel informuje: „Dzisiaj nauczymy się piosenki o Lajkoniku”
- nauczyciel rozdaje nuty piosenki i czyta tekst
- po przeczytaniu pyta uczniów czy tekst jest zrozumiały
- w razie potrzeby wyjaśnia znaczenie niezrozumiałych wyrazów
- nauczyciel pyta uczniów o czym jest mowa w tekście i czy uczniowie znają legendę
o Lajkoniku
- uczniowie opowiadają legendę
a. nauka tekstu
- uczniowie czytają wyraźnie tekst
- zwrotkę czytają głośno (forte), refren cicho(piano)
b. nauka melodii
- przed prezentacją nagrania nauczyciel daje uczniom polecenie: „Zastanówcie się
jaki jest nastrój utworu i w jakim jest takcie”
- nauczyciel prezentuje nagranie piosenki
- uczniowie określają metrum, tempo i nastrój piosenki
- nauka melodii fragmentami ze słuchu
- śpiew piosenki z akompaniamentem
- śpiew piosenki z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych (drewniane
łyżki, pudełka akustyczne, tarki, trójkąty)
5. Podanie przez nauczyciela informacji o Oskarze Kolbergu (etnograf, zbieracz pieśni
ludowych
6. Przypomnienie dzieciom pojęcia synkopa, wykonanie ćwiczeń
Faza podsumowująca:
Uczniowie w kole tańczą krakowiaka
Wysłuchanie nagrania krakowiaka w wykonaniu kapeli „Złoty Róg”
Nauczyciel ocenia prace uczniów
Zadanie domowe: Poszukaj informacji o Tadeuszu Sygietyńskim i Stanisławie Hadymie
Konspekt opracowała mgr Urszula Szymczuk