moje mocne i słabe strony, szkoła, Godzina wychowawcza


Konspekt lekcji wychowawczej w klasie IV

Temat: Moje mocne i słabe strony.

Cele:

    - podnoszenie poczucia własnej wartości
    - uświadomienie sobie swoich silnych i słabych stron
    - nazywanie i publiczne wypowiadanie uznawanych przez siebie wartości
    - wyrabianie umiejętności samooceny
    - znalezienie osób o podobnych zaletach
    - wyrabianie umiejętności wykorzystania swoich mocnych i słabych stron
      w budowaniu swojego silnego ,, image"


Materiały: kartki, długopisy, kredki.

Przebieg lekcji:

Zapisanie tematu lekcji.

Wprowadzenie do tematu: Czy znacie swoje mocne i słabe strony czyli wady i zalety?

1. Zabawa integracyjna: . ,,Są rzeczy, w których jestem dobry"
a) czuje się dobrze, gdy ...
b) w wolnym czasie najbardziej lubię robić…

2.Rozdanie ksero z zadaniem do wykonania.

3. ,,Zwierzęta".
Uczniowie przedstawiają na kartkach siebie jako zwierzęta, które powinny posiadać takie cechy, jak rysujący. Nie należy niczego pisać. Kiedy rysunki są gotowe - składamy je, białą stroną do góry. Każdy uczeń losuje jeden rysunek (nie swój). Na wylosowanych kartkach uczniowie wypisują wszystkie pozytywne cechy, jakie ich zdaniem posiada dane zwierzę. Każdy uczeń pokazuje wylosowany rysunek i odczytuje wypisane cechy. Wszyscy odgadują autorów rysunków i rysunek wraca do właściciela.

5. ,,Kim jesteś"?
Nauczyciel prosi, aby każdy uczeń indywidualnie zapisał na kartce jak największą ilość zdań zaczynających się od słowa ,, Jestem ...". Następnie policzył zdania zawierające pozytywne cechy i zdania zawierające negatywne cechy. Zdania z negatywnymi cechami na swój temat, uczniowie przeredagowali tak, aby wypowiedzi takich nie zawierały np.
,,Jestem chuda" - ,, Jestem atrakcyjna"
,, Jestem gruba" - ,,Jestem dobrze zbudowana"
,, Jestem niecierpliwa"- ,,Jestem energiczna".
Chętni uczniowie odczytują przerobione zdania. Jeżeli uczniowie samodzielnie nie potrafili tego dokonać, pomaga im cała grupa.

6. Zakończenie.
Rundka po klasie, odpowiedzi uczniów na następujące pytanie:
"Jestem osobą, która potrafi...".

7. Zadanie domowe: narysuj swój portret pamiętając o swoich zaletach.


