KONSPEKT ZAJĘC Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY 1

Temat zajęć: „Różne sposoby dokonywania pomiaru”

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęc:

  1. Przywitanie z klasą.

  2. Poinformowanie uczniów co będzie im potrzebne na dzisiejszych zajęciach oraz wyznaczenie dyżurnego.

  3. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.

  4. Dyskusja na temat czym jest pomiar?(załącznik nr 1)

  5. Zaprezentowanie planszy z różnymi sposobami mierzenia(załącznik nr 2)

  6. Pogadanka : Czym jeszcze można Mierzyc?

  7. Mierzenie długości i szerokości ławki za pomocą różnych przedmiotów.

  8. Wytłumaczenie ,że mierzenie np. stopa nie jest pomiarem dokładnym.(załącznik nr3)

  9. Przerwa śródlekcyjna:

  1. Przedstawienie przyborów do dokładnego pomiaru.

  1. Pogadanka: Co wspólnego mają te przybory? ( podziałka centymetrowa)

  2. Uwrażliwienie uczniów na fakt, iż zawsze zaczynamy Mierzyc od 0 na podzialce

  3. Ćwiczenie „Zmierz swoja ławkę”

Polecenie: Zmierz długość i szerokość swojej ławki

Przyrząd: linijka

  1. Pogadanka : w Czym wyrażamy zmierzona długość

  2. Zapoznanie z pojęciem Centymetr, przedstawienie , że 1 cm to 1 kratka w zeszycie.

  3. Indywidualna praca dzieci w kartach pracy.

  4. Pożegnanie się z klasą.

Załaczniki:

  1. POMIAR- zespół czynności wykonywanych w celu ustalenia miary określonej wielkości ( plakat)

  2. SPOSOBY MIERZENIA

0x01 graphic
dłoń 0x01 graphic
kredka

0x01 graphic
patyk 0x01 graphic
stopy

0x01 graphic
kroki

  1. MIERZENIE DOKŁADNE

Dokładne mierzenie jest wtedy, gdy ustalimy wspólną miarę.

  1. CENTYMETR- jednostka długości

0x01 graphic

  1. KARTY PRACY