Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu Nr 12
w Bielsku - Białej
Nazwisko prowadzącego: Iwona Hajduk
Data prowadzonych zajęć: 03.12.2010r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Wesoło witamy Mikołaja w naszym przedszkolu
Temat zajęć: Czekając na Mikołaja - zestaw ćwiczeń porannych
Cel główny:
troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych
Cele szczegółowe: dziecko:
Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują
Jest sprawne fizycznie
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w Sali gimnastycznej
W miarę swoich możliwości wykonuje ćwiczenia
Metody:
Słowna (opowiadanie)
Czynna (wykonywanie ćwiczeń)
Formy:
Praca w grupie
Środki dydaktyczne:
Czarodziejska różdżka
Uwagi, organizacja:
S. Owczarek: „ Gimnastyka przedszkolaka”.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela
|
Czynności dzieci |
Uwagi |
1. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy
2. Początek ćwiczeń - Zabawa: „Mróz - Słońce” - dzieci podzielone są na 2 grupy (chłopcy i dziewczynki) biegają swobodnie po Sali. Na hasło „mróz” muszą ustawić się w szeregu po odpowiedniej stronie: po prawej stronie dziewczynki, po lewej chłopcy. Na hasło „słońce” biegają po Sali
3. Kolejne ćwiczenie: a) „omiń zalodzoną kałużę” - Dzieci chodzą po całej sali, wysoko unosząc kolana i omijają „kałuże” - kartki z gazety, przeskakując przez nie. b) „Prezent” - Dzieci chodzą po sali, na dany sygnał naśladują wyciąganie z worka prezentu (skłony), i rozwiązują kokardę. Rozpakowują prezent. c) „Kula śniegowa” - Dzieci naśladują toczenie kuli śniegowej. Kiedy są zmęczone odpoczywają. Wykonują siad skrzyżny, głowa swobodnie opuszczona. Następnie przechodzą do pozycji stojącej wyciągają ręce powoli w górę "unoszą wysoko śniegową kulę".
4. „Renifery” - Dzieci stoją w rozsypce po sali tak, by każdy miał sporo miejsca wokół siebie. Naśladują chód reniferów
5. „Zaprzęgi” - dzieci dobierają się parami, podają ręce partnerowi i tworzą zaprzęg. Zaprzęgi poruszają się w dowolnych kierunkach omijając się zręcznie i unikając zderzeń
6. „Baletnica” - dzieci poruszają się tak jak baletnica: maja proste plecy, ręce położone wzdłuż ciała, głowa prosto, patrzą przed siebie, powoli maszerują po Sali
7. „Skoki narciarskie” - dzieci "narciarze" wykonują ruchy naśladujące jazdę na nartach. Na hasło "uwaga skocznia" przechodzą do pozycji stojącej, uginają kolana następnie energicznym ruchem wykonują wyskok.
8. „Promyczek” - Uczestnicy siedzą na obwodzie koła twarzą do środka. Wszyscy trzymają się za dłonie. Prowadzący wysyła promyczek ściskając dłoń swojego sąsiada po lewej lub po prawej stronie. Każdy kto otrzymał promyczek zobowiązany jest do przekazania go dalej, tak aby promyczek obiegł całe koło i trafił do osoby, która go wysłała.
9. Podziękowanie za wspólne ćwiczenia, pochwała dzieci za dyscyplinę i zaangażowanie podczas ćwiczeń. |
Dzieci siedzą w kole na dywanie, słuchają nauczyciela
Dzieci słuchają polecenia, wykonują je dokładnie, uważają aby nie zrobić krzywdy koledze
Dzieci słuchają poleceń nauczyciela, dokładnie je wykonują
Dzieci dokładnie robią skłony
Dzieci naśladują toczenie kuli śniegowej
Dzieci precyzyjnie wykonują ćwiczenie, starają się jak najlepiej wykonać ćwiczenie
Dzieci dobierają się w pary według własnego uznania, biegają starając się przy tym o zachowanie bezpieczeństwa
Dzieci starają się chodzić prosto, nie patrzeć pod nogi, maszerują powoli
Dzieci wcielają się w narciarzy, uważnie słuchają poleceń nauczyciela, dbają o prawidłowe wykonanie ćwiczenia
Dzieci siedzą w kole, trzymają się za ręce, przesyłają promyczek a przy tym uśmiech sąsiadowi
Dzieci nadal siedzą w kole, słuchają nauczyciela
|
Zabawa orientacyjno - porządkowa, Dbanie o bezpieczeństwo w Sali
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych: - mięśnie nóg
- tułowia z elementami skłonu
- mięśnie rąk
Ćwiczenie czworakowania
Zabawa bieżna
Ćwiczenie równowagi
Podskoki
Ćwiczenie uspokajające
Czas wolny dla dzieci |