SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA 6 LATKÓW

Temat: Dokarmiamy naszych skrzydlatych przyjaciół.

Cele: - utrwalenie charakterystycznych cech pory roku

- poznanie nazw ptaków zimujących w naszym kraju;

- wdrażanie dzieci do systematycznego dokarmiania ptaków zimą;

- poznanie różnorodnych sposobów dokarmiania ptaków;

- wdrażanie dzieci do współpracy w czasie zajęć i zabaw;

Pomoce: wiersz S. Jachowicza „Puk, puk, ptaszek w okieneczko”; kostki smalcu; nasiona i ziarna: siemię lniane, słonecznik, kasza itp.; kubeczki po jogurcie lub siatki po owocach cytrusowych; ilustracje ptaków zimujących zimą;

Przebieg zajęcia:

  1. Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę:

„Puk, puk ptaszek w okieneczko

-Otwórz, otwórz panieneczko-

A panienka otworzyła

I ptaszynę nakarmiła.

A ptaszyna wdzięczna za to

Śpiewała jej całe lato”

  1. Rozmowa na temat treści wiersza:

  1. Oglądanie i nazywanie zgromadzonych w sali nasion i ziaren - słonecznik, siemię lniane, kasza itp.

  1. Podkreślenie dzieciom konieczności systematycznego dokarmiania ptaków zimujących u nas - w domu i w przedszkolu.

  1. Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania karmników dla ptaków - praca w małych grupach - dzieci mieszają ziarna i nasiona ze sobą i z kostkami czystego smalcu; następnie tak przygotowane jadło nakładamy do kubeczków po jogurcie lub do siatek po owocach cytrusowych.

  1. Czynności porządkowe po zajęciach - resztki nasion wyrzucamy do karmnika; dokładnie myjemy ręce i stoliki.

  1. Spacer po okolicy - przedszkolaki przy pomocy nauczycielki rozwieszają dookoła przedszkola przygotowane na zajęciach karmniki. Uczulamy dzieci, aby na spacerach zaglądały do karmników i uzupełniały ich zawartość nowym pokarmem dla ptaków.

  1. Po powrocie do przedszkola zachęcamy dzieci do codziennej obserwacji karmników-czy przylatują ptaki. Możemy również zachęcić dzieci do wspólnego odszukiwania gości z karmnika w atlasie ptaków i do wykonania własnego albumu.