08.Kultura polityczna, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 04-07.11.08

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B i III C (PG 1)

Temat: Kultura polityczna.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Kultura polityczna.

    1. Polityka

    • Co to jest polityka?

    2. Kultura

    • Co to jest kultura?

    3. Kultura polityczna

    • Co to jest kultura polityczna?

    • Co zaliczymy do kultury politycznej?

    4. Typy kultury politycznej

    • Jakie są typy kultury politycznej i czym się charakteryzują?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 22.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Polityka

    • sztuka rządzenia państwem, obejmująca prowadzenie polityki wewnętrznej (stosowanie zasad, taktyki, planu postępowania osób rządzących i instytucji państwa) oraz polityki zewnętrznej (utrzymywanie i rozwijanie stosunków z innymi państwami).

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 22. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Kultura

    • ogół wytworów działalności ludzkiej, materialnych i niematerialnych wartości oraz sposobów postępowania, zobiektywizowanych i przyjętych w dowolnych zbiorowościach, przekazywanych innym zbiorowością i następnym pokoleniom

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 23. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Kultura polityczna to ogół postaw, wartości i wzorów zachowań, które dotyczą wzajemnych stosunków władzy i obywateli. Zatem do kultury politycznej zalicza się:

    • wiedzę o polityce; znajomość faktów;

    • ocenę zjawisk politycznych, sądy wartościujące, dotyczące sprawowania władzy;

    • wzory zachowań politycznych, uznawane w danym społeczeństwie, które określają, jak należy postępować w życiu politycznym

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 23. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Typy kultury politycznej

    a) Kultura polityczna parafialna charakteryzuje się całkowitą obojętnością polityczną społeczeństwa. Jest ona właściwa dla plemion afrykańskich.

    b) Kultura polityczna poddańcza polega na tym, że społeczeństwo ma świadomość istnienia władzy centralnej, dostrzega związek pomiędzy decyzjami władzy a własnym losem, ale nie wykazuje aktywnych postaw, nastawione jest na podporządkowanie się decyzjom politycznym rożnych ośrodków władzy.

    c) Kultura polityczna uczestnicząca przejawia się w tym, że obywatele interesują się, co system polityczny im daje, oraz tym, jak sami mogą uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym; wykazują też duży stopień aktywności w zdobywaniu wiedzy o mechanizmach życia społeczno-politycznych.

    Kultura polityczna społeczeństwa obywatelskiego charakteryzuje się następującymi cechami:

    • obejmuje wartości i postawy o standardach demokratycznych i humanistycznych;

    • akceptuje pluralizm i wolną grę sił politycznych (partii) pod warunkami przestrzegania praw człowieka, praw obywatelskich i wolności,

    • jest wrażliwa na sprawy socjalne i poziom życia.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadanie 1 s. 24

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


