Monika Widuch
Nauczyciel mianowany
P-2 Orzesze
Data : 21.05.2004 r.
Notatka z zajęcia dla grupy mieszanej 5 i 6-latków.
TEMAT : WYPRAWA PO SKARB.
Cele operacyjne - dziecko : dostrzega własne możliwości, pozytywnie postrzega siebie i innych, dostrzega własną
przydatność w grupie rówieśników, dokonuje wyborów świadomie, przestrzega norm
społecznego współdziałania, unika konfliktów, odczuwa zadowolenie z zabawy,
czyta proste wyrazy, przekazuje swoje emocje w wypowiedzi, uważnie słucha wypowiedzi
innych, prawidłowo wykonuje określone ruchy, posługuje się przyborami i narzędziami,
odczuwa i dzieli się radością z podejmowanej pracy.
Pomoce : stroje pirackie-duże podkoszulki, opaski; statek piracki-dywan w sali ; „bocianie gniazdo”- sześcian z
MEGA-BLOKÓW; żagle-duże kawałki materiału; flaga piracka; „wyspy” w różnych miejscach sali :
1 wyspa-elementy do wykonania ozdobnych naszyjników( koraliki, guziki, druciki), torebka z mąką,
szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.
2 wyspa-kartonowe ryby z napisanymi wyrazami, torebka z mąką , szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.
3 wyspa-torebka z mąką , szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.
4 wyspa-torebka z solą, szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.
Nauczyciel przygotowuje również:- liny(skakanki), kartkę z napisem : „PIRACI! TU JEST UKRYTY SKARB ! ” (włożoną do koperty),
skarb ( kulki, kamienie itp. ).
Scenariusze zajęć - J. Białobrzeska „Od Ado Z” ( str. 183 - 186 ).
Przebieg :
Dzieci siedzą na dywanie-statku, nauczyciel zaczyna czytać „PAMIĘTNIK PIRATA” wyłowiony z wody.
1. Dzieci śpiewają „Piracką pieśń”, naśladują ruchy wioślarzy i odgłosy fal: plum, plum, plum.... .
2. Dopłynięcie do pierwszej, tajemniczej wyspy - wykonywanie ozdobnych naszyjników, sprawdzenie tajemniczego proszku.
Burza na morzu - wiązanie się linami ( skakankami ).
Dopłynięcie do drugiej wyspy - łowienie ryb, sprawdzenie tajemniczego proszku ( mąka zmieszana z wodą )
Zapadła noc, piraci odpoczywają oprócz marynarza w bocianim gnieździe.
Dopłynięcie do trzeciej wyspy - Wyspy Gimnastyki. Piraci wsypują zawartość torebki ( mąki ) do szklanki z wodą.
Porządki na pokładzie, rzucenie koperty z napisem : Piraci tu jest ukryty skarb! Przez rybitwę(nauczyciela).
8. Odczytanie informacji z kartki. Lądowanie na wyspie. Wsypanie zawartości torebki (sól) do wody.
Poszukiwanie skarbu słuchając tajemniczego głosu-„Ciepło, zimno, ciepło, zimno”
9. Sprawiedliwy podział skarbu.
10. Spotkanie z piratami z innego statku - dzieci z grupy drugiej.
11. Wymiana podarków, wspólne zabawy.