Scenariusz sytuacji edukacyjnej
(z zakresu edukacji przyrodniczej)
w grupie dzieci 4-letnich
Temat: „Dokarmiamy ptaki”
Cele ogólne:
-pogłębianie wiadomości dzieci o warunkach życia ptaków w
okresie jesienno-zimowym
-uświadamianie dzieciom konieczności dokarmiania ptaków
-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4
-zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach
Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci zdrowych:
-nazywa i rozpoznaje ptaki po ich upierzeniu(gil, sikorka, wróbel, gawron)
-klasyfikuje i nazywa pokarm dla ptaków
-potrafi liczyć i porównywać liczebność zbioru w zakresie 4
-prawidłowo rozpoznaje karmnik zgodnie ze swoim emblematem
-sprawnie reaguje na polecenia słowne, sygnały dźwiękowe
-samodzielnie wykonuje swoją pracę plastyczną
-rozumie konieczność dokarmiania ptaków
Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
-rozpoznaje ptaki po kolorze ich upierzenia
-potrafi wskazać pokarm dla ptaków
-przelicza w zakresie 4
-rozpoznaje swój emblemat
-wykonuje ćwiczenia oddechowe: dmucha opadające piórko
-uczestniczy w zabawie ruchowej na miarę swoich możliwości
Metody: słowna, czynna-zadań stawianych do wykonania, aktywizująca
Forma: praca w grupach
Środki dydaktyczne:tekst wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”,
tekst opowiadania „Karmnik Bartka”, emblematy ptaków, sylwety ptaków: gila, wróbla, sikorki, gawrona, ilustracje 3 karmników, karmnik drewniany,pokarm dla ptaków(ziarno,nasiona, słonina, owoce jarzębiny, głóg), kolorowe piórka, kaseta magnetofonowa z nagraniem odgłosów ptaków i utworu pt.”Lot trzmiela”, magnetofon, karty pracy dla dzieci:kolorowe paski, klej ,sylwetki ptaków, marionetka ptaka „Cudaka”
Przebieg zajęć:
1.Wysłuchanie wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”
Dziś w przedszkolu
Krzyś i Tomek
zmajstrowli
Ptaszkom domek.
Jest podłoga,
jjest i daszek
żeby mógł się
schronić ptaszek.
Jest tam miejsce
na okruszki
dla wróbelka
Pośmieciuszki.
Jest i gwoździk
na skwareczki
dla łakomej
sikoreczki.
-dzieci odpowiadają na pytanie :Co zbudowali Krzyś i Tomek?
-odpowiedź na pytanie jest ukryta w kolorowym worku- dzieci sprawdzają jego zawartość
2.Opowiadanie nauczyciela na podstawie tekstu pt.”Karmnik Bartka”-nauczyciel umieszcza sylwetki ptaków w karmniku
Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasionek ,ziarenek słonecznika, okruchów chleba, owoce jarzębiny a na druciku zawiesił słoninkę. Schował się za firanką i obserwował co się dzieje. Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się dokoła, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka, która zaczęła ze smakiem jeść słoninkę. Trzeci przyleciał gil, który zaczął dziobać korale jarzębiny.A ostatni czwarty przyleciał duży gawron, który nie zmieścił sięw karmniku i usiadł na jego dachu .Gdy się schylił, to dziobem dostał się do ziarenek. W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny.
Dzieci liczą ile ptaków przyleciało, co ptaszki znalazły w karmniku?
Dzieci podają nazwy ptaków, określają ich kolor upierzenia
Który ptak przyleciał do nas na zimę?
3.Zabawa ruchowa :”Mój karmnik” przy utworze „Lot trzmiela”
W sali nauczyciel umieszcza 3 ilustracje karmników z 3 sylwetami ptaków
Każde dziecko otrzymuje emblemat z sylwetką ptaka-zadaniem dzieci jest odnaleźć karmnik zgodny z własnym emblematem
Dzieci reagują na muzykę naśladując lot ptaka, kiedy muzyka umilknie szukają swój karmnik
Nauczyciele zmieniają lokalizację 3 karmników-zadaniem dzieci jest odnaleźć właściwy karmnik
4.Ćwiczenia klasyfikacyjne: Co jedzą ptaki?
Nauczyciel wyjmuje kolejno z koszyczka pokarm dla ptaków i inne produkty-zadaniem dzieci jest podać nazwę produktów i klasyfikować je zgodnie z przeznaczeniem
Dlaczego ludzie budują karmniki i dokarmiają ptaki?
5.Ćwiczenia oddechowe: „Opadające piórko”
Dzieci porównują co szybciej opada kasztan czy piórko?(wykonywanie doświadczeń)
Dzieci dmuchają na opadające piórko, przyjmują pozycję ciała zgodnie z wysokością na jakiej znajduje się opadające piórko
6.Wykonywanie prac plastyczno-technicznych ”Karmnik”
Dzieci naklejają gotowe paseczki i przyklejają wróbelka, sikorkę lub gila wg wzoru
Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów ptaków z kasety magnetofonowej
7.Odwiedziny ptaka „Cudaka”
Przybycie ptaka „Cudaka”(marionetka)
Złożenie uroczystej obietnicy przez dzieci o dokarmianiu ptaków