Scenariusz uroczystości
„Spotkanie z Zajączkiem Ekologiem i Kurką Złotopiórką”
Data : 04.04.2007 r.
Placówka: Miejskie Przedszkole nr 1 w Piekarach Śląskich
Opracowały : mgr Irena Szwainoch,
mgr Joanna Zientara
Cele główne:
odczuwanie nastrojów związanych ze Świętami Wielkanocnymi
poznanie zwyczajów związanych z Wielkanocą
dostarczenie dzieciom radości z przyjścia do nich Zajączka
kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody - wypracowanie gotowości i umiejętności działań w środowisku przyrodniczym mającym na celu jego ochronę
poznanie Zajączka Ekologa
zachęcanie dzieci do segregowania odpadów
Cele operacyjne:
dziecko zna zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi
potrafi uważnie wysłuchać wielkanocnej piosenki i wiersza
rozwiązuje zagadki o tematyce „Wielkanocne symbole”- zajączek, baranek, kurczątko, wymagające wysiłku umysłowego
posługuje się słownictwem związanym ze Świętami Wielkanocnymi: składanie życzeń, dzielenie się jajkiem, szukanie prezentów od zajączka, lany poniedziałek „śmigus dyngus”
bierze aktywny udział w zabawie ruchowo - tanecznej
wie kto to jest ekolog i co robi
potrafi posegregować odpady przyniesione przez zajączka
Pomoce dydaktyczne:
Opaska dla kurki, strój zajączka, koszyczek z rekwizytami (pisanki, kurczątko, kurka, baranek, zajączek, oraz różnego rodzaju odpady (butelki, plastykowe pudełka, papiery, gazety itp.), zagadki, płyta CD „Wieziemy tu kogucika”, „Taniec kurcząt w skorupkach”, „sikawka” na lany poniedziałek, telefon komórkowy.
Przebieg uroczystości:
Wprowadzenie w radosny nastrój, piosenką „Wieziemy tu kogucika”.
Powitanie Kurki Złotopiórki z dziećmi, rozmowa na temat dzisiejszego spotkania z zajączkiem (dlaczego jeszcze nie przybył - sprzątanie lasu).
Zapoznanie dzieci z terminem „kto to jest ekolog i co robi ?” - wypowiedzi dzieci „a jak wy dbacie o środowisko?”
Rozmowa na temat „jakie znacie wielkanocne zwyczaje ?”.
Zabawa „Taniec kurcząt w skorupkach”.
Przyjście Zajączka Ekologa na spotkanie z dziećmi - powitanie i rozmowa na temat ochrony przyrody, dbania o czystość środowiska, zajączek prezentuje rekwizyty, które przyniósł w koszyku, te wielkanocne oraz różne odpady.
Zadania zajączka, które będą wykonywane przez dzieci:
grupa 6-latków - pomoc w segregacji odpadów i rekwizytów wielkanocnych
grupa 5-latków - recytacja wiersza pt. „Wielkanoc”
grupa 4-5-latków - śpiewanie piosenki pt. „Pisanki”
grupa 3-4-latków - wyszukiwanie akcesorii, które są rozwiązaniem zagadek (zając, kurczątko, baranek)
Zagadki rozwiązują dzieci grup starszych
Długie uszy - świetny słuch
Kto nie wierzy - to „czuj duch”
Na wrogów nie czeka - nogi za pas ucieka,
A jak chodzi ? Kicając! wiemy, to ………..
(Zając)
Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką
A kiedy urosnę to zostanę kurką
(Kurczątko)
Cukrowe - są blisko pisanek
Prawdziwe, rogate - wiodą stado latem
na górską polanę
(Baranek)
Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Przedszkolaczek” na sylabach zwierząt z zagadek: bebe, koko, pipi, kickic - element metody B. Strauss.
Podziękowanie zajączka dzieciom za wykonane piosenki, wiersz, zadania i zaproszenie do sal gdzie zostawił dla nich prezenty.
Pożegnanie Zajączka Ekologa i Kurki Złotopiórki z dziećmi.
3