KONSPEKT ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH
Temat zajęć: Z Koszałkiem Opałkiem szukamy wiosny.
Data: 21.03.2013r.
Odbiorcy: 10 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.
Prowadzący: terapeuta zajęciowy,
Czas trwania zajęć: 90 min.
Miejsce zajęć: Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203, sala dziennego pobytu.
Cel ogólny zajęć: usprawnienie w sferze psychicznej, fizycznej i społecznej oraz motywowanie do działania.
Cele szczegółowe:
budzenie wrażliwości na piękno przyrody,
usprawnienie manualne,
rozwijanie logicznego myślenia,
nauka odróżniania fikcji od rzeczywistości,
rozwijanie zdolności poznawczych podopiecznych,
kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
integracja w grupie.
Forma zajęć: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Metody i techniki:
słowne, czytane, rozmowa kierowana, zabawy integracyjne, plastyczna, zgadywanki, historyjka obrazkowa, technika Słoneczka.
Materiały i pomoce:
kartki papieru, plastelina, mazaki, kredki świecowe,
tekst literacki (fragment utworu Marii Konopnickiej pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”), zagadki o wiośnie, obrazki z symbolami wiosny,
lizaki w kształcie słońca na nagrody.
Warunki:
sala dziennego pobytu,
krzesła ustawione w kręgu,
stoliki.
Przebieg zajęć:
I WSTĘP
Przestrzeganie stałego rytuału, którym jest:
1. Zaproszenie uczestników na zajęcia.
2. Powitanie przez podanie ręki.
3. Rozmowa, co u was słychać i co się wydarzyło w ciągu minionych dni.
4. Przedstawienie tematu zajęć. Przypomnienie nazw pór roku i miesięcy z nimi związanych.
II CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Przeczytanie tekstu - terapeuta.
2. Dyskusja wspomagana pytaniami:
Kto to jest Koszałek Opałek?
Gdzie mieszkał?
Dlaczego król go wysłał na ziemię?
Co miał zrobić Koszałek Opałek?
Jak się wywiązał z zadania? Czy znalazł wiosnę?
Jakie były oznaki wiosny w czytance?
3. Terapeuta czyta zagadki o wiośnie. Za odgadnięcie zagadki jest nagroda w postaci lizaka.
4. Zabawa Słoneczko.
Na kartce napisane jest słowo WIOSNA. Dzieci szukają na stole karteczek z rysunkami przedstawiającymi oznaki wiosny i dokładają je do kartki WIOSNA.
5. Zabawa ruchowa Wiosna - rozkwitające kwiaty, rozwijające się liście.
Dzieci stają w kręgu i imitują rozwijające się kwiaty lub liście, wyginające się drzewa.
6. Dzieci malują obrazki przedstawiające wiosnę z czytanki.
Wystawka prac.
III PODSUMOWANIE
1. Omówienie przebiegu zajęć. Ocena prac.
2. Dzielenie się wrażeniami.
3. Nagrodzenie wszystkich uczestników.
4. Podziękowanie za udział w zajęciach i zaproszenie na kolejne.
5. Pożegnanie poprzez podanie ręki.