1cd-1ab-19.09, AWF, konspekty


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

Temat : Nauczanie uderzenia piłki prostym podbiciem stopy.

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi prawidłowo wykonać uderzenia piłki prostym podbiciem stopy.

- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje koordynację wzrokowo ruchową, siłę MN,

- Wiadomości : Uczeń wie jak wykonać uderzenia piłki prostym podbiciem stopy .

- Postawy i Motywacje: Uczeń przestrzega dyscypliny w czasie wykonywania ćwiczeń, oraz posiada świadomość zachowań higienicznych po lekcji wf.

Data: 19.09.2011

Środki dydaktyczne: piłki

Liczba uczniów: 14

Klasa: 1cd/1ab chłopcy

Miejsce: Boisko szkolne

  • Tok lekcji

  • Treść

  • Realizacja celów

Uwagi org.-met.

Część wstępna

(10,-15')

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

a)bieżna

b) kształtująca

c) specjalistyczna

1. Zbiórka.

2. Powitanie sportowe grupy.

3. Sprawdzenie obecności oraz stroju i obuwia sportowego.

4. Podanie tematu lekcji.

5. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach:

zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elementu technicznego w czasie gry;

przypomnienie jakie cechy motoryczne rozwija dane ćwiczenie.

6. Zabawa ożywiająca ,,Berek”

  • Krok odstawno-dostawny w przód, w tył, na boki

  • Skip C

  • Skip A

  • Krążenia RR w przód

  • Przekładanka

  • W truchcie skłony boczne z dotykaniem naprzemian R P i L podłoża

  • Bieg tyłem

  • Trucht, na sygnał, bieg z narastającą szybkością(20-30m.)

  • Wieloskoki na P i L N

  • Co 3 kroki wyskok symulacja uderzenia piłki głową

-podania w dwójkach zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy.

Ustawienie: w dwuszeregu.

x x x x x x

x x x x x x

N

Uczniowie ustawieni po okręgu na linii bocznej boiska

Uczniowie ustawieni w dwuszeregu na liniach bocznych boiska

Część główna

(25'-30')

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.

Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

1. Metodyka nauczania uderzenia piłki prostym podbiciem.

Pokaz, objaśnienie nauczanego elementu.

2. Doskonalenie wcześniej poznanych elementów technicznych.

3.Ćwiczenia w parach:

        Uderzenie piłki dorzuconej rękami w kierunku partnera

        Uderzenie piłki upuszczonej, z krótkiego rozbiegu

        Uderzenie piłki upuszczonej po koźle

        Uderzenie piłki podanej przez partnera po koźle

        Uderzenie piłki dorzuconej przez partnera z powietrza

        Uderzenie piłki upuszczonej z rąk z półwoleja

        Uderzenie piłki leżącej z miejsca

        Uderzenie piłki w marszu

        Uderzenie piłki toczącej się

4. Doskonalenie prowadzenia piłki

Ćwiczenie wykonywane w parach

  • Prowadzenie piłki, obiegnięcie partnera, powrót na p.w. i oddanie partnerowi piłki uderzając ją prostym podbiciem

  • Prowadzenie piłki zewnętrznym podbiciem(naprzemian N L,P)

  • Prowadzenie piłki wewnętrznym podbiciem

 

6.Gra 10x10 na dwie bramki

S:uczeń kształtuje

koordynację wzrokowo-ruchową ,silę MM

W: Uczeń wie jak wykonać uderzenia piłki prostym podbiciem stopy

W: Uczeń wie jak wykonać uderzenia piłki prostym podbiciem stopy S:uczeń kształtuje

koordynacj. wzrokowo-ruchową,silę MM

PiM: : Uczeń przestrzega dyscypliny i przepisów gry.

Uczniowie ustawieni

wzdłuż linii bocznej boiska

xxxxxxxxxxxx

N

  X - ćwiczący.

N - nauczyciel.

Uczniowie dobierają się w pary, jedna piłka na parę, zmian dokonują w parach na polecenie nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bramkę zdobywamy wyłącznie uderzeniami z prostego podbicia.

Część końcowa:

(3'-5')

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjno-porządkowe i podsumowanie lekcji.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

1. Ćwiczenia uspokajające:

- Żonglowanie stopą, udem, głową. Każdy uczeń ma piłkę.

2. Zebranie przyborów i sprzętu i innych środków dydaktycznych wykorzystywanych na lekcji.

3. Zbiórka.

4. Omówienie lekcji-wskazanie błędów w czasie lekcji. Przypomnienie o higienie po zajęciach Wych. Fiz.

5. Podsumowanie pracy uczniów oraz wyróżnienie uczniów plusami i minusami.

6. Zachęcenie do aktywnego ćwiczenia i uprawiania sportu w czasie wolnym (np. gry, zabawy na placach zabaw i podwórkach).

7. Pożegnanie grupy.

Ustawienie:

0x08 graphic
X X

X X

X X

X N X

X X

X X X

X - ćwiczący.

N - nauczyciel.

Zwracać uwagę na odległości w rzędzie oraz na prawidłowość wykonywanych ćwiczeń,

Ustawienie: w dwuszeregu.

x x x x x x

x x x x x x

N


