Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z gimnastyki
1. Data lekcji: 17.III.2004 Klasa: IV Dziewczyny
2. Temat lekcji: Nauka przewrotu w tył.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: gibkości, koordynacji ruchowej, siły mięśni ramion
- Umiejętności: przewrót w tył z przysiadu do przysiadu podpartego, przewrót w przód z przysiadu do przysiadu, leżenie przewrotne, leżenie przerzutne, waga przodem.
- Wiadomości: podstawowe wiadomości z zakresu ćwiczeń gimnastycznych.
- Działania wychowawcze: kształtowanie właściwej dyscypliny, porządku na zajęciach, współpracy, współdziałania przy wykonywaniu określonych ćwiczeń.
- Zdrowia: zapobieganie szpotawości kolan.
4. Miejsce lekcji: salka gimnastyczna.
5. Przybory / przyrządy: materace, ławeczki, woreczki, piłki.
6. Czas lekcji: 45 minut.
7. Liczba ćwiczących: 24
8. Metody realizacji zadań ruchowych: metoda zabawowo-klasyczna.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, forma indywidualna.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Zabawa ożywiająca. |
„Berek” wyznaczamy jedną osobę aby łapała resztę uczestników, złapana osoba zostaje berkiem i ona kontynuuje. |
3-5 minut |
Złapana osoba (berek) ubiera szarfę. |
3. Ćwiczenia kształtujące. |
W biegu po obwodzie sali:
Bieg krokiem odstawno-dostawnym:
|
8-10 minut
Co 4 kroki Co 4 kroki
Co 4 kroki
10 powtórzeń
10 powtórzeń
5 powtórzeń
8 powtórzeń
|
Ustawienie w rozsypce na całej powierzchni sali, twarzą do prowadzącego.
|
4. Ćwiczenia stosowane |
|
20-25 minut |
Układamy z materacy górkę
Z materacy i ławeczki układamy górkę Osobom który się kreci w głowie siadaja na ławeczce.
Podczas gdy jedna część klasy wykonuje przewrotu druga wykonuje przeskoki przez kozła, czyli po wykonaniu przewrotu ćwiczący staje w kolejce do skoku przez kozła.
|
5. Ćwiczenia korekcyjne. |
„Wyścig sprężynek” pierwszy zawodnik wkłada sobie piłkę między kolana i pokonuje wyznaczony dystans, po powrocie do rzędu z którego startował przekazuje piłkę następnemu zawodnikowi. Wygrywa rząd w którym szybciej i dokładniej wszyscy zawodnicy pokonają daną trasę. |
3-4 minuty |
Podział klasy na zespoły. Zwrócenie uwagi na dokładność wykonywanego ćwiczenia czyli aby piłka nie wylatywała z między nóg. |
6. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej ,ogadanka na temat ćwiczeń gimnastycznych. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1