KONSPEKT Z LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
PROWADZĄCY:
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
CZAS TRWANIA: 45'
PRZYBORY I PRZYŻĄDY: gazety, piłki gumowe, woreczki, szarfy, ławki gimnastyczne.
PŁEĆ: chłopcy, dziewczęta, grupa 10 osób
TEMAT: ĆWICZENIA PRZECIW PŁASKOSTOPIU
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi poprawnie wykonać ćw. mm NN
MOTORYKA: kształtowanie gibkości, koordynacji, szybkości, siły mm NN, T, RR
WIADOMOŚCI: uczeń wie, jak poprawnie wykonać poszczególne ćwiczenia
AKCENTY WYCHOWAWCZE: dyscyplina, współpraca w grupie (parze), zasady fair play
ZADANIA LEKCJI:
Wzmocnienie mięśni stopy utrzymujących jej sklepienie
Zwiększenie ruchomości wszystkich stawów stopy
Wzmocnienie mięśni posturalnych
Kształtowanie nawyku postawy prawidłowej
Zaszczepienie potrzeby wykonywania ćwiczeń także w warunkach domowych
Wiadomości dotyczące obuwia korygującego wadę
Znajomość ćwiczeń właściwych dla wady
STOPY PŁASKIE
Płaskostopie jest wadą kończyn dolnych, polegającą na obniżeniu łuków wysklepiających stopę. W warunkach prawidłowych stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Między tymi punktami przebiegają trzy główne łuki stopy. Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia.
Najczęstszą postacią płaskostopia jest stopa płaska podłużnie. Stopa traka charakteryzuje się:
Obniżenie łuków podłużnych
Koślawością kości piętowej
Szybkim męczeniem się bolesnością stóp i łydek
Podstawową przyczyną występowania wady jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuków stopy. Stopa płaska nie amortyzuje wstrząsów, chód staje się ciężki, zmęczone nogi bolą, z czasem może dojść do zmian zwyrodnieniowych kości stóp i zmian naczyniowych.
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOWANIE (czas) |
UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE |
CZĘŚĆ I ORGANIZACYJNO PORZĄDKOWA 15' |
|||
1.Czynności organizacyjno - porządkowe |
1. Zbiórka 2.Sportowe powitanie 3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć |
2' |
-Dyscyplina całej klasy -Kontrola stroju, miejsca ćw. przyborów i przyrządów |
2.Motywacja do zajęć |
1.Podanie tematu zajęć i omówienie celów lekcji 2.Zabawa ożywiająca „Dziwny marsz” dzieci biegają po całej Sali na określoną komendę naśladują chód określonego zwierzęcia. -„Czapla” - marsz w spięciu na palcach -„Bocian” - marsz z wysokim unoszeniem kolan, akcentując podpór na 1,4,5 głównie kości śródstopia i guzie piętowym |
4' |
-Podczas biegu RR znajdują się w skurczu poziomym |
3.Rozgrzewka (rozwój psychomotoryki i profilaktyki)
|
1.Marsz akcentując równoległe stawianie stóp i prawidłowe ich przekolebywanie, postawa skorygowana 2.PW w rozkroku - RR na biodrach, krążenia głową 3.PW jw. - RR w górze - skłon T w przód i tył (naprzemiennie, obustronnie) 4.PW jw. - RR w górze - skłon T w przód z pogłębieniem 5.PW zasadnicza - przysiad podparty, wyrzut NN w tył, skurcz (zeskok do przysiadu) powrót do PW 6.PW w rozkroku - opad T w przód z RR w bok, skręty T w bok (LR do PN) 7.PW jw. w półprzysiad na LN (rozciąganie mm pachwin) 8.PW siad rozkroczny - RR w bok, skłon T do PN, środek, LN, RR bok 9.PW leżenie tyłem, NN ugięte w kolanach, RR wzdłuż T, prostowanie naprzemienne PN, LN w przód 10.PW zasadnicza - wznos PN ugiętej w kolanie, przyciąganie do klatki piersiowej 11.PW jw. naprzemianstronne wysokie unoszenie NN z klaśnięciem pod kolanami
|
9'
2x5
2x10
X10
2x5
X5
2x10 |
-Przetaczanie stopy polega na przenoszeniu ciężaru ciała z pięty na śródstopie i palce -Stojąc w obwodzie koła |
CZĘŚĆ II GŁÓWNA 25' |
|||
4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności oraz rozwijanie zdolności twórczych |
ĆWICZENIA Z SZARFĄ 1.PW - siad na ławce, szarfa przed stopami - układanie szarfy za pomocą palców stóp figur geometrycznych wymienionych przez N - próba związania na szarfie supła - zakładanie szarfy palcami prawej \ lewej stopy na kolano nogi przeciwnej
ĆWICZENIA Z WORECZKIEM 2.PW - siad na ławce, przodostopie na woreczku. Próba wyciągania worka lewą stopą spod stopy prawej 3.PW - siad okroczny na ławce, woreczek przed prawą stopą. Chwyt woreczka z próbą przeniesienia go nad ławką na lewą stronę (ćwiczenie należy powtórzyć z udziałem lewej stopy)
ĆWICZENIA Z PIŁKĄ 4.PW - siad ugięty podparty, NN uniesione nad podłogę, piłka pomiędzy stopami, palce lekko ugięte grzbietowo. Odpychanie piłki stopami od prawej do lewej 5.PW - siad ugięty podparty, stopy obejmują piłkę. Podrzut piłki w górę z próbą jej chwytu stopami po pierwszym koźle 6.PW - podpór tyłem NN ugięte w kolanach, piłka pod stopami. Marsz na RR przetaczając piłkę w przód, tył, prawo, lewo 7.PW- siad prosty podparty, stopy obejmują piłkę. Przenoszenie piłki w prawą i lewą stronę. 8.PW - siad ugięty podparty, paluch prawej stopy na piłce. Próba okręcania piłki palcami stopy lewej wokół osi palucha 9.PW - siad ugięty podparty naprzeciwko siebie, jedno z dzieci obejmuje piłkę stopami. Podania piłki w parach: tocząc \ rzucając
„KTO DALEJ” 10.PW - w szeregu na początku Sali przed każdym dzieckiem leży woreczek. Na sygnał N wszystkie dzieci chwytają woreczek palcami prawej stopy i rzucają je najdalej do przodu. W miejscu upadku woreczka wykonywane są kolejne próby. Zwycięży ta osoba, która przerzuci woreczek na drugą stronę przy najmniejszej ilości prób
ĆWICZENIA Z GAZETĄ 11.PW - siad na ławce bokiem, stopy ustawione równolegle, pod nimi kartka gazety. Próba złożenia gazety palcami stopy w jak najmniejszy kwadrat 12.PW jw. pięty stopy poza gazetą. Poprzez naprzemienne zginanie palców ściąganie gazety pod stopy tworząc „kokardę” 13.PW jw. przy pomocy stopy próba zrobienia z gazety papierowej kulki 14.PW jw. zadanie polega na podarciu gazety palcami stóp na jak najdrobniejsze kawałki. Po zakończeniu darcia, dzieci zbierają kawałki gazety podając je na przemian prawą stopą do PR, lewą stopą do LR 15.PW - siad skrzyżny, RR na kolanach, współćwiczący trzyma rękę tuż nad głową ćwiczącego. Wypychanie głowy górę z próbą dosięgnięcia ręki współćwiczącego |
4'
5'
6'
3'
7'
|
-Ustawianie ławeczek
-
-Wzmocnienie mm wysklepiających stopę, wzmocnienie mm brzucha
-Wzmocnienia mm wysklepiających stopę -Ćwiczenia korygujące koślawość kolan
-Podczas ćw. tułów jest nieruchomy, stopy odwrócone do wewnątrz - supinacja -Wzmocnienie mm wysklepiających stopę, wzmocnienie mm brzucha -Wzmocnienie mm stóp, pośladków i ramion
-Brawa (stopami) dla zwycięzców zabawy
-Wzmocnienie mięśni stóp, brzucha
-N ocenie wykonanie zadania. Udziela pochwały za staranność
|
CZĘŚĆ III KOŃCOWA 5' |
|||
5.Uspokojienie organizmu |
1.PW - leżenie tyłem, NN ugięte, RR wzdłuż tułowia. Wznos bioder, RR bokiem w góre - wdech nosem, powrót do PW - wydech z syczeniem |
2' |
-Ćwiczenie oddechowe wykonywane są indywidualnie we własnym tempie |
6.Czynności organizacyjne i wychowawczo - dydaktycznie |
1.Zebranie sprzętu 2.Podsumowanie lekcji 3Rozdanie słoneczek z uśmiechem dla dzieci wykazujących większy postęp |
1' |
-Uczniowie pomagają posprzątać sale gimnastyczną -Nauczyciel omawia najczęściej występujące błędy -3 słoneczka = 5 (bdb) |
7.Nastawienie do samodzielnych zadań ruchowych |
1.Zbiórka w siadzie prostym 2.Przećwiczenie nowego zadania domowego: akcentowanie docisku stopy do podłoża trzema fizjologicznymi punktami podparcia |
1' |
-Próba samodzielna -N koryguje ewentualne błędy |
8.Uwagi o lekcji
|
|
|
|