Marta Kempa
Magdalena Ziółek
Gr. I
KONSPEKT PRZEBIEGU LEKCJI GIER I ZABAW RZUTNYCH
Kl. 4 - 6
Cele lekcji:
Poznanie gier i zabaw rzutnych
Rozwinięcie:
cech motoryki jak siła i szybkość
koordynacji wzrokowo-ruchowej
umiejętności skupienia uwagi i koncentracji
współdziałania, współpracy, partnerstwa - przy grach z partnerem
Zachęta do uczestnictwa w zajęciach, współzawodnictwa.
Wpojenie zasad „fair play”
Zaplanowane efekty lekcji:
Poprawienie sprawności fizycznej.
Zapoznanie się z zasadami oraz przyswojenie nowej wiedzy na temat gier i zabaw rzutnych.
Doskonalenie współpracy w zespole.
Przybory wykorzystywane do przeprowadzenia zajęć:
Piłki różnej wielkości ( do koszykówki, siatkówki, plastikowe mini piłeczki)
Woreczki z grochem
Drabinki
Kosz
Hula - hop
Magnetofon + płyta ze spokojną muzyką/odgłosy natury
Część toku lekcyjnego |
L.P. |
Treść lekcji, opis ćwiczenia |
Il. Ćw. |
Czas |
Metoda |
Uwagi metodyczne |
Część wstępna
Rozgrzewka
|
1. |
Zbiórka - ustawienie podstawowe, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć |
|
3' |
Organizacyjno - porządkowe |
Zorganizowanie grupy w szeregu w siadzie klęcznym ● ● ● ● ● ●
|
|
2. |
Trucht |
|
1' |
Ćwiczenia kształtujące |
Po obwodzie koła |
|
3. |
Skip A i C |
|
1' |
|
|
|
4. |
Przysiady |
10 |
1' |
|
Ustawienie ćwiczebne - obwód |
|
5. |
Brzuszki |
20 |
2' |
|
|
|
6. |
Bieg z piłkami do koszykówki na sygnał dżwiękowy:
|
2
2
3 |
2' |
|
Prowadzący daje sygnał ćwiczącym gwizdkiem. |
|
7. |
Podział na dwie grupy. Jedynki - gr. Pierwsza dochodzi do drabinek Dwójki - gr. Druga ustawia się w rozsypce na Sali. |
|
2' |
Porządkowe |
Do dwóch odlicz. |
|
8. |
1 - zwis oburącz tyłem do drabinek z podciąganiem kolan do klatki piersiowej. 2 - krążenia rąk i dłoni P.w. stanie w lekkim rozkroku |
5 |
1'
1' |
Ćwiczenia rozciągające |
Prowadzący czuwa nad tempem i poprawnością ćwiczeń. Po skończeniu ćwiczeń grupy zamieniają się miejscami. |
Część główna |
1. |
Rzuty do celu. Dwie drużyny - uczestnicy mają po dwa woreczki z grochem (po dwa rzuty)i starają się trafić do hula - hop oddalonego od nich o 6 kroków. Wygrywa drużyna, która trafi więcej woreczków w obwód koła. |
|
2' |
Zabawowa klasyczna |
Należy wykorzystać podział na grupy z poprzednich ćwiczeń. Ustawienie graczy - jeden za drugim. |
|
2. |
Wyścig piłek w siadzie. P.w. siad skrzyżny. Pierwsza osoba w drużynie podaje piłkę następnej, aż do końca - ostatnia osoba biegnie z piłką na początek i podaje piłkę ponownie. Piłka wędruje, aż pierwsza osoba wróci na swoje miejsce. |
|
2' |
|
|
|
3. |
Wyścig piłek nad głowami. P.w. zasadnicza. Zabawa j/w z tą różnicą, że piłkę uczniowie podają sobie górą. |
|
2' |
|
|
|
4. |
Skłony do lewej i prawej kkd. P.w. stanie w lekkim rozkroku. |
6 |
1' |
Ćwiczenie rozciągające |
Ustawienie - co druga osoba wystąp - szachownica. |
|
5. |
Para ma dwie piłki - jedna osoba podaje piłkę górą, druga dołem i na przemian. |
10 |
2' |
Ćwiczenia ogólno - usprawniające |
Ćwiczenia w parach z piłkami do koszykówki |
|
6. |
Pary stoją naprzeciw siebie na początku Sali, poruszając się jednocześnie krokiem dostawnym na drugi koniec Sali podają sobie piłkę - na końcu rzut do kosza |
2 |
4' |
Naśladowcza ścisła |
|
|
7. |
Rozciągnięcie stawów barkowych przez chwyt dłoni za plecami. P.w. siad skrzyżny. |
4 |
1' |
Ćwiczenie rozciągające |
Ustawienie w kole pozwoli nam przejść do następnej gry. |
|
8. |
Piłka w kole. Wyznaczeni uczestnicy pierwszej i drugiej grupy rozpoczynają podawanie piłki kolejno do swoich sąsiadów. Piłki dostają dwaj uczestnicy przeciwnych grup, stojący naprzeciw siebie. Obydwie piłki wędrują w jedną i tę samą stronę, przy czym wygrywa ta grupa, której piłka wyprzedziła piłkę drugiej grupy. |
2 |
4' |
Gra rzutna |
Uczestnicy stoją po obwodzie koła. Przed rozpoczęciem gry - do dwóch odlicz -tworząc dwie grupy. |
|
9. |
Wyborowy strzelec -Nauczyciel wyrzuca piłkę w górę jak najwyżej. W momencie, gdy piłka osiągnie najwyższy punkt
|
3 |
4' |
|
Uczestnicy zabawy z piłeczkami w ręku stoją na obwodzie koła |
|
10 |
Chwyty i rzuty. Jeden uczeń wychodzi z piłką do środka, podrzuca ją wysoko wymieniając imie jednego z graczy. Wywołany wbiega do środka i stara się złapać piłkę. Jeśli mu się uda ponawia czynność i wypowiada następne imie. |
|
2' |
|
Ustawienie jak wyżej. |
Część końcowa |
1 |
Rozluźnienie mięśni P.w. siad skrzyżny. Wdech ręce do góry, wydech wypuszczamy powietrze jak baloniki |
3 |
1' |
Ćwiczenia oddechowe |
Spokojna muzyka (odgłosy natury). Ustawienie uczniów może pozostać po obwodzie koła, nauczyciel wśród nich wykonuje ćwiczenia. Można zamknąć oczy. |
|
2. |
P.w zasadnicza - strzepywanie ciężaru z rąk, następnie z nóg. |
2 |
1' |
|
|
|
3. |
P.w zasadnicza - podnosimy ręce do góry, stajemy na palcach i staramy się dotknąć sufitu. |
3 |
1' |
Relaksujące i rozciągające. |
|
|
4. |
P.w stanie w lekkim rozkroku - ręce podnosimy do góry i powolny skłon, aby dotknąć dłońmi podłogi. |
3 |
1' |
|
|
|
5. |
Podziękowanie za udany przebieg zajęć. Podsumowanie lekcji. Przekazanie informacji na temat następnych zajęć. |
|
3' |
Organizacyjno - porządkowe |
Można również wyróżnić postępy uczniów, oraz aktywność na zajęciach. |
4