3 KONSPEKT LEKCJI, Konspekty lekcji - szkoła podstawowa


Klasa 5d

Temat lekcji: Omawiamy lekturę - „Opowieści z Narnii”.

Data 27.03.2009

Nauczyciel: Klaudia Parobczyk

Cele dydaktyczne:

  • Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.

  • Doskonalenie pracy indywidualnej.

  • Ćwiczenie pamięci.

Cele operacyjne: (co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji)

  • Uczniowie potrafią przypomnieć sobie najważniejsze informacje i wydarzenia z wcześniej przeczytanej lektury.

  • Są w stanie wytłumaczyć innym, dlaczego podobała się im, bądź nie, przeczytana wcześniej książka.

  • Potrafią pracować ze sobą w grupie.

  • Dbają o punkty dla swojej drużyny, a także dla siebie.

Cele wychowawcze:

  • Kształtowanie „zdrowego współzawodnictwa”.

Metody:

  • Quiz, konkurs.

Formy pracy:

  • Indywidualna.

  • Zbiorowa.

Przebieg lekcji i podjęte działania:

  1. Nauczyciel przedstawia się uczniom i sprawdza listę obecności.

  2. Mówi krótko o czym będzie dzisiejsza lekcja.

  3. Wychowawca zadaje dzieciom pytania na temat lektury:

    • Czy przeczytaliście „Opowieści z Narnii”?

    • Czy ktoś nie przeczytał? Dlaczego?

    • Co wam się podobało w książce?

    • Co waszym zdaniem było w niej zbędne?

    • Czy ktoś z was przeczytał dalsze tomy sagi?

    • Kto był waszym ulubionym bohaterem?

    • Czy polecilibyście tę książkę waszym przyjaciołom, znajomym?

  • Następnie nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. W każdej z nich wybiera lidera, który dba o porządek - pracę w ciszy i skupieniu, a także wyznacza osoby, które będą odpowiadały na pytania. Każda poprawna odpowiedź uzyskuje plusa, którego nauczyciel zapisuje na tablicy.

  • Każda z grup odpowiada na 5 pytań, które zadaje wychowawca.

  • Teraz, drużyny zadają sobie po jednym pytaniu, które sami przygotowali.

  • Ta grupa, która uzyska najwięcej plusów wygrywa i dostaje plusy do dziennika.

  • Następnie nauczyciel organizuje podobny quiz, ale klasa nie jest już podzielona na drużyny - każdy może się zgłaszać do odpowiedzi.

  • Osoba, która zdobędzie najwięcej punktów dostaje 5.

  • Nauczyciel wstawia „wygrane” plusy i oceny do dziennika.

  • Materiały, pomoce dydaktyczne:

    • Quiz przygotowany wcześniej przez nauczyciela.

    1


