SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYKI Z RYTMIKĄ
DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM.
TEMAT:
Doskonalenie umiejętności wspólnego muzykowania na instrumentach perkusyjnych .
CZAS TRWANIA: 45 minut
CELE:
1. Perspektywiczny:
Gra w zespole instrumentalnym.
2. Ogólny:
Kształcenie zdolności muzycznych poprzez udział w zespołowych formach artystycznych.
3. Szczegółowe:
* Opracowanie akompaniamentu perkusyjnego do melodii instrumentalnej.
* Reagowanie na gest nauczyciela - dyrygenta podczas gry zespołowej.
METODY:
Oparte na obserwacji.
Oparte na działaniu.
Oparte na zabawie.
FORMY PRACY:
Indywidualna.
Zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Piosenka „Sopelkowa melodia”- muz. M.Sawa, sł. Z.Holska-Albekier
Kaseta magnetofonowa z utworem „Sopelkowa melodia”- wersja instrumentalna.
Instrumenty perkusyjne: bloki akustyczne, tamburyna, janczarki, metalofon.
PO ZAJĘCIACH UCZEŃ POWINIEN:
WIEDZIEĆ |
UMIEĆ |
|
ZAPAMIĘTAĆ |
ROZUMIEĆ |
|
Gram i patrzę na nauczyciela - dyrygenta. |
Gra w zespole polega na współdziałaniu. |
Zagrać swoją partię instrumentalną w odpowiednim czasie. |
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Muzyczne powitanie:
Zabawa przy znanej piosence w kole wiązanym, polegająca na witaniu się różnymi
częściami ciała.
Ćwiczenia autoorientacji: tupnij prawą nogą, poklep brzuch, pomachaj lewą ręką itp.
2. Ćwiczenia rytmiczne i metryczne:
Reagowanie na sygnały dźwiękowe do marszu, biegu i zatrzymania.
Klaskanie, tupanie , uderzanie o uda w rytmie miarowym dwudzielnym.
Ćwiczenia rąk i nóg w tempie szybkim i wolnym.
3. Ćwiczenia oddechowe i głosowe:
Głęboki wdech nosem i wydech ustami z jednoczesnym podnoszeniem rąk
do góry i na dół.
Śpiewanie na sylabach la, le, li, lo, lu melodii wznoszącej się i opadającej.
4. Włączanie się do śpiewania piosenki „ Sopelkowa melodia”.
Klaskanie w rytmie miarowym.
5. Przypomnienie poszczególnych partii instrumentalnych doskonalonych na
poprzednich lekcjach w oparciu o piosenkę „Sopelkowa melodia”.
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, zróżnicowane pod względem trudności i możliwości uczniów .Uczniowie wykonują swoje partie instrumentalne kolejno, patrząc na gesty nauczyciela - dyrygenta.
Gra na bloku akustycznym w rytmie miarowym na początku utworu.
Gra na janczarkach techniką tremolo w środkowej części utworu.
Gra na tamburynie w rytmie miarowym w refrenie.
Gra na metalofonie we fragmencie końcowym utworu.
6. Wspólna gra na instrumentach perkusyjnych do instrumentalnej wersji piosenki
z kasety magnetofonowej:
Realizacja wszystkich elementów akompaniamentu perkusyjnego w opracowaniu podanym przez nauczyciela- dyrygenta do melodii instrumentalnej.
7. Zabawa taneczna.
Zabawa z nauczycielem w kole przy melodii ludowej „ Poszła Karolinka”.
Uczniowie wykonują proponowane figury taneczne zgodnie z frazą melodii: chodzenie w kole w prawą i lewą stronę, obroty w miejscu, obroty w parach, haczyki za prawą i lewą rękę ,chodzenie do środka koła i na zewnątrz, przytup na zakończenie utworu.
8. Relaksacja.
Słuchanie w pozycji leżącej muzyki klasycznej - fragment Koncertu fortepianowego
C -dur( część II) Wolfganga Amadeusza Mozarta.
9.Podsumowanie lekcji i pożegnanie.
Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji, krótko omawia realizację założonych celów, chwali każdego ucznia za konkretne umiejętności, które zaobserwował na zajęciach. Lekcja kończy się zaśpiewaniem muzycznego „Do widzenia”.