SCENARIUSZ SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO Z RODZICAMI

„ ZABAWY ANDRZEJKOWE”

Cele:

- kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z dniem św.

Andrzeja

- wzbogacenie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach

z dorosłymi i rówieśnikami

- propagowanie metod pedagogiki zabawy

Środki wspomagające: nagrania muzyczne, rekwizyty do wróżb: kapcie, serduszka, szpilki, obrazki przedstawiające różne zawody, małe karteczki do obliczenia magicznej liczby swojego dziecka, konfetti.

Przebieg spotkania:

1. Pląs integracyjny „Chodźcie do koła” (Klanza)

Chodźcie wszyscy tu do koła

zabawimy się wesoło.

Witamy was wszyscy wraz

na zabawę nadszedł czas - wszyscy idą po kole

Prawa ręka, lewa ręka - zgodnie ze słowami akcentujemy

prawa noga, lewa noga poprzez wysunięcie przed siebie

cały tułów oraz głowa - kiwanie głową

witamy was - ukłon, rozkładamy ręce w geście powitania

2. Wprowadzenie w nastrój świętowania i zabawy - słuchanie wiersza

(na koniec wiersza n-lka sypie konfetti)

Komu bliski czarów świat

kto u Andrzeja szuka rad

ten zostanie zaproszony

na zabawę wymarzoną.

Unieś głowę, spójrz do góry

czarodziejski proszek z chmury

spada, tańczy i wiruje

wszystkie dzieci zaczaruje.

Radość jest, a smutek znika

wnet rozbawi nas muzyka!

3. Wspólny taniec dzieci i rodziców „ Zróbmy kółka dwa”

Zróbmy kółka dwa, niech zabawa trwa

Zabawimy się wesoło on i ty i ja.

Chodźże ze mną całusa ci dam tarara

Chodźże ze mną całusa ci dam raz, dwa, trzy.

4. Czarowanie - wprowadzenie nastroju

Mam laseczkę czarodziejską

siądźcie w kole na dywanie

Nic nie mówcie, tylko patrzcie

zobaczycie, co się stanie ...

Wróżba „Marsz butów”

Dziewczynki (potem chłopcy)zdejmują z lewej nogi kapcie i

ustawiają jeden za drugim, czyj kapeć znajdzie się przed

drzwiami, ten jutro będzie stał w pierwszej parze.

Wróżba „Rzucanie butem”

Wszyscy rzucają butem w stronę drzwi, czyj but odwróci się

noskiem w stronę drzwi, tego jutro spotka coś miłego.

Wróżba „Kim będę - jaki będę miał zawód”

Dzieci siedzą w kole, na środku rozłożone są obrazki

przedstawiające różne zawody. Kolejno każde z dzieci

podchodzi i losuje dla siebie obrazek i nazywa zawód, który jest

na nim przedstawiony.

Wróżba „Serce z imionami”

Kłujemy szpilką w papierowe serce z imionami chłopców lub

dziewczynek by dowiedzieć się jakie będzie imię męża, żony.

Wróżba „Magiczne liczby”

Każdy uczestnik może losować los z daną liczbą lub obliczyć, jaka liczba jest dla niego szczęśliwa, dodając do siebie kolejne cyfry ze swojej daty urodzenia.

N: Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią Andrzeja zamiary!

5. Taniec integracyjny „Magiczna liczba siedem” (Klanza)

Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest jeden -tupnięcie prawą nogą Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest dwa - tupnięcie lewą nogą Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest trzy - prawym kolanem dotykamy podłogi Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest cztery - lewym kolanem dotykamy podłogi Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest pięć -klękamy na kolana i stukamy prawym łokciem Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest sześć - klękamy na kolana i stukamy lewym łokciem Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest siedem - upadamy do środka koła.