Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Szkoła może być przyjemna- Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy.
1.Czas realizacji:45 min.
2.Cele:
a)ogólne: uczeń:
Kształtuje umiejętności korzystania ze źródeł informacji (Słownik języka polskiego; fragment lektury „Akademia Pana Kleksa”)
Kształtuje umiejętność pracy i komunikacji w grupach
Odróżnia obraz świata przedstawionego utworu od obrazu realistycznego i fantastycznego
Rozwija kreatywność i postawę twórczą
b)operacyjne: uczeń:
Zna głównych bohaterów Akademii Pana Kleksa
Wyszukuje hasła w słowniku
Odszukuje potrzebnych mu fragmentów tekstu
Potrafi argumentować swoje stanowisko
Umiejętnie wymienia pozytywne aspekty chodzenia do szkoły
Dostrzega różnice między szkołą fantastyczną a realistyczną
Potrafi wypowiedzieć swoje zdanie na temat szkoły
3. Metody pracy:
Tabela
Słowna
Plansza
Pogadanka
4. Formy pracy:
Grupowa
Jednostkowa
Zbiorowa
5.Pomoce dydaktyczne:
Fragment lektury „Akademia Pana Kleksa”
Słownik języka polskiego
Karta pracy
6. Tok lekcyjny:
a)Faza wstępna:
Sprawdzenie obecności.
Wybrany uczeń odczytuje zadanie domowe.
Nauczyciel zapisuje temat na tablicy, a uczniowie w zeszytach.
Uczniowie z pomocą nauczyciela odszukują w Słowniku języka polskiego znaczenia słowa akademia( akademia- wyższa uczelnia, na której kształcą się specjaliści).
b) Faza realizacyjna:
Uczniowie, podzieleni na grupy, uzupełniają tabelę( załącznik nr1).
Po zakończeniu pracy liderzy każdej z grup przedstawiają na forum wyniki pracy.
Pogadanka na temat- Co mi się podoba w Akademii Pana Kleksa, a co w tradycyjnej szkole?- Każdy uczeń ma możliwość zabrania głosu( Każdy z uczniów podchodzi do przygotowanej przez nauczyciela planszy- zał. 2 i zapisuje swoje spostrzeżenia).
Wnioskami z pogadanki są odpowiedzi uczniów na zadane przez nauczyciela pytanie- Do której szkoły wolałbyś uczęszczać?
Jeżeli większość uczniów skłoni się ku odpowiedzi, że woleliby uczęszczać do szkoły założonej przez Ambrożego Kleksa, nauczyciel zadaje pytanie co powinno zmienić się w tradycyjnej szkole, żeby była równie atrakcyjna jak akademia Pana Kleksa (nauczyciel wyjaśnia uczniom, że może nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie powinni coś zmienić)- Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi uczniów, natomiast uczniowie przepisują je do zeszytów.
c)Faza podsumowująca:
Nauczyciel wynagradza najbardziej aktywnych uczniów przyznając im piegi.
Nauczyciel zadaje pracę domową: Jak wyobrażasz sobie Ambrożego Kleksa. Narysuj.
Załącznik nr 1.
Załącznik nr 2- Projekt planszy
1