Znaki wiosny, konspekty


Temat tygodniowego ośrodka pracy: Wiosna wokół nas.

Temat dziennego ośrodka pracy: Znaki wiosny.

 

Cele ogólne:

Dydaktyczne:

—       doskonalenie umiejętności czytania i pisania,

—       doskonalenie techniki dodawania w zakresie 10-20,

—       mierzenie długości, jednostka miary - centymetr,

—       utrwalanie właściwego układu ręki i zeszytu podczas pisania i rysowania,

—       wprowadzenie litery „g”

—       dostrzega związek między porą roku, a zmianami w przyrodzie,

—       poznanie nazw kwiatów zwiastujących wiosnę,

 

Wychowawcze:

—       wyrabianie nawyku estetyki,

—       wdrażanie do pilnego słuchania poleceń nauczyciela,

—       uspołecznienie,

—       wdrażanie do samokontroli i autokorekty.

 

Rewalidacyjne:

—       usprawnianie motoryki małej i dużej,

—       analiza i synteza wzrokowo słuchowa,

—       ćwiczenia spostrzegawczości,

—       wyrobienie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

—       stymulowanie w zakresie sprawności słuchowej,

—       wyrobienie ruchu pensetowego,

 

Cele operacyjne w zakresie:

Wiedzy:

         wie jakie zachodzą zmiany wiosną w pogodzie i zna konsekwencje tych zmian,

         zna określenia pasujące do zimy i wiosny,

         zna datę rozpoczynającą wiosnę astronomiczną,

         zna oznaki wiosny,

         zna nazwy wiosennych kwiatów,

         wie jakie ptaki przylatują z ciepłych krajów,

         wie co to jest centymetr krawiecki i do czego służy

         wie, że 100 cm równa się 1 metr.

 

 

 

           

 

Umiejętności:

         potrafi nazwać jakie zmiany w przyrodzie zachodzą wiosną,

         potrafi wymienić zwiastuny wiosny,

         rozpoznaje zwiastuny wiosny,

         czyta zdania ze zrozumieniem,

        potrafi odgadnąć zagadki,

         swobodnie wypowiada się na temat wiosny,

        potrafi odmierzać linijką przedmioty i odcinki o różnej długości,

        potrafi zasadzić rzeżuchę.

 

Postaw:

        potrafi zadbać o porządek wokół swojego stanowiska,

        potrafi współpracować w grupie,

        potrafi estetycznie wykonać swoją pracę.

 

Metody nauczania:

 

—       metoda asymilacji wiedzy: pogadanka

—       metoda oglądowa: pokaz

—       metoda praktyczna: metoda ćwiczeń, metoda zajęć praktycznych

 

Formy pracy:

 

—       indywidualna (jednolita),

—       indywidualna zróżnicowana,

—       zespołowa jednolita.

 

Środki dydaktyczne:

 

            - plakietki z imionami ( żabki),

            - plansza przedstawiająca pory roku, pogodę, temperaturę, dzień, miesiąc, rok

            - plastelina, mazaki, kredki, ołówek, pastele,

            - szablon bociana, pani wiosny, krokusów i bazi,

            - obrazki przedstawiające: panią wiosnę, kwiaty wiosenne, ptaki zwiastujące wiosnę,

            - zagadki o tematyce wiosennej,

            - centymetr krawiecki,

            - podstawki, wata, rzeżucha.

            - karty pracy,

            - nożyczki, klej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Zajęcia wstępne

 

 

1. Powitanie uczniów

—        Dzień dobry

—        Wyjdźcie wszyscy na środek

       Rozdanie plakietek z imionami dzieci (żaby)

       Piosenka powitalna: „Wszyscy są witam was zaczynamy już czas jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.”

 

 

2. Ustalenie dnia, miesiąca, roku i pogody. Dzieci podchodzą do plansz i kolejno omawiamy:

 

—       Jaką mamy porę roku?

 

—       Jaka jest temperatura? Jest zimno czy ciepło?

 

—       Zobaczmy na termometrze ile mamy stopni?

 

—       Jaki miesiąc jest teraz?

 

—       Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?

—       Jaki rok?

—       Jaką mamy dzisiaj pogodę?

 

 

 

 

3. Sprawdzenie obecności

—       Wywoływanie uczniów

 

—       Ilu uczniów jest dzisiaj obecnych w klasie?

 

4. Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała.

 

        *    Dobierzcie się parami i usiądźcie skrzyżnie

              naprzeciw siebie. Wskażcie swoje lewe

              kolano. Potem niech każdy z was poklepie

              lewe kolano kolegi, jego lewe biodro i lewe

              ramię. Czy pamiętacie, że kiedy siedzicie

              naprzeciw siebie, to lewe części ciała każdego

              was są po przeciwnych stronach?

 

5. Wprowadzenie do tematu zajęć:

 

Pogadanka (wszyscy siedzimy w kółku)

       Kto powie mi kiedy był pierwszy dzień

    wiosny?

       We wtorek byliśmy z okazji „pierwszego dnia wiosny w rura parku”, co wam się najbardziej podobało?

       Zmienia nam się pora roku. Mamy już wiosnę. Co się zmienia?

       A jaka będzie pogoda?

       Jak zmieni się nasz strój?

       A co pojawia się na drzewach?

       Dobrze, pojawiają się pąki a z nich potem rozwijają się liście. Przyniosłam dla was gałązkę, na której są już pąki. Mówimy, że to jedna z oznak wiosny.

       A kto mi powie, jakie jeszcze są oznaki wiosny??

       A czy wiecie, jakie kwiaty się pojawiają wczesną wiosna?

 

Dzisiaj będziemy mówić o wiośnie, po czym poznajemy, że do nas przyszła.

 

Proszę teraz usiąść na swoje miejsce.

6. Karta pracy:

       Zagadki wiosenne:

      „Co to za kwiat- co nad potoczkiem,

        niebieskim oczkiem patrzy na świat?

      „Na wilgotnych łąkach, niby żółte wieńce,

        zakwitły na wiosnę wesołe?

       Rozwiąż rebus- hasło rebusu jest tematem lekcji.

 

 

 

 

 

 

- Dzień dobry.

 

Uczniowie podchodzą i odbierają plakietki

Dzieci śpiewają (powtarzamy to dwukrotnie)

 

 

 

 

 

 

 

—       Wiosna. Uczeń zaznacza odpowiedni obrazek z porą roku.

—       Ciepło.

 

—       Dzieci odczytują z termometru temperaturę i zaznaczają na planszy.

—       Marzec

 

—       Dzisiaj jest środa

—       2006

—       Uczniowie wybierają odpowiedni obrazek z przedstawioną pogodą dotyczącą nasłonecznienia, wiatru i opadów.

 

 

 

Dzieci przyczepiają kwadraciki do tablicy z obecnością.

Dzieci głośno liczą wraz z prowadzącym.

 

 

 

 

Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenie zgodnie z poleceniem nauczycielki.

 

 

 

 

 

 

 

 

We wtorek, przedwczoraj.

 

Dzieci po kolei opowiadają o swoich przeżyciach związanych z wyjazdem i co im się najbardziej podobało.

Uczniowie opowiadają, jakie zmiany zauważyli.

 

Będzie coraz cieplej.

Nie będziemy nosić ciepłych kurtek, czapki i szalika.

Pąki.

Dzieci przyglądają się gałązce z pąkami. Uważnie słuchają pani.

 

 

Jaskółki, bociany, bazie.

 

Przebiśniegi, krokusy.

 

 

 

 

 

Uczniowie siadają do ławek.

 

Przylaszczki.

 

 

Kaczeńce.

 

Oznaki wiosny.

Praca poznawcza - obserwacja, kojarzenie

 

7. Karta Pracy:

       Połącz kostki z takimi samymi roślinami. Z powstałych wyrazów ułóż dwa zdania i zapisz je w zeszycie.

       Dzieci, które potrafią czytać dostają wiersz pt. ”Pierwsze wiosenne kwiaty”. Przeczytaj uważnie tekst. Podkreśl nazwy kwiatów wiosennych i połącz je z odpowiednim rysunkiem.

       Uczniowie nieczytający mają dwa rysunki przedstawiające pogodę i dzieci ubrane odpowiednio do pogody. Powiedz, jaka pora roku jest przedstawiona na rysunkach? Jak jest ubrana Ola a jak Adam?

 

8. Wiersz pt. „Wiosna tuż, tuż”:

       Uczniowie czytają po fragmencie wiersza a następnie odpowiadają na pytania:

- Powiedz, o jakich znakach wiosny jest mowa w tym wierszu?

- Jakie znaki wiosny zauważyłeś w swojej miejscowości?

 

 

Dzieci łączą te same obrazki pętelką. Następnie jedne przepisują do zeszytu zdania inne wklejają.

 

Uczniowie czytają tekst. Podkreślają nazwy kwiatów a następnie łączą je z rysunkami.

 

 

 

Uczeń łączy obrazki z ubiorem pasującym do danej pory roku. Nazywa pory roku, a także opisuje strój Adama i Oli.

 

 

 

 

Jeden z uczniów czyta pozostali uważnie słuchają.

 

Odchodzi mróz, śpiewa skowronek, bociany przylatują, pojawiają się bazie.

Każdy uczeń wypowiada się na zadane pytanie.

 

 

 

 

Ekspresja

9. Bocian

       Pokoloruj bociana według podanego wzoru. 

       Pamiętaj możesz zastosować różne techniki

       plastyczne: wylepianie plasteliną, rysowanie

       kredkami bądź pastelami albo mazakami.

 

10. Pokoloruj obrazek zgodnie z podaną legendą. Uczniowie mogą wybrać, co będą chciały kolorować: krokusa czy bazie.

 

 

 

Dzieci wybierają sobie, jaką techniką chcą wykonać prace. Patrzą na wzór, który służy im jako pomoc.

 

 

Uczniowie wybierają rysunek i kolorują zgodnie z podaną legendą.

 

Zajęcia właściwe

 

11. Karta pracy (zadania matematyczne):

       Czym mierzymy przedmioty?

       Wzięłam ze sobą centymetr krawiecki, którym też można mierzyć różne długości np. szerokość ławki czy biurka.

       Proszę wyjąć z piórnika linijki, ponieważ będą nam potrzebne, aby wykonać zadania.

       Zadanie 1) Zmierz długości poszczególnych przedmiotów. Zacznij mierzenie od punktu 0 na linijce. Wynik wpisz w puste okienka.

       Zadanie 2) Zmierz długość poszczególnych pasków.

       Zadanie 3) Zmierz odcinki. Odcinki o długości 2cm pokoloruj na zielono, a odcinki o długości 4 cm na niebiesko.

 

Nauczyciel na bieżąco dokonuje korekty. Po zakończonym zadaniu wspólnie odczytujemy wyniki.

 

       Zadanie 4) To krawiecka miarka centymetrowa. Każde 10 cm miarki zamaluj innym kolorem (dzieci liczące). Dzieci nieliczące kolorują panią wiosnę.

 

12. Karta pracy:

       „Szukamy wiosny” - odszukaj wyraz pasujący do obrazka a następnie przyklej go pod nim.

       Na rysunku przedstawione są dwie pory roku. Jakie to pory roku?

        Napisz na sukienkach te określenia, które pasują do każdej z tych pór roku. Dzieci, które nie potrafią czytać i pisać mają wydrukowane wyrazy i wspólnie je odczytamy.  

 

 

 

Linijką.

 

 

 

Dzieci wyjmują linijki.

 

Uczniowie mierzą długość przedmiotów i wynik wpisują w puste okienka.

 

Dzieci wykonują polecenie. Zapisują podobnie jak w poprzednim zadaniu.

Uczniowie mierzą odcinki a następnie kolorują zgodnie z treścią zadania.

 

 

 

 

 

Dzieci liczą do 10. Każde 10 cm kolorują innym kolorem. Natomiast dzieci nieliczące kolorują panią wiosnę.

 

 

 

 

Uczniowie wycinają wyrazy, i przyklejają do pasującego obrazka.

 

Wiosna i zima.

 

Dzieci wykonują zadanie zgodnie z poleceniem nauczyciela.

Zajęcia końcowe

 

 

13. Porządkowanie klasy.

14. Zadanie domowe:

                Prawda czy fałsz? Zamaluj zdania prawdziwe

                wiosennymi barwami.

15. Podsumowanie dnia.

16. Pożegnanie z uczniami.

 

 

Dzieci sprzątają swoje stanowisko pracy.

 

Uczniowie uważnie słuchają.

 

 


