KONSPEKT Marta Pęzioł-Borcuch
1. Przyroda Kl. 4a
2. Dział programu- Człowiek i Środowisko
3. Temat lekcji- Jak ratować przyrodę.
4. Cele:
a) Ogólny-poznanie konkretnych faktów na temat ochrony środowiska , przyrody.
b) Cele operacyjne
Wiedza - uczeń potrafi wymienić odpady stałe odpady ,mokre oraz odpady niebezpieczne,
-uczeń potrafi zdefiniować pojęcie odpad , recykling , segregacja śmieci,
-uczeń potrafi przypomnieć dlaczego z roku na rok śmieci przybywa śmieci,
- uczeń potrafi wymienić 3 sposoby ratowania środowiska,
- uczeń potrafi zdefiniować pojęcie cywilizacja,
- uczeń potrafi opisać funkcje roślin zielonych.
Umiejętności - uczeń potrafi rozróżnić odpady
-uczeń potrafi wyjaśnić dlaczego tworzywa sztuczne są niebezpieczne,
- uczeń wskazuje pozytywne aspekty budowania oczyszczalni ścieków,
- uczeń potrafi zaplanować program oszczędności dla domu,
Postawy - uczeń ma poczucie odpowiedzialności moralnej za środowisko.
- uczeń potrafi korzystać z pojemników do segregacji.
5. Metody nauczania- dyskusja ,wykład , pogadanka , ćwiczeniowa.
6. Formy pracy uczniów - zbiorowa, grupowa, indywidualna.
7. Środki dydaktyczne- podręcznik , zeszyt ćwiczeń.
8. Przebieg lekcji
|
Czynności nauczyciela |
Czas trwania |
Czynności ucznia |
Uwagi do realizacji |
Część wstępna |
-Przywitanie Klasy -Sprawdzenie listy obecności |
5 min |
-Zajęcie swoich miejsc przez uczniów -Uczniowie odpowiadają na pytania Nauczyciela |
|
Część zasadnicza |
-Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji -Podanie tematu lekcji „Jak ratować przyrodę” (temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy) - Nauczyciel opisuje największych „ trucicieli środowiska” - Nauczyciel pyta się uczniów co należy zrobić aby poprawić jakość środowiska -Nauczyciel opowiada dlaczego z roku na rok przybywa odpadów - Nauczyciel pyta się uczniów co jest skutkiem składowania odpadów - Nauczyciel wymienia rodzaje oczyszczalni -Nauczyciel opowiada o funkcjach roślin w oczyszczaniu środowiska -Nauczyciel opowiada jak oszczędzać energię i wodę w domu oraz o segregacji śmieci |
30 min |
- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciel -Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach - Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji - Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela |
|
Część końcowa/ podsumowanie |
Nauczyciel podsumowanie tematu -Rozwiązywanie ćwiczeń do tematu |
10 min |
-Uczniowie rozwiązują zadania w zeszycie ćwiczeń , |
|