KONSPEKT LEKCJI
1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
2. Poziom nauczania: III klasa (2 godziny tygodniowo)
3. Liczba uczniów: 7
4. Data: 19.05.2010 r.
5. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Fiuk
6. Czas trwania lekcji: 45 minut
7. Temat lekcji: Clothes-games and activities. ( Ubrania-gry i zabawy.)
8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:
Ćwiczenie i utrwalenie słownictwa związanego z częściami garderoby oraz kolorami.
9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:
Uczeń rozumie poznane słownictwo.
Uczeń potrafi wymawiać nowe wyrazy.
Uczeń potrafi zapisać nowe wyrazy.
Uczeń potrafi przeczytać wyrazy i zdania.
10. Materiały, środki dydaktyczne:
Karty pracy
Plakat
Ilustracje i podpisy
Film
11. Metody pracy
Zadawanie pytań i odpowiadanie na nie
Wykonywanie ćwiczeń
12. Formy pracy
Praca indywidualna
Praca zbiorowa
PRZEBIEG LEKCJI
Wstęp
Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
Rozgrzewka językowa
Uczniowie przyglądają się sobie wzajemnie i starają się zapamiętać w co są ubrani. Ochotnik staje odwrócony tyłem do klasy i z pamięci opisuję ubiór ucznia wskazanego przez nauczyciela. Odwraca się i sprawdza czy udzielił poprawnej odpowiedzi. Zabawa powtarzana jest przez 2 uczniów.
Prezentacja
Nauczyciel rozwiesza na tablicy ilustracje i podpisy. Uczniowie podchodzą kolejno i dopasowują je w pary.
Nauczyciel prosi uczniów by zamknęli oczy. W tym czasie zabiera jeden obrazek i pyta uczniów czego brakuje. Zabawa trwa tak długo, aż z tablicy znikną wszystkie obrazki.
Faza główna
Na kartach pracy uczniowie wykonują pierwsze ćwiczenie-opisują ubiór postaci, następnie czytają rozwiązanie.
Zabawa w odgadywanie gestów-ochotnik patrzy na obrazek pokazany przez nauczyciela i za pomocą gestów pokazuję jaką część garderoby zakłada. Pozostali uczniowie odgadują.
Ćwiczenie na mówienie pełnymi zdaniami. Nauczyciel opisuje jedną część swojej garderoby (Np. „Moje buty są żółte.”), uczniowie po kolei opisują swoje ubrania.
Zabawa w projektantów-na kartach pracy uczniowie rysują ubranie dla zwierzątka. Wygrywa ten kto narysuje i podpisze najwięcej ubrań.
Uczniowie oglądają krótki film. Po obejrzeniu odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie oglądają ten sam film ponownie, ale dźwięk jest wyłączony. Nauczyciel zatrzymuje film co pewien czas i pyta uczniów co widzą na ekranie.
Zakończenie
Nauczyciel zawiesza na tablicy plakat, opisuje go, ale niektóre zdania nie są poprawne. Zadaniem uczniów jest powiedzieć „prawda” lub `fałsz” po każdym zdaniu.