Page 1 |
mgr Ewa Trzeszan
pedagog edukacji wczesnoszkolnej
neurologopeda
terapeuta pedagogiczny
Zabawy ze słoniem - utrwalanie wymowy głosek szeregu szumiącego
Konspekt zajęć logopedycznych w pracy z dzieckiem
o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Temat: Zabawy ze słoniem - utrwalanie wymowy głosek szeregu szumiącego.
Cel: Rozwijanie sprawności artykulatorów oraz umiejętności posługiwania się mową werbalną.
Cele operacyjne: Przewidywane osiągnięcia ucznia:
•
precyzyjnie wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych,
•
potrafi właściwie uło yć narządy artykulacyjne do wymowy głosek szeregu szumiącego - sz, cz, ,
d ,
•
prawidłowo wymawia głoski sz, cz, , d
•
potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe
•
potrafi pionizować język
•
jest w stanie zapamiętać, utrwalić co najmniej 4 litery
•
potrafi rozpoznawać kolory
•
potrafi wykonać ćwiczenia Dennisona
•
potrafi kontaktować się z rozmówcą i mówić prostymi zdaniami(mowa werbalna)
•
potrafi uło yć obrazek z 3 części
•
potrafi dokonywać syntezy sylabowej wyrazów
Formy:
•
indywidualna
Metody:
•
wizualna,
•
instrukcje słowne,
•
zabawowe,
•
czynne,
•
ćwiczeń oddechowych,
•
Dennisona,
•
Knillów,
•
Elementy metody Integracji Sensomotorycznej,
Środki dydaktyczne:
•
lusterka,
•
plansze,, zabawki z filcu”, papierowe koła, plastikowe rurki,
•
mówiąca papuga( odtwarzacz)
•
obrazki, klocki i plansze literowo- obrazkowe
•
czapka i pacynka słonia, kolorowe gąbki, myjka do garnków, do ciała
•
pocięty obrazek słonia, karta pracy z literą,, s” , leniwą ósemką
•
ksią eczki i ilustracje( pojazdy, Zoo)
Lp. Rodzaj ćwiczenia
Cel ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Pomoce
1. Przygotowanie
aparatu
Usprawnianie motoryki
narządów mowy
Logopeda opowiada
historyjkę o,, Słoniku
Lusterko, tekst
historyjki " o,, Słoniku
Page 2 |
artykulacyjnego
do ćwiczeń
Bąbolinku, który robi
porządki" i wykonuje
ćwiczenia języka. Dziecko
naśladują ruchy języka,
obserwują je w lusterku,
słuchając muzyki.
Bąbolinku, który robi
porządki".
Ró owy słoń z folii
i pluszak du y.
Kaseta magnetofonowa
- metoda Knillów-
,, Dotyk i komunikacja”.
2. Przygotowanie
warg i języka do
uzyskania
prawidłowej
artykulacji głosek
szeregu
szumiącego - sz,
cz, .
Dennison- Leniwa
ósemka.
Utrwalenie
prawidłowych nawyków
potrzebnych do
artykulacji głosek
szeregu szumiącego.
Koordynacja pracy obu
półkul mózgowych,
integruje prawe i lewe
pole wzrokowe oraz
wzmacnia mięśnie
oczu.
Logopeda odwołuje się do
wiadomości dziecka..
Przypominamy
i demonstrujemy układy
warg i języka przy
artykulacji sz, cz, . Dzieci
naśladują szum drzew sz,
jazdę pociągiem cz, warkot
startującego samolotu .
A jak ryczy słoń?
Rysowanie po śladzie
trasy
samochodowej(leniwa
ósemka).
Lusterko
Ksią ka,, Czym
podró uję?”
Maskotka słonia
z odgłosem jego ryku.
Plansze z leniwą
ósemką.
3. Automatyzacja
głosek sz, cz,
w ciągu mownym.
Utrzymanie prawidłowej
wymowy głosek sz, cz,
.,d
Zachęcenie do
werbalizacji poprzez
stawianie pytań.
Próby opowiadania
o zdarzeniach z u yciem
prawidłowych konstrukcji
składniowych( budowa
zdania) na podstawie
ilustracji z ksią ek i
obrazków
Ilustracja Zoo,
ksią eczka wybrana
przez dziecko.
4. Ćwiczenia
Dennisona,, Słoń”
Rozluźnienie
i aktywizowanie mięśni
grzbietu, szyi, oczu.
Pobudzenie mózgu,
poprawienie pamięci,
słuchu.
Aktywizowanie zmysłu
równowagi.
W pozycji stojącej
wykonujemy
zademonstrowany układ;
Wyciągamy prawa rękaw
przód w stronę grzbietową
ku górze, przytulamy
prawe ucho do ramienia,
wzrok kierujemy na
paznokieć środkowego
palca wyciągniętej ręki
i rysujemy ósemkę
wykonując skłony oraz
uginając nogi.
5. Ćwiczenia
oddechowe
i relaksacyjne.
Pogłębianie fazy
wdechu jako wa ny
element wyrazistej
wymowy.
Uczniowie za pomocą
plastikowych rurek
nakładają kropki z papieru
na ilustracje,, filcowych
zwierzaków”
Logopeda zwraca uwagę
na głęboki wdech i wydech
po nało eniu kropek.
rurki plastikowe, kropki,
ilustracje.
6. Ćwiczenia
autokontroli
słuchowej.
Usprawnianie funkcji
analizatora
słuchowego.
Dziecko otrzymuje obrazki,
plansze obrazkowo-
literowe, klocki literowe,
obrazki, klocki literowe,
mówiąca
papu ka(odtwarzacz)
Page 3 |
Utrwalenie znajomości
liter.
nazywa je , a po nim
powtarza papuga.
7. Stabilizacja sz, ,
cz, d w mowie
spontanicznej
w oparciu o
zabawę ,,Coś do
sprzątania”
Prawidłowa artykulacja
głosek.
Integracja( zmysł
dotyku- odwra liwianie
nadwra liwości
dziecka)
Utrwalanie
podstawowych kolorów.
Logopeda objaśnia
zabawę. Dziecko dotyka
ró norodnych
przedmiotów(faktur)
Opis czapki słonia( uszy,
trąba, oczy, ró owy, szary,
czarny), co takiego ma
słoń, czego nie maja
dzieci?.
Worek z myjkami
do sprzątania; gąbki
kolorowe, myjki
do ciała, do garnków.
Czapka słonia, pacynka
płaska słonia.
8. Obrysowywanie
kształtów
przedmiotów,
składanie
pociętego
obrazka.
Usprawnienie
analizatora
wzrokowego
i słuchowego.
Usprawnienie motoryki
rąk.
Utrwalenie litery s.
Nazwanie i obrysowanie
kształtów kolorowymi
kredkami lub ilustracji
słonia(do wyboru przez
dziecko)
kredki, kartki, ilustracja
słonia i litery S.
9.
Podsumowanie zajęć, praca domowa.
©
Ewa Trzeszan