KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLEDNIENIEM JĘZYKA POLSKIEGO, scenariusze, nauczanie zintegrowane


KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLEDNIENIEM JĘZYKA POLSKIEGO

DATA: 18.10.06

PROWADZĄCE: Bernadetta Bednarz i Anna Całek
KLASA:1
CELE OGÓLNE:

- wprowadzenie litery r

- zapoznanie dzieci z pisownią litery r

- kształtowanie umiejętności słuchania wypowiedzi nauczycieli i innych uczniów

- kształtowanie spostrzegawczości

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Karty pracy, pudełko, obrazki,

METODY: indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

KSZTAŁCONE UMIEJĘTNOŚCI

UWAGI O LEKCJI

1. Wprowadzenia.

Magiczny kuferek z rysunkami przedmiotów zaczynających się na liter r.

(rak, rower, rakieta, rolki, ryba)

Przyglądnijcie się co łączy te obrazki.

Co łączy te wszystkie rysunki?

-kształtowanie wyobraźni,

- rozwijanie spostrzegawczości

2. Opowiadanie z wykorzystaniem obrazków z wcześniejszego ćwiczenia.

Nauczycielka czyta dzieci dobierają odpowiedni rysunek.

W małym miasteczku mieszkał sobie chłopiec o imieniu Radek. Bardzo lubił jeździć na……. i….......

Jego największe marzenie to polecieć kiedyś w kosmos dużą ………

Radek bardzo lubi zwierzęta, ma akwarium a w nim piękną złotą……… Podczas wakacji pojechał z mama i tatą nad morze i uszczypnął go bardzo mocno duży i czerwony …….

- rozwijanie wyobraźni

-kształtowanie umiejętności słuchania wypowiedzi nauczyciela

- kształtowanie spostrzegawczości

3. Pogadanka do opowiadania.

-utrwalenie umiejętności słuchania wypowiedzi nauczycieli i innych uczniów

4. Zabawa ruchowa.

Dzieci wychodzą z ławek i naśladują nauczycielkę.

N: Zamieniamy się teraz w raki…itd.

Teraz wszyscy zamieniamy się w rowery i jedziemy pod górkę a teraz z górki, do tyłu…

Teraz jesteśmy rybkami.

-rozwijanie sprawności ruchowej

- rozwijanie wyobraźni

5..Podział wyrazu na sylaby przy pomocy klaskania.

Na wyrywki.

RAK

RADEK

ROWER

- kształtowanie umiejętności poprawnego dzielenia na sylaby

6.Czy znacie jeszcze jakieś wyrazy zaczynające się na literę R ?

D: wymieniają

A wyrazy które zawierają literkę r ale nie na początku?

.

- rozwijanie umiejętności aktywnego udziału w lekcji

7. Układnie wyrazów Radek i Rak za pomocą kartoników. (Spółgłoska i samogłoska.)

- utrwalenie umiejętności rozróżniania samogłosek i spółgłosek.

8. A teraz spróbujemy napisać w powietrzu małą literkę r.

Następnie wielką.

Następnie na plecach kolegi.

Następnie na ławce.

Następnie nauczycielka pokazuje w jakich linijkach zapisuje się te litery.

.

-kształtowanie umiejętności odtwarzania kształtów liter

9. Dzieci ćwiczą naukę pisania litery R poprzez wypełnianie kart pracy

- kształtowanie umiejętności odtwarzania kształtów liter


