4599, SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

OTWARTEGO DLA RODZICÓW

DATA: 30 III 2007 r.

PRZEDSZKOLE NR 2 „MIŚ USZATEK”

ODDZIAŁ III, DZIECI 5-letnie

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELKI PROWADZĄCEJ ZAJĘCIE:

Magdalena Szyniszewska

Jolanta Zaporowska

TEMAT KOMPLEKSOWY:

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

TEMAT ZAJĘCIA: Palmy wielkanocne

CELE OGÓLNE:

  1. Poznawanie tańców ludowych - wielkopolskich: „Maryneczka”, „Wiwat”, „Szewczyk”, „Wisielok”.

  2. Poznawanie obrzędów ludowych charakterystycznych dla okresu przygotowań do Świąt Wielkanocnych: niedziela palmowa, zdobienie jaj, święconka, śniadanie wielkanocne, chodzenie z kogucikiem, śmigus-dyngus.

  3. Włączenie dzieci do przygotowań do Świąt poprzez wykonywanie palm, ozdób świątecznych.

  4. Tworzenie zbiorów pisanek ze względu na kolor, przeliczanie elementów zbioru, porównywanie liczebności.

  5. Udzielanie pomocy tym, którzy jej potrzebują - „chodzenie z kogucikiem”, zbieranie słodyczy dla potrzebujących.

  6. Tworzenie atmosfery oczekiwania na Święta Wielkanocne. Zacieśnianie więzi z rodzicami poprzez wspólną pracę.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Opis sytuacji edukacyjnej.

Zadania dla dzieci.

Cele operacyjne, zakładane efekty

w zakresie zdobywania przez dzieci

doświadczeń, wiadomości i umiejętności

1. Wykonywanie tańców ludowych - wielkopolskich w strojach ludowych: „Maryneczka”, „Wiwat”, „Szewczyk”, „Wisielok”.

1. Dzieci znają układy taneczne i teksty, potrafią śpiewać i tańczyć.

2. Rozmowa w formie dialogu o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi poparta ilustracjami i rekwizytami.

2. Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki.

a) Niedziela palmowa - co przygotowujemy na tę niedzielę i dlaczego.

a) Dzieci wiedzą, że przygotowuje się różnego rodzaju palmy na cześć Pana Jezusa witanego w Jerozolimie.

b) Dlaczego jajko jest symbolem Wielkanocy, dlaczego ozdabiamy jajka i jak się wtedy nazywają. Kto malował jajka.

b) Dzieci wiedzą, że jajko jest symbolem nowego życia. Ozdabiamy je z radości, aby były ładne. Znają różne rodzaje: pisanki, malowanki, kraszanki. Wiedzą, że malowały je panny i obdarowywały chłopców.

c) Co niesiemy w Wielką Sobotę do kościoła? Co powinno się znaleźć w koszyku?

c) Dzieci wiedzą, że idziemy ze święconką, potrafią wymienić produkty, które według tradycji powinny znaleźć się w koszyczku.

d) Czym dzielimy się w czasie śniadania Wielkanocnego, jakie są tradycyjne potrawy.

d) Dzieci wiedzą, że dzielimy się jajkiem i potrawami ze święconki, składamy sobie życzenia. Znają tradycyjne potrawy, potrafią wskazać ilustracje, rekwizyty (baranek z masła, baba drożdżowa, mazurki, pisanki, biała kiełbasa, szynka, zasiany owies).

e) Przed kim chowają się dziewczyny w drugi dzień świąt?

e) Dzieci znają tradycję śmigusa-dyngusa.

f) Z czym chodzą dzieci i młodzież w Święta i co zbierają?

f) Dzieci znają tradycję chodzenia z kogucikiem, potrafią zaśpiewać piosenkę „Wieziemy tu kogucika”. Z piosenką chodzą wśród rodziców i zbierają słodycze dla potrzebujących dzieci, które zostaną przekazane do kościoła.

0x08 graphic

3. Tworzenie zbiorów sylwet jajek ze względu na kolor, przeliczanie ich, porównywanie liczebności.

3. Dzieci tworzą zbiory sylwet jajek ze względu na kolor (czerwony, zielony, żółty). Potrafią porównywać liczebność poprzez przeliczanie i tworzenie par, trójek. Dzieci wiedzą, iż wielkość nie decyduje o większej czy mniejszej liczbie elementów zbioru.

4. Oferty plastyczne wykonywane wspólnie z rodzicami.

4. Dzieci zapraszają rodziców do wspólnej pracy.

a) Palmy z kolorowych bibułek i wydmuszek, tworzenie kompozycji z palmami wierzbowymi i bukszpanem.

a) Potrafią współpracować z rodzicami w tworzeniu palm: ozdabiają wydmuszki gotowymi naklejkami, owijają patyczki kolorowymi bibułami.

b) Ozdoby na patykach do wcześniej zasianego owsa: gąski, kurki, kurczaki, koguciki.

b) Potrafią ozdobić wycięte sylwety i umocować je na patyku.


