SCENARIUSZ IMPREZY

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

i Ochrony Praw Dziecka -

Sejm Przedszkola Gminnego w Boninie -

wydanie „Ustawy o zachowaniu”

Data: 11.XII.2008r.

Osoby prowadzące: Magdalena Piotrowska, Renata Szmit

Cele:

- rozumienie pojęć: „prawo”, „sejm”, „debata”, „głosowanie”,

„marszałek”, „ministrowie”, „posłowie”,

- stwarzanie sytuacji do wyrażenia swoich myśli na temat praw jakie

dzieci chciałyby mieć,

- ukazanie, iż każde dziecko jest tak samo ważne,

- budowanie obrazu samego siebie,

- promowanie praw dzieci.

Metoda: słowna, oglądowa

Forma: praca z całą grupą

Przebieg spotkania

I. Wprowadzenie w tematykę spotkania.

1. Wyjaśnienie pojęcia „prawo”

(Prawa obowiązują wszystkich i są wprowadzanie po to, aby panował

porządek i bezpieczeństwo).

2. Rozmowa na temat: „Kto tworzy prawo?”, „Co to jest sejm?”

(Wyjaśnienie, iż w sejmie zasiadają posłowie, których praca polega na

wprowadzaniu przepisów prawa. Te przepisy nazywamy ustawami).

3. „Na czym polega debata?”

(Debata to rozmowa podczas której każdy ma prawo wypowiedzieć

swoje zdanie. W czasie debaty nad pilnowaniem porządku czuwa

marszałek, który udziela głosu posłom).

4. Wyjaśnienie pojęcia: „głosowanie”.

II. Sejm Przedszkola Gminnego w Boninie - wydanie „Ustawy

o zachowaniu”.

1. Wyłonienie ministrów z poszczególnych grup wiekowych a z nich

powołanie marszałka.

2. Marszałek nakazuje powstanie wybranym ministrom oraz posłom

(czyli wszystkim dzieciom) i odśpiewanie pierwszej zwrotki i refrenu

hymnu państwowego. Następnie informuje zebranym, iż tematem

debaty będzie: Zachowanie się dzieci w przedszkolu.

3. Rozpoczęcie debaty

(Posłowie - dzieci kolejno proszą marszałka o zabranie głosu i mówią w

jaki sposób dzieci powinny zachowywać się w przedszkolu a czego

robić nie wolno. Nauczycielka - sekretarz zapisuje wszystkie

zgłaszanie w debacie wnioski).

4. Przerwa w obradach.

(Nauczycielki spisują wszystkie zgłoszone wnioski - w ten sposób

powstaje projekt ustawy „O zachowaniu się dzieci w przedszkolu”. W

tym czasie dzieci biorą udział w zabawach ruchowych).

5. Głosowanie

(Po przerwie posłowie - dzieci wracają na salę. Nauczyciel - sekretarz

odczytuje projekt ustawy. Posłowie głosują podnosząc rękę do góry

będąc za przyjęciem ustawy).

6. Przegłosowana ustawa zostaje przedstawiona do wiadomości

rodzicom i całemu personelowi.

7. Marszałek ogłasza koniec obrad.

Opracowała - Renata Szmit